تاجران ایرانی دست خالی از ترکمنستان برگشتندتورکمن نیوز ترکمنستان در اولین همایش اقتصادی خزر میزبان سه هزار نفر بود. ۹۲ نفر از آنها خبرنگاران بودند. ۱۳ خبرنگار از روسیه آمدند. ۱۳ خبرنگار هم برنامه را از سمت قزاقستان پوشش دادند. سهم خبرنگاران ترکیه که خارج از جغرافیای ۵ کشور خزری قرار دارد ۱۰ خبرنگار بود. از قرقیزستان هم ۸ خبرنگار آمده بود. گفت‌و‌گوی اقتصادی تاجران و بازرگانان افغانستانی را هم ۷ خبرنگار این کشور پوشش دادند. از ایران هم یک خبرنگار به دعوت دولت ترکمنستان آمده بود.
حضور کم‌رنگ ایران به‌عنوان یکی از ۵ کشور خزری در پوشش اخبار همایش و بررسی فرصت‌ها، تنها فرصت سوزی ایرانیان در جزیره آوازه نیست. سهم محیط زیست ایران از برنامه خزر تنها دو معاون سابق و حال حاضر معاونت محیط دریایی است. گردشگری خزر سرفصل مهمی در میان حرف‌های دیمیتری مِدوِدِف ‏ نخست‌وزیر روسیه است. قرقیزها هم برای جذب گردشگری روی خزر حساب کرده‌اند. کشورهای حوزه روی گردشگری سلامت خزر حساب ویژه‌ای بازکرده‌اند. اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری تنها اشاره کوتاهی به این بخش داشت. از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم کسی به این همایش نیامد.
در این همایش فقط کشورهای خزری حضور نداشتند. شرکت برای همه کشورها آزاد بود؛ برای مثال ترکیه حضوری پررنگ داشت. آلمان و سوئیس هم آمده بودند. حضور هیأت‌های تجاری افغانستانی و برگزاری جلسات «بی‌تو‌بی» با کشورهای مختلف، رشک فعالان اقتصادی ایران را برانگیخته بود. برنامه «بی‌تو‌بی» ایرانی‌ها اصلاً برگزار نشد.
صبح روز همایش اقتصادی خزر تاجران و بازرگانان آمده از ایران پشت درهای بسته ماندند. هیچ یک از ۳هزار میهمانی که برای این همایش آمده بودند تا درباره فعالیت اقتصادی چون حمل و نقل و گردشگری با کشورهای دیگر گفت‌و‌گو کنند جلسه‌ای با ایرانی‌ها نداشتند. هیچ نامی از ایرانی‌ها در میان دفترچه اطلاع‌رسانی همایش که مشخص می‌کرد کدام تجار و بازرگانان و فعالان اقتصادی و گردشگری باید با کدام میز اقتصادی به گفت‌و‌گو بنشینند، نبود. تاجران ایرانی اسم‌ها را زیر و رو کردند. افغانستانی‌ها جای ویژه‌ای در جلسات «بی تو بی» میان تجار دیگر کشورها داشتند. ترک‌های ترکیه هم همین‌طور. همه اتاق‌ها پر از تجار دو کشوری بود که سعی می‌کردند دست پر برگردند. تجار ایران روی صندلی خارج از اتاق‌ها کلافگی را
در می‌کردند و از خود می‌پرسیدند چرا باید ۱۲ میلیون تومان ارز از کشور خارج کنند و در نهایت هم دست خالی به کشور برگردند. هر کسی دلیلی برای این سردرگمی می‌آورد. بعضی‌ها پای تحریم و ترامپ را پیش می‌کشیدند، برخی بی‌علاقگی ترکمنستان را ملاک قرار می‌دادند اما بسیاری اعتقاد داشتند کم کاری اتاق بازرگانی، وقت و پول آنها را در جزیره آوازه هدر داد. اما «محمدرضا کرباسی»، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» این انتقاد را قبول ندارد. او می‌گوید: «تمام لیست ۷۵ تاجر و بازرگان ایرانی را برای جلسات رودررو با دیگر کشور‌ها به ترکمنستان داده‌اند.» رایزن اقتصادی سفارت ایران در ترکمنستان هم جواب دلگرم ‌کننده‌ای برای تاجرانی که دست خالی به ایران بازمی گردند ندارد.
یکی از اعضای اتاق بازرگانی می‌گوید، ترکمنستان ۷ سال برای اولین همایش اقتصادی خزر برنامه‌ریزی کرد اما ایران در ابتدا قرار نبود اصلاً در برنامه شرکت کند. سه ماه قبل از همایش ایران تصمیم می‌گیرد تیمی تجاری از بخش خصوصی را به همایش بفرستد. تیمی که به‌ گفته خودشان تا لب چشمه قراردادهای کلان آمدند و تشنه برگشتند بدون اینکه کسی به آنها بگوید چرا این فرصت‌ها در میان تحریم‌های بسیار سوخت! در میان این ۷۵ تاجرِ دستِ خالی برگشته از سفر، کسانی بودند که در سال‌های گذشته توانسته بودند قراردادهای کلان ببندند. آنها حتی کارت ویزیت‌های خودشان را که متعلق به کشور ثالثی غیر ایران بود، آماده کرده بودند تا به کشورهایی بدهند که به‌دلیل تحریم‌ها نمی‌توانند با ایران کار بکنند اما آنها را به هیچ اتاقی راه ندادند. آنها می‌خواستند بدانند چرا با‌وجود هزینه ۱۲ میلیون تومانی هیچ جلسه‌ای برای گفت‌و‌گو با تجار سایر کشورهای دیگر برای آنها هماهنگ نشده است. نه اتاق بازرگانی برای آنها پاسخی داشت نه سفارت ایران در ترکمنستان. تاجرانی که انگار تنها آمده بودند تا ۸۰۰ یورو ارز از کشور خارج کنند و برگردند!

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۰

۲۷ شهریور ۱۳۹۸

کد خبر :

61613

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک