نشست گروه دوستی مجلس شورای اسلامی با رئیس مجلس ترکمنستان برگزار شد

نور قلی پور نماینده غرب گلستان 300x210 - تأکید نورقلی‌پور بر گسترش بیش از پیش روابط فی‌مابین مجلس ایران و ترکمنستانتورکمن نیوز: ملاقات دکتر رامین نورقلی‌پور، نماینده مردم شریف غرب گلستان در مجلس شورای اسلامی و تنی چند از نمایندگان دیگر مجلس در قالب اعضای گروه دوستی مجلس شورای اسلامی با خانم گولشاد مأمِدۇوا، رئیس محترم مجلس ترکمنستان در شهر عشق‌آباد، پایتخت این کشور برگزار گردید.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این ملاقات که در محل مجلس ترکمنستان انجام شد، آقای بابایف، نائب‌رئیس محترم مجلس ترکمنستان و همچنین رؤسای کمیسیونهای روابط خارجی و آموزش و تحقیقات مجلس ترکمنستان نیز حضور داشتند.

دکتر نورقلی‌پور در خصوص این نشست تصریح کرد: با اینکه این ملاقات، یک ملاقات رسمی بود مباحث بسیار خوبی مطرح شد. در تیم اعزامی ما در واقع، هم اعضای گروه دوستی پارلمانی مجلس شورای اسلامی و همچنین سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد، آقای دکتر احمدی نیز حضور داشتند.

وی در خصوص مباحث مطروحه در این نشست عنوان کرد: در این نشست، مسائل مختلفی مورد بحث قرار گرفت، من جمله توسعه روابط اقتصادی، تجاری، فرهنگی و سیاسی فی‌مابین دو کشور و همچنین توسعه روابط پارلمانی.

نماینده مردم غرب گلستان تأکید کرد: با توجه به اینکه روابط کشور ما با کشور ترکمنستان یک روابط تاریخی است، بنده نیز بعد از صحبت رئیس گروه دوستی پارلمانی، به عنوان نماینده ترکمنهای ایران در مجلس شورای اسلامی صحبتهایی را ارائه نمودم.

این نماینده ترکمن مجلس افزود: از خانم گولشاد مأمدۇوا و همچنین گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکمنستان دعوت کردیم تا به ایران سفر کنند و همچنین در صحبتهایم تأکید کردم که روابط فرهنگی بین دو کشور تاریخی است و بعد از استقلال جمهوری ترکمنستان روابط به طور چشمگیری افزایش یافت امّا، اخیرا و به طور خاص در چندین سال گذشته روابطمان تحت تأثیر یکسری عوامل محدود شد.

ایشان در پایان گفت: از رئیس محترم مجلس ترکمنستان خواستم که حتماً پیگیری کنند تا دوباره روابط فی‌مابین را توسعه بدهیم چون از ناحیه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط فرهنگی، توسعه رفت و آمد و توسعه روابط تجاری هیچ مانعی نیست.

گزارش از: طاهر جانی

خبرنگار تورکمن نیوز در گلستان

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۳۳

۳۱ تیر ۱۳۹۸

کد خبر :

57996

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک