تأکید «خرازی» و «کامل‌اف» بر اجرای کریدور ازبکستان-ترکمنستان-ایران-عمانبین المللتورکمن نیوز رئیس شورای راهبردی روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران با وزیر امور خارجه ازبکستان در شهر «تاشکند» دیدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ از خبرگزاری تقریب، کمال خرازی با عبدالعزیز کامل اف در شهر «تاشکند» دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار طرفین برخی موضوعات بین المللی و منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دادند.

دو طرف در این دیدار همچنین بر علاقه‌مندی متقابل برای گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی، سرمایه گذاری، حمل و نقلی و مخابراتی، فرهنگی و انسانی و دیگر حوزه‌ها تاکید کردند.

همچنین همکاری‌های متقابل در چارچوب سازمان ملل متحد، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری اسلامی و دیگر سازمان‌ها نیز بررسی شد.

طرف ایرانی بر حضور در دومین نشست علمی و فناوری‌های سازمان همکاری اسلامی در سال ۲۰۲۰ میلادی در شهر تاشکند تاکید کرد.

طرفین همچنین در خصوص برگزاری رایزنی‌های سیاسی دوره‌ای بین وزارت‌های امور خارجه و نشست کمیسیون مشترک بین دولتی در همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، علمی و فنی نیز اظهار نظر کردند.

تبادل نظر درباره مسائل منطقه‌ای و چشم انداز ساخت خط ریلی «مزار شریف- هرات» از دیگر موضوعات مورد توجه در این دیدار بود و بر اهمیت اجرای کامل قرارداد ساخت کریدور حمل و نقلی «ازبکستانترکمنستانایران – عمان» برای تحکیم روابط بین منطقه‌ای تاکید شد.

«بهمن آقا رضی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در ازبکستان نیز در این دیدار حضور پیدا کرد.

جمهوری اسلامی ایران استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ ۲۵ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۱۰ می سال ۱۹۹۲ میلادی بین این ۲ کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۵۳

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

52625

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک