مصاحبه با محمود عطاگزلی، فعال فرهنگی، استاد زبان و ادبیات ترکمن

عطاگزلی 300x191 - تأملی بر نوشتار صحیح نام مخدومقلی یا مختومقلی فراغیمشاهیر ترکمن – تورکمن‌نیوز: نام عارف و شاعر بزرگ ترکمن «مخدومقلی فراغی» را کمتر کسی است در کشورهای ترک زبان، بلکه در دنیای ادبیات جهان نشنیده باشند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ «مخدومقلی فراغی» بزرگترین شاعر زبان ترکمنی و یکی از مهم‌ترین شخصیت‌هایی است که افتخار ملی تمامی کشورهای ترک زبان بخصوص ترکمن‌های ایران محسوب می‌شود.با توجه به اینکه نام این بزرگوار در اشکال مختلف نوشتار می‌شود زبان‌شناسان ترک برای نوشتار اصولی نام این عالم و عارف ترکمن بررسی و تأملاتی داشته‌اند و به تازه‌گی در کشور دوست و همسایه تورکمنستان نیز نام این دانشمند را مخدومقلی فراغی کتابت می‌کنند.

در این خصوص خبرنگار تورکمن نیوز به سراغ استاد عطاگزلی یکی از پیشکسوتان زبان و ادبیات ترکمن در ترکمن‌ صحرا رفته و با وی مصاحبه‌ای انجام داده است تا علاقمندان به فرهنگ و ادبیات ترکمن از سردرگمی نوشتارهای مختلف خلاص شده و نام مخدومقلی را از این پس به شکل صحیح بنویسند. لطفا در خصوص نوشتار صحیح نام شاعر و عارف بزرگ تورکمن و دلیل کتابت به این شکل  مخدومقلی‌ فراغی را توضیح‌ دهید.

فراغی پوستر سال98 300x204 - تأملی بر نوشتار صحیح نام مخدومقلی یا مختومقلی فراغی

اسم مخدوم به همین نوشتار درست است. چرا که نام یکی از طوایف ترکمن است و نام شاعر بزرگ ما نیز وابسته بدین طایفه است. نام‌هایی همچون مخدومقلی، آتاقلی، ایشانقلی، خوجه قلی، سیدقلی در نام‌گذاری‌ فرزندان ترکمن‌ها بر اساس اعتقادات این ملت صورت گرفته است.

عطاگزلی افزود: طوایفی چون مخدوم، سید، آتا، خوجه به یکی از چهار یار حضرت رسول صلوات الله علیه وصل می‌شوند و ترکمن‌ها احترام خاصی به این طوایف می‌گذارند.

وی تصریح کرد: در گذشته و شاید هم در همین زمان زن و شوهرهایی که بچه‌دار نمی‌شدند به مشایخ این طوایف متوسل می‌شدند و وقتی بچه‌دار می‌شدند نام فرزند خود را مخدومقلی، آتاقلی، ایشانقلی و … می‌گذاشتند. نام مخدومقلی شاعر بزرگ ترکمن نیز از این قاعده استثناء نیست.

این مدرس زبان ترکمنی و فعال فرهنگی تصریح کرد: البته نام مخدومقلی فراغی از مخدومقلی یوناچی پدربزرگ وی اخذ شده است.

عطاگزلی در خاتمه گفت: نام طوایف مخدوم، آتا، خوجه، سید و شیخ دقیقا به معنای «پیر» و «مرشد» است. نام طایفه‌ی مخدوم، از نام عارف بزرگ «مخدوم اعظم» رحمه الله علیه گرفته شده است.

مصاحبه از: یاشار نیازی

منبع: مارقوش ترکمن صحرا

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۱۱

۲۲ اسفند ۱۳۹۷

کد خبر :

48852

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک