نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس:

قره جه طیار در مراسم یادواره پدر فرش ترکمن استاد نیاز محمد نیازیگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی گفت: استاد محمدجان نیازی شخصیت بارزی داشت و با نگاه عمیق و تلاش شگرف خود، به فرش ترکمن هویت بخشید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  قرجه طیار شامگاه دوشنبه در نهمین یادواره مرحوم نیاز محمد نیازی معروف به پدر فرش ترکمن در گنبدکاووس،افزود: از مسئولان دیربط می خواهم که در راستای حمایت از بانوان قالیباف، بیمه اجتماعی خانواده های آنان به طور ویژه در درستور کار قرار گیرد.

نیاز محمد نیازی که به پدر فرش ترکمن معروف است، در سال ۱۳۰۳ در گمیشان در غرب استان گلستان متولد شد و با مطالعه فرش ترکمن و نقوش، پی برد که هر یک از طوایف ترکمن نقش‌های خاص خودشان را دارند و به‌دنبال آن به‌فکر احیای نقش‌های فرش افتاده و می‌افتد و مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای انجام داده و متوجه می‌شود ۸۱۱ نقش فرش در بین طوایف و تیره‌های قوم ترکمن وجود دارد و به‌ فکر احیای این نقوش‌ می افتد.

قره جه طیار در مراسم یادواره پدر فرش ترکمن استاد نیاز محمد نیازی

 

استاد نیازمحمد نیازی پس از ۵۱ سال کار و تلاش و شناسایی هنر اصیل و دیرپای فرش ترکمن، در سال ۱۳۸۹ودر سن ۸۶ سالگی به علت بیماری دارفانی را وداع گفت؛ پیکر این هنرمند بزرگ و استاد فرش ترکمن در آرامگاه آق‌قایه گنبد به خاک سپرده شده است.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۴۲

۰۶ فروردین ۱۳۹۷

کد خبر :

14583

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک