بنزین 1000 تومان باقی می‌مانداخبار اقتصادی– ترکمن نیوز- امروزاز لایحه بودجه ۹۸ به عنوان سند مالی دولت برای سال آینده رونمایی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، امروزاز لایحه بودجه ۹۸ به عنوان سند مالی دولت برای سال آینده رونمایی می‌شود. در آستانه این رونمایی شش خبر مهم و جدید از سازوکار بودجه توسط محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شد. براساس این اخبار سال آینده قیمت بنزین همان هزار تومان باقی می‌ماند، یارانه‌های نقدی استانی توزیع می‌شود، افزایش حقوق برخی از گروه‌ها بیش از ۲۰ درصد خواهد بود، ارز کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان است، بودجه برخی از دستگاه‌های اجرایی کاهش یافته است.
براین اساس دولت درلایحه پیشنهادی خود برای سال آینده تلاش کرده است با تمام تنگناهایی که دارد بحث حمایت از معیشت و رفاه را پررنگ ببیند.
محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی روز چهارشنبه در حاشیه نشست هیأت دولت، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که لایحه بودجه ۱۳۹۸ امروز (پنجشبه) به مجلس ارسال می‌شود، گفت: لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ در ۱۴ جلد آماده شده است.
وی ادامه داد: با توجه به این‌که نمایندگان مجلس برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود رفته‌اند، لایحه بودجه در زمان قانونی به مجلس ارسال می‌شود. ارائه نکات اصلی لایحه توسط رئیس جمهوری، در زمان برگزاری جلسه علنی و رسمی انجام خواهد شد.
نرخ ارز در بودجه
نوبخت در پاسخ به این پرسش که «در لایحه بودجه ۹۸، قیمت پایه ارز ۵۸۰۰ تومان است؟» گفت: خیر؛ آنچه که برای نرخ تسعیر پیش‌بینی شد، ۱۴ میلیارد دلار با ارز ۴۲۰۰ تومانی است؛ اگر ارز دیگری باقی بماند، برای مداخله بانک مرکزی در بازار نیما استفاده می‌شود. وی اظهار داشت: ۱۴ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی، دارو و نهاده‌های کشاورزی با ارز ۴۲۰۰ تومانی هزینه خواهد شد. رئیس سازمان برنامه و بودجه تأکید کرد: همه این اعداد پیش‌بینی‌هایی است که هیچ کدام در بودجه لحاظ نمی‌شود اما در محاسبات مبنا قرار می‌گیرد.
پرداخت یارانه‌های نقدی توسط استان‌ها
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که حذف یارانه ثروتمندان در سال آینده در دستور کار قرار دارد؟ گفت: امسال و سال‌های پیش نیز این موضوع در دستور کار بود. وی گفت: توزیع یارانه‌ها از سال آینده استانی می‌شود؛ یعنی هر استان به میزان تعداد افراد یارانه بگیر مبالغ را دریافت می‌کنند و با توجه به شناخت دقیق تری که دارند، به کسانی یارانه را می‌دهند که استحقاق دریافت داشته باشند و بقیه مبالغ را نیز سهم پروژه عمرانی همان استان بکنند.
بدین ترتیب نوعی فدرالیزه کردن در توزیع یارانه‌ها اجرا خواهد شد. نتایج سرشماری ۹۵ نشان می‌دهد، استان تهران بیشترین جمعیت و ایلام کمترین جمعیت را درمیان استان‌های کشور دارد. استان تهران ۱۶٫۶درصد جمعیت کشور را در خود جا داده و استان ایلام با کمتر از یک درصد جمعیت کشور – ۰٫۷۳درصد – کمترین جمعیت را در میان استان‌های کشور به خود تخصیص داده است.
استان‌های اصفهان و خراسان رضوی سهم دوم و سوم را به لحاظ بیشترین جمعیت به خود اختصاص داده‌اند.استان‌های خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و سمنان علاوه بر ایلام هر کدام به تنهایی کمتر از یک درصد از جمعیت کشور را در خود جای داده‌اند.
بنزین هزار تومان باقی می‌ماند
رئیس سازمان برنامه و بودجه، درباره قیمت بنزین گفت: محاسبات ما در مورد قیمت بنزین همان یک هزار تومان کنونی است و هر بشکه نفت نیز به‌طور متوسط ۵۴ دلار محاسبه شده است. نوبخت تأکید کرد که هیچ‌کدام از این ارقام در لایحه بودجه مطرح نمی‌شود و فقط مبانی محاسباتی لایحه را تشکیل می‌دهد.
این درحالی است که طی روزهای گذشته و با توجه به بازگشت کارت‌های سوخت برخی گمانه‌ها از دونرخی شدن بنزین حکایت می‌کرد که بدین ترتیب این بحث به‌طور کامل منتفی شد.
افزایش حقوق برخی گروه‌های شغلی بیشتر از ۲۰ درصد
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش۲۰ درصدی حقوق کارکنان دولت نهایی شده است؟ گفت: نظر دوستان مجلس این است که افزایش حقوق‌ها به صورت پلکانی باشد؛ آنهایی که حقوق بیشتری می‌گیرند درصد رشد حقوقشان پایین‌تر و آنهایی که حقوق کمتری می‌گیرند درصد رشد حقوقشان بالاتر باشد.وی ادامه داد: متوسط افزایش حقوق ۲۰ درصد است و حقوق برخی گروه‌های شغلی بیش از ۲۰ درصد اضافه خواهد شد.
کاهش اعتبارات برخی دستگاه‌ها
یکی از خبرنگاران پرسید، با توجه به تحریم‌های امریکا، سال سخت اقتصادی را پیش رو خواهیم داشت؛ آیا در بودجه‌ریزی سال آینده این موضوع مورد توجه قرار گرفته که بودجه‌های اضافی حذف شود؟
نوبخت در پاسخ گفت: «همینطور است؛ در بخش منابع تلاش کرده‌ایم همه منابعی که امکان است در این شرایط سخت به کمک دولت بیاید را در محاسبات آورده‌ایم؛ در هزینه‌ها نیز تعدادی از ردیف‌ها را حذف کرده‌ایم؛ اعتبارات همه دستگاه‌ها را متناسب با ۱۲ درصد افزایش ریالی لایحه بودجه افزایش نداده‌ایم و حتی اعتبار برخی دستگاه‌ها را کاهش داده‌ایم تا بتوانیم براساس واقعیت‌ها، بودجه را از نظر اعداد و ارقام تنظیم کرده و بتوانیم از این سال سخت به آسانی عبور کنیم.»

 

منبع: ایران

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۵۷

۱۵ آذر ۱۳۹۷

کد خبر :

41381

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک