بلاتکلیفی 26 پروژه گردشگری شهرستان گنبدکاووستورکمن نیوز: رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس گفت: ۲۶ پروژه گردشگری در گنبدکاووس به علت عدم پاسخگویی برخی دستگاه‌های اجرایی به استعلام های مورد نیاز، بلاتکلیف مانده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از تسنیم، مریم آق‌آتابای اظهارداشت: در حوزه صنایع دستی تاکنون ۱۵۱ پرونده به میزان یک میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان به صورت تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شده است.

وی افزود: همچنین از ۱۲۸ پرونده ارسال شده به بانک برای پرداخت تسهیلات روستایی به مبلغ یک میلیارد و ۳۰ میلیون تومان تاکنون ۷۸ پرونده به مبلغ ۵۴۵ میلیون تومان در قالب تسهیلات روستایی پرداخت شده است.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس بیان داشت: ۱۵ پرونده جدید در حوزه‌های مختلف جغرافیایی منطقه به عنوان میراث ناملموس در حال پیگیری است تا به ثبت برسد. تاکنون هفت میراث ناملموس قوم ترکمن به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: در شهرستان گنبدکاووس سه هزارو ۵۸۱ نفر هنرمند در ۵۹ کارگاه و ۷ تعاونی فعالیت دارند و در سال گذشته ۳ بازارچه موقت صنایع‌دستی برای فروش آثار هنرمندان در گنبدکاووس دایر شده است.

آق آتابای گفت: مطالعات نقشه احداث موزه گلستان با تخصیص ۲۰۰ میلیون تومان به اتمام رسیده و از این پس کار اجرایی این موزه با ترزیق اعتبارات آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ مبلغ ۵۶۰ میلیون تومان برای بازسازی و ساماندهی برج قابوس،مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان برای زیرسازی و آسفالت بقعه دانشمند،مبلغ ۸۰ میلیون تومان برای احداث چهار چشمه سرویس بهداشتی در بازارچه اینچه برون،مبلغ ۴۷ میلیون تومان برای ساماندهی مجموعه گردشگری آلماگل و مبلغ ۷۲ میلیون تومان برای احیای هنرهای سنتی این شهرستان جذب و تحصیص یافته است.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس عدم همکاری برخی از ادارات در پروژه های سرمایه گذاری و گردشگری را از مشکلات مهم این حوزه برشمرد و گفت: تعداد ۲۶ پروژه سرمایه‌گذاری و گردشگری شهرستان به علت عدم پاسخگویی برخی از دستگاه‌های اجرایی به استعلامات مورد نیاز بلاتکلیف مانده است. برای رفع این مشکلات پنج‌شنبه جلسه‌ای را با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی و مدیران حوزه میراث فرهنگی استان برگزار می‌شود.

وی افزود: بیشتر این پروژه‌ها در زمینه ایجاد اقامتگاه بوم‌گردی، سفره‌خانه سنتی و مجموعه اقامتی پذیرایی است که با بهره برداری از این پروژه‌ها اشتغالزایی خوبی در منطقه انجام می‌شود.

آق‌آتابای کمبود هتل در شهرستان را یکی از معضلات دانست و ادامه داد: یک شرکت تجاری در گنبدکاووس اقدام به ساخت هتل با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال و اشتغالزایی ۲۰۰ نفر کرده که در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

وی نیاز به یک مرکز تخصصی در رشته های بومی در حوزه صنایع دستی را ضروری دانست و افزود: با توجه به پنانسیل و قابلیت‌های خوب شهرستان در حوزه صنایع دستی، ایجاد مرکز خلاق توسط یکی از هنرمندان پیشکسوت به صورت جدی در حال پیگیری است. این مرکز خلاق و تخصصی در رشته‌های بومی مانند رودوزی سنتی، بافته‌های داری و پوشاک فعالیت خواهد داشت.

رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گنبدکاووس گفت: از محل اعتبارات این اداره مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای خرید تجهیزات در زمینه ایجاد مرکز تخصصی احیا سفالینه جرجان( شهر تاریخی جرجان) تخصیص یافته است. در حال خرید تجهیزات و احیا این مرکز تخصصی هستیم.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۰۴

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

53439

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک