بسترهای پیدایش آمدنیوزتورکمن نیوز:  با پیدایش بهار سیاسی در سال ۱۳۷۶ ومتعاقب آن توقیف فله ای مطبوعات درسال ۱۳۷۹و با پیشرفت در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات ومخابرات در جهان ما با صحنه های جدیدی مانند ماهواره های خارجی و در فضای مجازی با سایتهای گوناگون وپیام رسانهای مانند تلگرام و انیستاگرام و فیسبوک و تویترو واتساب ومانند آنها دراینترنت روبرو شدیم.

این امکانات سبب شد مردم نه تنها درداخل بلکه با مردم سراسر جهان ارتباط برقرار بکنند و افقهای تازه ای به روی آنها گشوده شود. اما این پیشرفت در فناوری اطلاعات و ارتباطات و مخابرات سبب نشد در ایران نگرش ما به این مقولات جدید عوض و نگرش سنتی به نگرش مدرن تبدیل شود. صدا و سیمای ملی در انحصار یک جناح و یک گروه باقی ماند و مطبوعات با کوچکترین خطا و اشتباهی با یک تلفن و یا با یک نامه به محاق توقیف می رفت بدون اینکه دادگاهی تشکیل شود. اگر دادگاهی هم تشکیل می شد بعد از چند ماه یا چند سال بود تا آن موقع آن مطبوعه یا نشریه مرده و از یادها رفته بود.

در همین اثنا بود که صداهای مخالف در خارج از رسانه های رسمی گوش شنوا پیدا می کرد و مردم خوب یا بد به سمت آنها گرایش پیدا می کردند. پیدایش شبکه فارسی زبانbbc وvoa در کنار رادیوی آنها و کانال تلگرامی آمد نیوز در همین راستا بود. آنها بوضوح دریافته بودند انحصار رسانه در ایران مردم را تشنه ی اخبار و اطلاعات و تحلیل ها و تفسیرهای متفاوت کرده است. ما به جای اینکه با فضای جدید مواجهه ی منطقی و حساب شده داشته باشیم وبا کمک آنها به مبارزه فساد برخیزیم به همان روال قبلی که فیلترینگ و محدودیت بود روی آوردیم. و مصداق بارز آن جمع آوری آنتنهای ماهواره ای و فیلترینگ تلگرام بود که هر دو با شکست مواجه شدند. چون این برنامه ها نوعی حرکت جهت خلاف جریان آن محسوب می شد که جز خستگی و فرسودگی طراحان آن معنای دیگری نداشت.

اخیراً دررسانه ها و در فضای مجازی خبری پخش شد مبنی بر اینکه روح الله زم مدیر کانال تلگرامی آمد نیوز دستگیر و به ایران منتقل شده است. این موفقیت بزرگی برای نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران محسوب می شود. این دستگیری و تصاویر آن صحنه های دستگیری عبدالله اوجالان وعبدالمالک ریگی را در ذهنها تداعی می کند. ولی این موفقیتها به این معنی نیست ما دیگر با چنین افراد یا کانالهای تلگرامی مواجه نباشیم. چون بسترهای آن هنوز فراهم است. تا زمانیکه این بسترها و زمینه ها وجود داشته باشد و سیاستها و نگرشهای رسانه ای ما تغییر نکند و انحصار وفیلترینگ جای خود را به رقابت آزاد رسانه ای ندهد ما باز هم با رویش چنین رسانه هایی مواجه خواهیم شد. مردم در شرایط انحصار و فیلترینگ و سانسور احساس می کنند تمام حقایق به گوش آنها نمی رسد. آنهم در زمانی که براثر درگیریهای جناحی و گسترش فساد و اختلاس در نهادهای دولتی اعتماد عمومی خدشه دار شده است.

اگر رسانه ی ملی با نگرش ملی در اختیار همه ی گروه ها و جناحها نباشد و در آن مباحثه و مناظره همیشه جریان نداشته باشد و همه افراد مخالف و موافق در آن صاحب حق نباشند و در بیان حقایق محدودیت وجود داشته باشد دکان بی بی سی و صدای امریکا و آمد نیوزو سایر شبکه های مخالف مشتری و رونق خودشان را از دست نخواهند داد. وقتی مردم حقایق را از درون پیدا نکنند به برون و وبیگانه مراجعه خواهند کرد. آنها هم دروغها را با اندگی حقایق به هم آمیخته به خورد مردم می دهند. اگر موفقیتهای ما برای تداوم خود طرح و برنامه نداشته باشند و نتوانند راه درست را انتخاب نمایند در بلند مدت بازهم به محاق خواند رفت و فراموش خواهند شد.

سقوط اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی و کشورهای اروپای شرقی در مقابل رقبای غربی خود نمونه ی بارز شکست انحصار و محدودیت و فیلترینگ است. نظام بسته و توتالیتر شوروی در زمانیکه تمام آلترناتیوها و رقبای بالقوه و بالفعل خود را کاملاً نابود کرده بود و فکر می کرد دیگر هیچ خطری وجود ندارد بر اثر رکود و فساد و ناکارآمدی ستون فقراتش شکست و بدون اینکه گلوله ای از بیرون شلیک شود از درون فروپاشید. بنابراین نبودن رقیب و آلترناتیو به معنای عدم شکست نیست. شوروی نه تنها شکست خورد بلکه وحدت و یک پارچگی ارضی خود را هم از دست داد و یک امپراطوری بزرگ به ۱۵ کشور تقسیم واقتدارش بطور محسوسی کاهش یافت. این می تواند در نوع خود بدترین نوع شکست برای یک ابر قدرت محسوب شود. در صورتیکه همه ی این محدودیتها و انحصارات و سانسورها برای افزایش قدرت و قلمرو خود بود که به این شکل پایان یافت.

به نظر می رسد در دنیا هیچ محدودیت و انحصار و فیلترینگی نه تنها به نتایج دلخواه طراحان خود را به بار نیاورده است بلکه آن کشورها را از کشف حقایق درون کشور خود هم محروم کرده وباعث عقب ماندگی و رکود مفرط بخشهای مختلف جامعه شده است. بنابراین به نظر می رسد دل بستن به چنین برنامه هایی کاری عبث و بیهوده می نماید که باید از آن اجتناب کرد. باید قبول کرد رقابتهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی واقعی، نه دست ساز ومصنوعی و داشتن رسانه های آزاد بسیار هشدار دهنده و بیدار کننده است. باید آنرا مانند داروی تلخ برای درمان بیماریها به رسمیت شناخت و ارج نهاد و در صدر نشاند. تا کشورما در پیشرفت و امنیت از دیگران عقب نماند.

 

✍️ امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۷:۳۴

۲۶ مهر ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک