خواجه عبدالله انصاری 300x185 - بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری در هرات افغانستانترکمن نیوز: مراسم بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری، مفسر، محدث، عالم، عارف بزرگ، شاعر و نویسنده بزرگ پارسی‌گوی در هرات افغانستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به مناسبت بزرگداشت خواجه عبدالله انصاری، مراسم حمل گل بر مزار خواجه عبدالله انصاری به ابتکار مرکز مطالعات استراتژیک افغانستان و با حضور مقام‌های محلی هرات برگزار شد.

مراسم تجلیل از زادروز خواجه عبدالله انصاری همه ساله از سوی فرهنگیان، فعالان جامعه مدنی و با حضور مقامات حکومتی تجلیل می‌شود. شیخ‌الاسلام ابو اسماعیل عبدالله بن ابی منصور محمد، معروف به «پیر هرات»، «پیر انصار» و «خواجه عبدالله انصاری»، عالم و عارف مشهور کشور شیخ الاسلام خواجه عبدالله انصاری(ره) در سال ۳۹۶ هجری قمری در کهندژ شهر تاریخی هرات متولد شده و از جمله آثار او می‌توان به مناجات‌نامه، نصایح، زادالعارفین، کنزالسالکین، قلندرنامه، محبت‌نامه، هفت‌حصار، رساله دل و جان، رساله واردات و الهی‌نامه اشاره کرد.

کاشی‌های نقش بسته بر دیوارها و طاق‌های این مجموعه که از یادگارها و شاهکارهای دوران تیموریان هرات است، ارزش هنری بالایی دارد اما به علت حوادث طبیعی بخشی از قطعات این کاشی ها فروریخته و در حال حاضر هم، بودجه کافی برای مرمت آنها توسط اداره اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات در این زمینه تأمین نشده است؛ در سال‌های اخیر بنیاد فرهنگی آغا خان، آژانس انسجام و همکاری ترکیه (تیکا)، مراکز فرهنگی کشور ایتالیا از جمله کشورهایی بوده‌اند که در زمینه ترمیم و تجهیز مرکز صنایع دستی ولایت هرات واقع گازرگاه شریف و نیز مرمت‌کاری چله‌خانۀ گازرگاه هرات در کنار بارگاه پیر هرات و سایر مقابر و نیز محوطه منطقه گازارگاه شریف دست به اقدامات مطالعاتی و مرمت کرده‌اند؛ اگرچه عدم وجود امنیت پایدار در افغانستان سبب شده تا این اقدامات نتیجه ملموسی را برای مخاطبین و بازدید کنندگان در نگاه اول ایجاد کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک و با از میان رفتن وضعیت ناشی از شیوع بیماری کرونا، کار مرمت این بنای تاریخی از سر گرفته شود.

گفتنی است؛ آرامگاه پیر هرات قلب مجموعه تاریخی گازرگاه است اما این محل بخش‌های دیگری را هم در خود جای داده است که دارای ارزش تاریخی و از لحاظ معماری اهمیت بالای هنری دارند. مقابر شماری از شاهزادگان تیموری و بناهای چون «نمکدان» که در نوع خود در هرات منحصر به فرد است از دیگر بخش‌های مهم این مجموعه به شمار می‌رود.

امید است با پایان یافتن کرونا در سطح جهانی و نیز شروع دوباره کمک‌های دفاتر و مراکز خارجی موضوع مرمت و بازسازی ابنیه تاریخی مجموعه گازارگاه شریف و خصوصاً بارگاه پیر هرات از سر گرفته شود.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۱۳

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

74587

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک