فرماندار مراوه تپه:

برگزاری نکوداشت مخدومقلی فراغی بدون برنامه های هنریتورکمن نیوز: فرماندار مراوه تپه گفت: که امسال مراسم نکوداشت ۲۸۶-مین سالروز تولد مخدومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن، بدون اجرای برنامه های هنری برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از روابط عمومی فرمانداری مراوه تپه، یازمراد کوسه غراوی درجلسه ستاد نکوداشت مخدومقلی فراغی اظهار کرد: به دلیل وقوع سیل در چند شهر گلستان و برخی استان های کشور و به احترام جان باختگان و آسیب دیدگان این بلای طبیعی، مراسم این شاعر ترکمن در محل آرامگاه او فقط در حد سخنرانی، قرائت شعر و مقاله برگزار می شود.
وی اضافه کرد: وجود آرامگاه مخدومقلی فراغی در مراوه تپه، فرصت بسیار خوبی برای این شهرستان است تا درمراسم نکوداشت این شاعر، ضمن ارج نهادن به جایگاه معنوی او، توانمندی های فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مراوه تپه معرفی و زمینه حضور بیشتر گردشگران مهیا شود.
کوسه غراوی از بخشداران مرکزی و گلیداغ مراوه تپه درخواست کرد تا با همکاری دهیاران نسبت به برپایی نمایشگاه های صنایع دستی، سوغات و غذاهای محلی درحاشیه مراسم بزرگداشت مخدومقلی اقدام نمایند.
وی تصریح کرد: مجموعه این اقدامات سبب معرفی فرهنگ، آداب و رسوم قوم ترکمن به مسافران و گردشگرانی که برای شرکت در مراسم بزرگداشت مخدومقلی فراغی می آیند، می شود.
مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن درسال ۱۷۳۳ میلادی برابر با ۱۱۱۲ شمسی در روستای آجی قاوشان (حاجی قوشان) گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ۱۷۹۰ میلادی مطابق با ۱۱۶۹ شمسی ذکر کرده اند.
تعدادی از فضلا و ادبای ترکمن و غیر ترکمن بر این اتفاق نظر دارند که اشعار مختومقلی در اصل حدود ۷۰۰ بیت بوده ولی هم اکنون فقط ۲۰۰ بیت از آن به یادگار باقی مانده است. در جمهوری ترکمنستان در آرشیو مرکز اسناد مختومقلی نسخه های خطی دیوان مختومقلی نگهداری می شود. پاره ای از این آثار ناظر بر تفسیر ابیات فراغی و نقل روایات آن بوده و بخش دیگر به تحلیل مواضع فکری و عقیدتی شاعر پرداخته است. لازم به ذکر است که دیوان مختومقلی فراغی هم اکنون به چند زبان زنده ی دنیا مثل انگلیسی، روسی، فارسی و … ترجمه و چاپ شده است.
مختومقلی در سال ۱۷۹۰م در کنار چشمه آباساری در دامنه کوه سونگی داغ بدرود حیات گفت. پیکرش را بر شتر سپیدی نهاده به روستای آق توقغای در نوار مرزی ایران و ترکمنستان بردند و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند.

آجی قاوشان: برگرفته شده از تلاقی و محل به هم پیوستن دو رودخانه گرگانرود و آجی سو است که آجی (ودخانه آجی سو) و قاوشان به معنی تلاقی و پیوستن است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۴۹

۲۰ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

50993

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک