برگزاری روزهای فرهنگی ترکمنستان در تاجیکستانبین الملل-ترکمن نیوز-  با هدف کمک به تحکیم و گسترش روابط و همکاری‌های میان «عشق آباد» و «دوشنبه» روزهای فرهنگی ترکمنستان در تاجیکستان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  به منظور شرکت در برنامه روزهای فرهنگی ترکمنستان در تاجیکستان یک قطار ویژه حامل بیش از ۳۵۰ نفر از اهالی فرهنگ و هنر این کشور وارد تاجیکستان شد.

«شمس‌الدین آروم‌بیک‌زاده» وزیر فرهنگ تاجیکستان و سایر مقامات این کشور از هیئت فرهنگی ترکمنستان استقبال گرمی به عمل آوردند.

آروم‌بیک‌زاده در مراسم استقبال از مهمانان ترکمن، برگزاری روزهای فرهنگی این کشور در تاجیکستان را گامی جدید در راستای تقویت دوستی و همکاری میان ۲ کشور توصیف کرد.

طی روزهای فرهنگی ترکمنستان، برنامه‌های هنری این کشور در شهر دوشنبه و برخی از دیگر مناطق تاجیکستان برگزار خواهد شد.

همچنین در پایتخت تاجیکستان دایر کردن نمایشگاه هنرهای مردمی ترکمن و معرفی کتاب «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان تحت عنوان «ترکمنستان قلب جاده بزرگ ابریشم» از دیگر برنامه‌های روزهای فرهنگی می‌باشد.

در برنامه قبلی روزهای فرهنگی ترکمنستان در تاجیکستان که در سال ۲۰۱۴ برگزار شده بود فقط ۶۰ نفر از نمایندگان حوزه فرهنگ و هنر این کشور حضور یافتند.

بر اساس توافقنامه میان کشورهای مستقل مشترک المنافع، در هر ۲ سال روزهای فرهنگی کشورهای عضو در قلمرو یکدیگر برگزار می‌شود.

با توجه به مشکلاتی که طی ماه‌های اخیر در روابط میان دوشنبه و عشق آباد بروز کرده بود از جمله ایجاد محدودیت برای تردد کامیون‌های تاجیکستان از قلمرو ترکمنستان، احتمال داده می‌شد که برنامه روزهای فرهنگی ترکمنستان یا برگزار نخواهد شد یا به تاخیر خواهد افتاد اما به اعتقاد کارشناسان، حضور هیئت بزرگ فرهنگی ترکمن در تاجیکستان به معنای برداشته شدن گامی جدی از سوی عشق آباد برای بهبود مناسبات میان ۲ کشور می‌باشد.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

http://turkmensnews.com

منبع:fars

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۳۰

۲۴ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

37778

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک