آماده 1280 ترکمن نیوز 2 300x188 - برگزاری جشن روز زبان ملی ازبکستانترکمن نیوز: ازبکستان هر ساله در ۲۱ اکتبر، روز تصویب قانون ” زبان ملی” را به طور گسترده جشن می گیرد. امسال، ۳۱ سال از ملی شدن زبان ازبکی می گذرد.به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  از نخستین روزهای استقلال در ازبکستان، توجه زیادی به حفظ میراث ملی از جمله زبان، شده است.تصویب قانون ” زبان ملی جمهوری ازبکستان” عامل مهمی در افزایش آگاهی، هویت ملی، تقویتمقام زبان مادری و انگیزه ای قدرتمند برای توسعه بود.

در حال حاضر، اسناد رسمی به این زبان نوشته می شوند.همچنین، زبان ازبکی به طور گسترده ای در ارتباطات بین المللی، مجامع جهانی و کنفرانس های بین المللی استفاده می شود.

لازم به ذکر است که برای اولین بار در تاریخاستقلال ازبکستان، رئیس جمهور شوکت میرضیایف در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل به زبان ملی ازبکی صحبت کرد.

سخنرانی رئیسجمهور ازبکستان به زبان ملی برای همه ازبک هایی که در مناطق مختلف جهان زندگی می کنند به یکرویداد قابل توجه تبدیل شده است.

در سالهای اخیر،تاسیس دانشگاه دولتی زبان و ادبیات ازبکیدر تاشکند به نام علیشرنوایی، مطالعات عمیقدر ریشه های تاریخی زبان ازبکی را گسترش داده است.

توجه ویژه به توسعه زبان نوایی، به تقویت نقش و اقتدار آن در جهان کمک می کند.امروزه، زبان ازبکی در بسیاری از کشورهای جهان شناخته شده و مورد مطالعه قرار گرفته است.در اکثر دانشگاههای خارجی، بخشهای ویژه ای افتتاح شده است که دانشجویان خارجینه تنها جذابیت و زیبایی زبان ازبکی،بلکه فرهنگ غنی و تاریخ مردم ازبک را نیز می آموزند.

همچنین لازم به ذکر است که در جمهوری ازبکستان، نگرش احترام آمیز نسبت به زبانهای همه ملت ها و ملیت های ساکن در این کشور تضمین می شود و شرایط برای توسعه زبان های آنها فراهم است.

امکان تحصیل در همه مقاطع – از پیش دبستانی تا آموزش عالی – نه تنها به زبان ملی، بلکه به زبان های دیگر نیز فراهم شده است. رسانه های داخلی – روزنامه ها، مجلات، نشریات الکترونیکی، رادیو و تلویزیوننیز در این کشور به هفت زبان دنیا و ساکنان ازبکستان پخش و منتشر میشوند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۲

۲۳ مهر ۱۳۹۹

کد خبر :

84303

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک