برگزاری اولین انتخابات پارلمانی در ازبکستانتورکمن نیوز انتخابات پارلمانی در ازبکستان در حالی امروز برگزار شد که تمامی پنج حزب حاضر در پارلمان از رئیس جمهور اصلاح طلب این کشور حمایت کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از خبرگزاری رویترز، این انتخابات نخستین بار از زمان روی کار آمدن “شوکت میرضیایف” به عنوان رئیس جمهوری ازبکستان در ۲۰۱۶ و در پی مرگ اسلام کریمف، رئیس جمهوری فقید این کشور است که برای ۲۷ سال بر این کشور سابق شوروی سلطه داشت.

شوکت میرضیایف وعده داده تا پس از چندین دهه انزوا، دروازه‌های این کشور را به سوی جهان بگشاید و هم سیستم اقتصادی و هم سیاسی را آزاد کند.

این رای گیری تحت یک چارچوب قانونی مدرنیزه شده در حال برگزاری است و کمپین‌ها و رقابت‌های انتخاباتی آن نیز برای نخستین بار در تاریخ ازبکستان شامل مناظره‌های تلویزیونی بین احزاب بوده است.

یک هیات ناظر از سازمان امنیت و همکاری اروپا در گزارش ماه جاری میلادی خود اعلام کرده بود که هنوز کارهای زیادی برای اصلاح ساختار سیاسی ازبکستان باید صورت گیرد.

پنج حزب پارلمانی ازبکستان شامل “لیبرال دموکرات‌ها” که شوکت میرضیایف را برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ این کشور کاندیدا کرد، حزب “احیای ملی”، حزب “دموکراتیک مردم”، حزب “عدالت سوسیال دموکراتیک” و حزب سبز موسوم به “زیست محیطی” هستند.

انتظار می‌رود که تمامی این پنج حزب همانطور که تا پیش از این از رویکرد محافظه کارانه کریمف حمایت می‌کردند، از اصلاحات میرضیایف نیز حمایت کنند و هیچ عدم توافقی با سیاست‌های رئیس جمهوری در زمان مناظره‌های تلویزیونی نداشتند، حتی حزب “زیست محیطی” هم حمایتش را از ساخت یک نیروگاه برق اتمی اعلام کرده است.

در حاشیه کمپین‌های انتخاباتی، برگزاری مناظره‌های تلویزیونی با انتقادهایی همراه بود.

 

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۳۴

۰۱ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

66427

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک