بررسی پروژه ساخت خط لوله تاپی در جلسه دولت ترکمنستانترکمن نیوز:  رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه هیات دولت این کشور از آمادگی «عشق آباد» برای همکاری با کشورهای خارجی جهت اجرای پروژه «تاپی» خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  امروز در جلسه دولت ترکمنستان پروژه ساخت خط لوله گاز تاپی مورد بحث و بررسی قرار داده شد.

در این نشست «مرادگلدی مرادوف» معاون نخست وزیر ترکمنستان گزارشی از نتایج فعالیت های مربوط به ساخت بخش ترکمنی خط لوله گاز تاپی ارائه کرد.

به گفته این مقام ترکمنی، بخش مربوط به این کشور به طور کامل با لوله های فولادی تأمین شده است.

مرادوف همچنین اعلام کرد که شرکت دولتی «ترکمن گاز» با یک شرکت مربوطه هنگ کنگ در مورد انجام نظارت فنی بر ساخت این خط لوله گاز و سیستم کمپرسور گاز به توافق رسیده اند.

به گفته وی، عملیات جوشکاری بخش ترکمنی خط لوله تاپی تا مرز افغانستان انجام شده و «ترکمن گاز» در حال تهیه تعداد مورد نیاز شیرهای بزرگ گاز قرار دارد.

«قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این جلسه بر آمادگی این کشور با طرف‌های خارجی در امر تحقق این پروژه تاکید کرده است.

در حدود سه ماه پیش دولت ترکمنستان اعلام کرده بود که طول لوله های جوشکاری شده در مسیر بخش ترکمنی پروژه تاپی ۲۰۶ کیلومتر خواهد بود.

در حالی «عشق آباد» از پیشرفت امور ساخت و ساز بخش ترکمنی تاپی گزارش می دهد که در بخش های دیگری از این پروژه در خاک افغانستان، پاکستان و هند فعالیت های خاصی صورت نگرفته و سرنوشت این خط لوله ۱۸۰۰ کیلومتری با ظرفیت سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی همچنان مبهم باقی می ماند.

ترکمنستان در تلاش است تا گاز تولیدی این کشور را از طریق خط تاپی به کشورهای افغانستان، پاکستان و هند صادر کند اما مشکلات متعددی از جمله نبود امنیت در مسیر انتقال خط لوله تاپی در افغانستان و برخی از مناطق پاکستان یکی از مهمترین مشکلات برای ترکمنستان و خط لوله تاپی است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۳۰

۱۲ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76450

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک