بررسی صنعت خودروسازی ترکیه و گریز مقایسه ای با ایرانتورکمن نیوز:  صنعت خودروسازی ترکیه نقش مهمی در تولید اقتصاد این کشور دارد. هر ساله بالغ بر یک میلیون وسیله نقلیه موتوری در این کشور تولید شده که علاوه بر برطرف کردن نیازهای داخلی به کشورهای دیگر صادر می شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   به نقل از  digiatoسالانه در ایران بیش از ۱۶ هزار نفر در اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند ولی این رقم با توجه به جمعیت تقریبا یکسان ترکیه و ایران، در ترکیه در حدود ۱۰ هزار نفر است که به معنای ۶۰ درصد تفاوت به نفع ترکیه است.

در واقع می توان گفت که صنعت خودروسازی ترکیه نه تنها درآمد و رشد اقتصادی، اشتغال زایی و صادرات قابل توجهی را برای این کشور در پی داشته، بلکه با تولید خودروها مُدرن و امن تا حدی از آمار مرگ و میر شهروندان نیز پیش گیری کرده است، شرایطی که هیچ کدام در صنعت خودروسازی ایران دیده نمی شود.

تاریخچه صنعت خودرو ترکیه 

پایه های صنعت خودروی ترکیه در دهه ۱۹۵۰ میلادی با تولید کامیون های نظامی بنیانگذاری شد. در اوایل دهه ۶۰، جمال گورسل (رییس جمهور وقت این کشور) به جمعی از مهندسین دستور داد تا یک خودروی کاملا داخلی طراحی و تولید کنند.

بعد از ۱۳۰ روز کار در یک کارگاه سرانجام ۴ دستگاه نمونه اولیه با نام Devrim (به معنای انقلاب) ساخته شد. این خودرو به دلیل نبود پتانسیل های لازم به مرحله تولید انبوه نرسید. اما در سال ۱۹۶۶ اولین خودروی تولید انبوه و ساخت داخل این کشور با نام آنادول توسط کارخانه تازه تاسیس صنایع اتومبیل اتوسان وارد خیابان ها شد.

در این دوران خودروسازان انگلیسی آستین و موریس نیز مونتاژ محصولات خود را در کارخانجات BMC در ازمیر آغاز کردند. قبل از پایان دهه ۶۰ محصولات فیات و رنو نیز با همکاری شرکت های ترکیه ای در خاک این کشور مونتاژ شدند. از همان روزهای نخستین پیدایش صنعت خودرو در ترکیه، برندهای مطرح بین المللی حضوری بسیار پر رنگ در آن داشته اند.

حضور این برندها اگر چه در نهایت منجر به از رده خارج شدن اکثر محصولات داخلی این کشور شده، اما اکنون ترکیه به یکی از پایگاه های بزرگ مونتاژ خودرو در منطقه تبدیل شده است و محصولات کمپانی های شناخته شده ای مثل هوندا، تویوتا، رنو، هیوندای، فورد، فیات و حتی مرسدس بنز در این کشور مونتاژ می شوند.

اگر نگاهی گذرا به وضعیت بازار خودروی ترکیه در سال گذشته داشته باشیم، خواهیم دید برندهای پرفروش از خودروسازان معروف سه قاره اروپا، آسیا و آمریکا هستند که محصولات خود را در خاک این کشور مونتاژ می کنند.

رتبه

برند

میزان فروش در سال ۲۰۱۷

۱

فولکس واگن

۱۵۴,۹۲۵

۲

رنو

۱۳۶,۶۹۷

۳

فورد

۱۳۹,۶۰۴

۴

فیات

۱۲۶,۱۰۶

۵

اپل

۷۵,۴۷۱

۶

تویوتا

۵۹,۸۲۲

۷

هیوندای

۵۱,۴۶۲

۸

داچیا

۶۷,۵۸۹

۹

مرسدس بنز

۵۰,۶۸۷

۱۰

پژو

۴۵,۵۶۳

مهندسان ترک با سیاستی صحیح به جای فرایندهای پیچیده طراحی و توسعه یک خودروی با کیفیت، نیروی کار خود را در اختیار خودروسازان مطرح و کاربلد خارجی قرار داده و منابع خود را صرف مونتاژ محصولات با کیفیت آنها کرده اند.

نتیجه اینکه مردم ترکیه در یک بازار رقابتی به انبوهی از خودروهای مدرن و روز دسترسی داشته و برای تقریبا تمامی اقشار مختلف چندین گزینه مناسب وجود دارد. همچنین به دلیل اتصال به زنجیره جهانی، صنعت خودروی ترکیه بزرگ ترین صادر کننده این کشور در سال گذشته لقب گرفته و درآمدی ۲۳٫۹ میلیارد دلاری را عاید این کشور کرده است.

نتیجه اینکه مردم ترکیه در یک بازار رقابتی به انبوهی از خودروهای مدرن و روز دسترسی داشته و برای تقریبا تمامی اقشار مختلف چندین گزینه مناسب وجود دارد. همچنین به دلیل اتصال به زنجیره جهانی، صنعت خودروی ترکیه بزرگ ترین صادر کننده این کشور در سال گذشته لقب گرفته و درآمدی ۲۳٫۹ میلیارد دلاری را عاید این کشور کرده است.

بر اساس آمار اخیر، در سال ۲۰۱۷ در مجموع حدود یک میلیون و ۸۳۵هزار دستگاه وسیله نقلیه در ترکیه تولید شده که از این میزان در حدود یک میلیون دستگاه به خودروهای سواری اختصاص دارد.

نکته بسیار جالب توجه اینکه از هر صد وسیله نقلیه تولیدی ترکیه ۷۷ دستگاه از آن به خارج از کشور صادر شده است که یک آمار خیره کننده محسوب می شود، ضمن اینکه میزان صادرات رشدی ۲۳ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

ایران و ترکیه؛ دو روش متفاوت و نتیجه ای غیر قابل مقایسه 

ایران و ترکیه تقریبا بصورت همزمان وارد عرصه خودروسازی شده اند، اما جایگاه امروزی آنها اصلا قابل مقایسه نیست. در حالی که قطعات و خودروهای تولید شده در ترکیه از کیفیت بالایی برخوردار بوده و به کشورهای مختلف جهان صادر می شوند، اتومبیل های تولید ایران مشکلات کیفی عدیده ای داشته و جز مشتریان بیچاره داخلی، مشتریان سایر کشورها تن به خرید آنها نمیدهند.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۰

۲۶ دی ۱۳۹۸

کد خبر :

67954

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک