1 1 300x198 - برج آزادی (گنبد قابوس) اسیر گیاهان هرزتورکمن‌نیوز: برج هزار ساله قابوس که به برج آزادی نیز معروف شده، این روزها اسیر انواع گیاهان خودرو و بوته‌های هرز شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ آخرین بار با تلاش میراث جهانی گنبدقابوس در تیرماه ۹۶ علف‌های روی گنبد زدوده شد. اما چرا با همه پیشرفت علمی که در جهان شاهد آن هستیم تاکنون کارشناسان نتوانسته اند تمهیداتی بیاندیشند که هر از چند سال با هزینه های گزاف برای پاکسازی برج و مرمت آثار ناهنجار به جا مانده از تخریب گیاهان هرز نباشیم.

بر اساس گفته های مدیر میراث جهانی قابوس انواع مختلف از گونه های گیاهی روی گنبد رشد می کنند که ناشی از انتقال تخم گیاهان توسط پرندگان است.

دکتر عبدالمجید نورتغانی می گوید: ۳ گونه از ۱۱ نوع بوته ای که بالای برج رشد میکنند تاکنون توانسته اند خشک کنند و جلوی رشد آن را بگیرند و نیاز هست به جای داربست زدن که هزینه های بالایی می طلبد از تکنولوژی جدید از طریق سمپاشی با کوادکوپتر عملیات پاکسازی بالای گنبد قابوس را انجام دهیم.

به گفته یکی از شهروندان گنبدی: هم اکنون در حال پشت سرگذاشتن فصل درو هستیم، یکی هم بیاد آنچه که روی برج روییده درو کنه هرچی خیر برکت نصیبش شد برای خودش فقط این برج که می گویند جهانی است، اسمش شهرمان از اوست، اگه این برج نباشه دیگر گنبدکاووس و زندگی در این منطقه بی معنی خواهد بود را نجات دهند.

شهروندی دیگر گفت: از وقتی تردد ماشین های سنگین و تریلی ها اطراف برج ممنوع شد خوشحال شدیم، چرا مسئولین شهر بیشتر تلاش نمیکنند تا از برج بهتر و مفیدتر استفاده کنند. اگر این برج قابوس در گرگان بود هم اینگونه از آن نگهداری می شد؟ آیا در نقاط دیگر کشور آثار باستانی و ثبت شده یونسکو که حتی در حد و اندازه گنبد قابوس نیستند هم به این شکل نگهداری می شود.

 

2 1 1024x675 - برج آزادی (گنبد قابوس) اسیر گیاهان هرز

شهروندی گنبدی افزود: چرا هر دفعه که باران می بارد اطراف گنبدقابوس مانند دریاچه ای، هزاران مترمکعب آب جمع می شود، شانس آوردیم این برج روی تپه ای بناشده است اگرنه تاکنون آب بارانی که از سطح خیابانهای مختلف شهر به سمت برج جاری و جمع می شود تخریب میکرد.

بر اساس گزارش خبرنگار تورکمن نیوز: هم اکنون بالای برج یا بهتر بگوییم گنبدقابوس اسیر گیاهان هرز و گل سنگ شده است و همانطور که از تصاویر مشهود است نیاز عاجلانه برای زدودن و پاکسازی آنهاست.

در سالهای گذشته شاهد بودیم مدیران میراث فرهنگی کشوری و استانی از اعتبارات میلیاردی سخن می گفتند و قولهایی برای ایمن‌سازی و نگهداری، مرمت، توسعه برج قابوس، ایجاد پیاده رو و تبدیل خیابانهای اطراف برج به پیاده رو و ایستگاه های توریستی داده بودند اما با گذشت سال های متمادی هنوز شاهد عملیات باید و شاید برای توریستی و جهانی شدن برج قابوس نیستیم و هنوز گنبدقابوس در حد همان باغ ملی و یک بوستان ساده است.

گنبد کاووس که از نام برج یا گنبدقابوس برگرفته شده است، از بدو تاسیس شهر بود و زمان ساخت گرگان نام داشت. اما سالهاست در اثر بی تدبیری مسئولین در حاشیه بی مهری مانده است و حتی نام این شهر به همراه هویت تاریخی و ارزش های آن به یغما رفته است و استرآباد را گرگان نام نهاده و در آن برجی (دکلی) بتنی و آهنی ساخته اند و آن را نماد گلستان می‌دانند و در تابلوها، بنرها و پوسترهای مراسمات بالاتر از برج تاریخی گنبدقابوس طراحی کرده به نمایش می‌گذارند و به چیزی که هویت و ماهیت تاریخی ندارد بها می دهند.

3 1 300x198 - برج آزادی (گنبد قابوس) اسیر گیاهان هرز

برج آجری گنبدقابوس در نوع خود بی نظیرترین سازه اسلامی و معرف فرهنگ و هنر معماری اسلامی به جهانیان است که در مقایسه با برج هایی که در جهان چون پیزا، ایفل وجود دارد از بسیاری جهات به لحاظ قدمت تاریخی و معماری با آجر و نوع ساخت آن منحصر به فرد است.

گنبد قابوس در سال ۳۷۵ هجری شمسی به دستور قابوس بن وشمگیر، حاحم گرگان(عربی: جرجان) و گنبدکاووس کنونی ساخته شد و هم اکنون ۱۰۲۳ سال دارد.

شهر تاریخی گنبدکاووس اولین شهر شمال کشور است. شهرستان گنبدکاووس با حدود ۴۰۰ هزار نفر جمعیت که بیش از ۷۰ درصد آن اهل سنت و ترکمن هستند از اقوام بومی این دیار بوده و ۳۰ درصد دیگر جمعیت این شهرستان را مهاجرانی از سایر نقاط کشور چون: آذری‌ها، شاهرودی‌ها، سیستانی‌ها، انارکی‌ها، سمنانی‌ها و خراسانی‌ها تشکیل می‌دهد.

گزارش از: یاشار نیازی

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: iribnews.ir

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۴۷

۲۹ خرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

55561

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک