اینچه برون 1 300x206 - بدعهدی ترکمنستان: مرز اینچه برون بازگشایی نشدترکمن نیوز: طبق اعلام مسئولان گمرک و طی رایزنی‌های صورت گرفته قرار بود امروز ۲۱ خردادماه مرز اینچه برون بازگشایی شود اما طرف طرف ترکمنستان خلف وعده کرد و اجازه این کار را نداد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از تسنیم، از اسفند ماه و با شیوع ویروس کرونا تبادلات تجاری و البته عبور و مرور مسافر در مرزها با مشکلاتی مواجه شد؛ بطوریکه اغلب مرزها بسته شده و امکان تردد کاهش یافت اما بعد از آن با رایزنی‌ها و مذاکرات انجام شده با همسایگان مرزها یکی یکی باز شد اما همچنان مرز اینچه برون بلاتکلیف است.

این در حالی است که ابراهیم کریمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان که در جلسه‌های مختلفی برای بازگشایی مرز اینچه برون شرکت کرده، چاره کار و خواسته دو طرف برای بازگشایی مرز را ایجاد تونل‌های بهداشتی عنوان کرده بود.

مسئولان وزارت راه هم اعلام کرده بودند کارگروه‌های تخصصی بین ایران و ترکمنستان برای بازگشایی مرزهای سرخس و اینچه‌برون به توافق رسیده‌اند.

هیچ بهانه‌ای برای عدم بازگشایی مرز اینچه‌برون وجود ندارد

ترکمنستان تا دو سه سال قبل نخستین شریک تجاری گلستان بود تا حدی که حدود ۵۰ درصد صادرات این استان به مقصد ترکمنستان انجام می‌شد. هر چند با اعمال تعرفه‌های سخت‌گیرانه و محدودیت واردات به ترکمنستان در پی کاهش ارزش پول ملی این کشور، عراق و افغانستان به بزرگترین شرکای تجاری گلستان تبدیل شدند و جای این کشور را گرفتند اما باز هم صادرات به این کشور و ترانزیت از این مسیر برای تجار گلستانی هم مقرون به صرفه است و هم امکان دسترسی به بازارهای منطقه آسیای میانه تا روسیه و چین را فراهم می‌کند.

عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی امنیتی استانداری گلستان با اشاره به ساخت تونل ضدعفونی در ایستگاه مرزی اینچه‌برون گفت: دو تونل بهداشتی در منطقه ایجاد شد که یکی از این تونل‌ها در ایستگاه ریلی و دیگری در پایانه مرزی اینچه برون ایجاد شده است. تونل‌های بهداشتی در مرز اینچه‌برون به طول ۲۰ متر و ارتفاع و عرض ۷ متر ایجاد شده‌اند که امکان ضدعفونی کامل کامیون‌ها و واگن‌ها را فراهم می‌کند.

وی گفت: طبق آخرین توافق قرار بود ۲۱ خردادماه مرز اینچه برون بازگشایی شود که این اتفاق رخ نداد. در حالی که همه تمهیدات اندیشیده شده، مشکل و بهانه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

ترکمنستان اجازه بازگشایی مرز را نداد

سیدابراهیم حسینی مدیرکل گمرکات استان هم در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: همه پروتکل‌ها در مرز اینچه‌برون رعایت شده و قرار بود از ۲۱ خرداد بازگشایی شود اما این اتفاق رخ نداد.

وی افزود: در دو طرف مرز تونل‌های بهداشتی ایجاد شده و طرف ترکمنستانی هم این کار را انجام داده اما باید اجازه بازگشایی مرز و از سرگیری مبادلات تجاری را بدهد.

مدیرکل گمرکات استان بیان داشت: کامیون‌های ترانزیتی که در مرز اینچه‌برون معطل مانده بودند را به سایر گمرکات فرستادیم اما کالاهای صادراتی ما در مرز معطل مانده و بلاتکلیف بوده و از طرفی ۸۴ واگن نیز در مرز منتظر بازگشایی است.

وی درباره آخرین اظهارنظر طرف ترکمنستانی برای بازگشایی مرز گفت: روز گذشته هنگ مرزی ما نشستی با برخی مسئولان ترکمنستان داشتند اما زمان بازگشایی مرز مشخص نشد.

حسینی با بیان اینکه بهانه ترکمنستان بیماری کروناست اظهار داشت: البته این گونه رفتارهای طرف ترکمنستانی بارها اتفاق افتاده است و منتظر برطرف شدن این مشکل هستیم. در عین حال از طرف ما همه پروتکل‌ها رعایت شده، تونل‌ها ایجاد شده و نیروی انسانی مورد نیاز نیز وجود دارد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۰۴

۲۱ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

77046

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک