استاندار:

Golestan 29F 300x192 - بخشی از سود صادرات ید صرف روستاهای گلستان شودگلستان-ترکمن​نيوز- استاندار گلستان گفت: انتظار داریم که صادر کنندگان ماده معدنی ید از استان بخشی از سود حاصل از صادرات را در انجام امور عمومی و برای جوامع حاشیه این واحدها و مناطق روستایی هزینه کنند.

به گزارش پايگاه خبري و تحليلي ترکمن​هاي ايران، سید مناف هاشمی عصر چهارشنبه در دومین نشست کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اظهار کرد: با توجه به صادرات مناسب این ماده معدنی وعواید مطلوب ناشی از آن پیشنهاد می شود که بخشی از این درآمد برای پر کردن اوقات فراغت روستائیان منطقه، جلوگیری از معضل اعتیاد و احداث سالن های ورزشی هزینه شود.
استاندار با بیان اینکه گلستان تنها استان تولید و صادرکننده ید در کشور است، افزود: هم اکنون ظرفیت تولید ید در گلستان ۴۰۰ تن است که با مجوزهای جدید امیدواریم این میزان تا پایان سال به یکهزار تن برسد.
هاشمی تصریح کرد: این مجوزها باید با رعایت اصول زیست محیطی باشد و با تایید محیط زیست و آب منطقه‌ای تولید واستخراج ید امکانپذیر خواهد بود.
وی گفت : در برنامه ششم توسعه تولید ید در استان گلستان باید به ۲هزار تن برسد.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نیز در سخنانی با اشاره به آمار رسمی مرکز آمار کشور گفت: نرخ بیکاری استان گلستان در سال ۹۶ از رقم ۱۲٫۶ به ۱۲٫۳ درصد کاهش یافته ، اما این نرخ همچنان بالاتر از نرخ متوسط کشوری ۱۲٫۱ درصد است.
حسینقلی قوانلو اضافه کرد: گلستان یک استان کشاورزی بوده و نرخ بیکاری آن در تابستان و بهار باید از دیگر فصل ها کمتر باشد ، اما در این استان نرخ بیکاری در زمستان ۱۱ درصد بوده است.
وی اظهار کرد: بنا بر آمار مرکز آمار ایران در سال گذشته ۷۹۰ هزار نفر به افراد شاغل جامعه افزوده شده و رقم شاغلین کشور به بالای ۲۳ میلیون نفر رسیده است
در ادامه این نشست تعدادی از پرونده های معرفی شده بررسی و تصمیمات لازم اتخاذ شد که یکی از آنها مربوط به آغاز عملیات اکتشاف در حوزه صنعت ید در یکی از مناطق شمالی شهرستان گنبدکاووس بود.
کریمی فرماندار ویژه گنبدکاووس در این پیوند گفت: آغاز این پروژه با مشکلاتی مواجه بوده که با مذاکرات صورت گرفته با نماینده مجلس مقرر شد تا پس از اخذ نظریه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، اجرایی شود.
در جهان تعداد معدودی از کشورها و از جمله ترکمنستان، آذربایجان، آمریکا، چین، روسیه، شیلی، ژاپن و ایران (معدن گلستان) تولیدکننده ید هستند.
حداقل ۲۴ نوع ماده یددار وجود دارد و مصارف این ماده معدنی را می توان در صنایع داروسازی (مانند قرص های تیروئید)، صنایع پتروشیمی (به عنوان کاتالیزور)، ساخت داروهای ضدعفونی کننده دامی و مواد شیمیایی (کلیه ترکیبات یددار) عنوان کرد.
این ماده معدنی در ساخت اسید استیک، کائوچو، رنگدانه، مواد آلی، فیلم مدیا، تولید فلزات با خلوص بالا، مکمل غذایی، تایر اتومبیل، صنایع هوافضا و الکترونیک نبز به کار می رود.
کارخانه تولید ید گلستان در ۲۷ کیلومتری شمال آق قلا و در نزدیکی مرز اینچه برون واقع است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

لينک عضويت در کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۰:۱۰

۲۹ فروردین ۱۳۹۷

کد خبر :

16290

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک