بحران آب در شهرستان کلاله جدی است/ شناسایی بیش از ۶۲۰ چاه غیرمجاز اخبار کلاله– ترکمن نیوز- فرماندار شهرستان کلاله با اشاره به وجود بیش از ۶۲۰ چاه غیرمجاز و اضافه برداشت آب تعدادی از ۷۵۰ حلقه چاه آب مجاز گفت: بحران آب در شهرستان کلاله جدی است و اگر امسال تدبیری برای مصرف بهینه آب اندیشیده نشود، تابستان ۹۸، با بحران آب روبرو هستیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، محمد حمیدی با اشاره به وجود بحران آب و کاهش سطح آب های زیرزمینی در شهرستان اظهار داشت: سطح آب زیرزمینی چاه‌های عمیق از حدود ۲ متر به ۳۵ متر و در بعضی از چاه‌ها ، به ۷۰ متر عمق برای دسترسی به آب رسیده است.

رئیس شورای حفاظت منابع آب شهرستان کلاله گفت: متاسفانه وجود ۶۲۰ چاه آب غیرمجاز کشاورزی و اضافه برداشت آب تعدادی از ۷۵۰ حلقه چاه آب مجاز، سبب کاهش شدید حجم آبخوان سفره‌های زیرزمینی در منطقه شده است.

فرماندار کلاله در گفت و گو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: استحصال حدود ۴۱ میلیون متر معکب آب در سال برای مصرف کشاورزی و عدم تغذیه مناسب به علت کاهش نزولات جوی و کاهش آورد رودخانه‌ها، سبب بروز بحران کمبود آب شده است.

وی گفت: در تابستان امسال شهرستان کلاله برای تامین آب شرب روستائیان و مشترکین شهری کلاله دچار مشکل جدی شد که اگر امسال تدبیری برای مصرف بهینه آب اندیشیده نشود، تابستان ۹۸ بحران آب جدی‌تر است.

رئیس شورای حفاظت منابع شهرستان کلاله راهکارهای خروج از بحران را دانست و گفت: علاوه بر اصلاح شبکه آبرسانی، آب شرب که حدود ۲۵ درصد آب هدر رفت دارد، باید نگاه مدرنیزه کردن آبیاری مزارع را نیز مدنظر جدی داشته باشیم.

وی گفت: باید نصب کنتور هوشمند در چاه‌های مجاز، برخورد قانونی، قاطع و بازدارنده با صاحبان چاه‌های آب غیرمجاز و از همه مهم‌تر معرفی الگوی کشت مناسب با درآمد پایدار و منطقی در برنامه‌ها قرار گیرد.

فرماندار کلاله گفت: باید برای تصمیم‌گیری منطقی و قابل اجرا و نگاه کارشناسی، با تشکیل کارگروهی قدرتمند در استان، برنامه‌های جامع برای رفع بحران پیدا کنیم.

وی افزود: تاکنون در شهرستان کلاله برای انسداد تعدادی از چاه‌های غیرمجاز اقدام شده و برای بقیه چاه‌های غیرمجاز هم در راستای قانون تعیین کلیف چاه‌های کشاورزی فاقد پروانه بهره‌برداری، اقدامات اولیه انجام شده است.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۵۱

۲۷ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

38159

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک