با درگذشت بابا بسکی طبیعت ایران یتیم شدتورکمن نیوز با درگذشت بابا بسکی طبیعت و محیط زیست ایران حامی بزرگ خود را از دست داد و یتیم شد.

این یتیمی برای طبیعت و محیط زیست و جنگلها و کوهها و دریاها و گونه های مختلف گیاهی و جانوری خسارت کوچکی نیست. آیا در ایران دیگرکسی پیدا می شود حساسیتهای زیست محیطی را اینگونه بیدارنگه دارد؟ او راه را برای همه نشان داده است که چگونه طی شود امیدواریم چنین شود.

او از خطه ی سبزوار برخاسته بود و در گنبد زندگی می کرد. اوبا زندگی پر برکتش گنبد را نیز به شهرت رساند. سهم سبزوار از همه بیشتر است. آن شهر انسانهای بزرگی مانند دکتر علی شریعتی و دکتر غلامعلی بسکی را در آغوش خود پرورانده است. دکتر شریعتی و دکتر بسکی هر دو بیدار گر بودند. یکی بیدارگرواصلاحگر دین و دیگری بیدارگر و اصلاحگر طبیعت. هر دو روی نقطه ی بسیار حساسی انگشت گذاشته اند و می دانستند درد اصلی کجاست. ممکن است دردهای بزرگ دیگری هم باشد که ما نمی دانیم .

درک و شناسایی این دردها انسانهای بزرگی مانند دکتربسکی لازم دارد تا به جامعه معرفی کند و برای حل وبه سامان رساندش تلاش و کوشش بیشتری شود.اگر این روندها اصلاح و بازسازی نشود مشکلات ما سال به سال بیشتر خواهد شد. دکتر بسکی علاوه بر طبیعت درد انسانها را هم خوب می فهمید چون او طبیب بود و می دانست درد چیست و درمان کجاست؟ برای همین تمام اندوخته ها و سرمایه هایش را صرف علم آموزی دانش آموزان و دانشجویان بی بضاعت می کرد. تا با تجهیز خود به علم و دانش به درمان دیگران به پردازند.

او می دانست بدون علم و دانش نمی شود به سراغ مشکلات رفت. چون کار علم و دانش اگر درست استفاده شود کاستن از درد رنج انسانها و کوتاه کردن مسیرها برای رسیدن به مقصد است. متاسفانه ما بعد از انقلاب فرزندان خوبی برای طبیعت و محیط زیست ایران نبودیم. نصف جنگلهای خود را از بین بردیم و به بازسازی و بازپروری آن نپرداختیم. ما علاوه برسهم خود سهم فرزندان و نوه ها و نتیجه ها و نسلهای آینده را هم مصرف کردیم و وضعیت ذخیره آب سفره های زیرزمینی از این خرابتر و فاجعه بارتر است. این وضعیت بود که باباب بسکی را به صرافت انداخت تا چاره ای بیندیشد.

او کار هزازان انسان را به تنهایی به دوش کشید و انجام داد. مردم گنبد قدردان ایشان هستند در تشییع پیکر این انسان آزاده و بزرگ هزاران نفر مشارکت و پیکر او را تا ۶۰ کیلومتری همراهی کردند تا در کنار جاده ی جنگل گلستان و در میان درختان سرسبز آرام گیرد. چه زیبا می شد در مراسم او آقای عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست شرکت می کرد. اما این بی مهریها و بی توجهی ها چیزی از بزرگی و عظمت او کم نمی کند. او همیشه به عنوان پدر طبیعت ایران و بابا بسکی مردم در قلب تک تک ایرانیها جای خواهد داشت.

 

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۴۵

۲۶ مرداد ۱۳۹۸

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک