رئیس اتاق گرگان:

با استفاده از آب دریای خزر می‌توان آب شرب 10 استان را تامین کنیماخبار استانی- ترکمن نیوز- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان گفت: با استفاده از آب دریای خزر می‌توان آب شرب ۱۰ استان و آب زراعی خودمان را تامین کنیم. اگر از لوله کشی سراسری استفاده کنیم میزان آب تولیدی کمتر از هزار تومان در هر مترمکعب می شود.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، مهندس «محمدعلی چوپانی» در همایش ملی تولید و تجارت زیتون در استان گلستان اظهار کرد: دریای خزر، یک چهارم مساحت ایران و حجم آب آن ۸۵۰ هزار میلیارد متر مکعب است. شوری آب دریای خزر یک دوم خلیج فارس و دریای عمان است.

وی تصریح کرد: طرح لوله کشی اساسی آب از دریای خزر با سرمایه گذاری بخش خصوصی از محل اعتبارات توسعه روستایی دنبال می‌شود.

چوپانی با اشاره به برخی انتقادات نسبت به اجرای این طرح، گفت: برخی می‌گویند که با این کار می‌خواهيد دریای خزر را هم مانند دریاچه ارومیه کم آب کنید؛ در واقع باید گفت با استفاده یک میلیمتر از آب دریای خزر می‌شود، ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب را مورد استفاده قرار داد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان در ادامه گفت: شاید وضعیت موجود در بخش زیتون قابل دفاع نباشد، لذا باید در این بخش تغییر نگرش داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه در استان ۸۰۰ هزار هکتار اراضی مرتعی داریم، تصریح کرد: ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی در شمال استان در حوزه اترک شناسایی شده که مشکل آب دارند. این مناطق در سال‌های اخیر بدلیل کاهش بارش ها و همچنین احداث سد در استان خراسان شمالی، با کمبود آب مواجه هستند که می‌توان آب دریا را به این منطقه انتقال داد.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: isna.ir

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۱۲

۳۰ مرداد ۱۳۹۷

کد خبر :

33424

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک