ترکمن نیوز
تاریخ : امروز چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
ترکمن نیوز

رجب طیب اردوغان:

رجب طیب اردوغانخواندنی ها و دیدنی ها- ترکمن نیوز- شاید به راحتی بتوان گفت که رجب طیب اردوغان جنجالی ترین سیاستمدار سال های اخیر خاورمیانه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران،‌ در انتخاباتی پیش از موعد که روز گذشته در سراسر ترکیه برگزار شد، مردم این کشور برای تعیین رییس جمهور و اعضای پارلمان به پای صندوق رفتند و در نهایت مشخص شد که رجیب طیب اردوغان و حزب توسعه و عدالت او برنده مطلق انتخابات شده اند. بدین ترتیب وی از چالشی بزرگ که رقبا و احزاب مخالف برای وی ساخته بودند، در انتخاباتی نسبتاً جنجالی پیروز شد و بدین ترتیب بعد از ۱۵ سال حکومت بر ترکیه، نفوذ و قدرت بی سابقه خود را دستکم برای ۵ سال دیگر در مقام رییس جمهور ادامه خواهد داد که البته با اختیارات بسیار بیشتری نسبت به قبل همراه است.

رجب طیب اردوغان

در ساعات اولیه بامداد امروز (دوشنبه ۴ تیر) اعلام شد که رجب طیب اردوغان پس از شمارش ۹۷٫۷ درصد آرا توانسته با بدست آوردن ۵۲٫۷ درصد آرا به عنوان رییس جمهور کشور انتخاب شود. همچنین حزب عدالت و توسعه نیز در انتخابات پارلمانی بیش از هر حزب دیگری رأی آورده و در ائتلاف با حزب حرکت ملی بیش از ۵۳ درصد کرسی های پارلمان را نیز در اختیار خواهد داشت که پیروزی بزرگی برای اردوغان و متحدان او محسوب می شود. به ادعای اردوغان، از ۵۹ میلیون نفری که واجد شرایط رأی دادن بوده اند بیش از ۹۰ درصد در پای صندوق حاضر شده اند که این رقم برای هر انتخاباتی خارق العاده به نظر می رسد.

رجب طیب اردوغان

بعد از رفراندومی که سال گذشته برگزار شده و نظام سیاسی در ترکیه از نخست وزیری به ریاست جمهوری تغییر پیدا کرد، و با برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری . پارلمانی دیروز، اکنون رجب طیب اردوغان قدرت مطلق را در این کشور در همه بخش ها در دست داشته و در ۵ سال آینده حلقه محاصره را بیش از پیش بر مخالفان تنگ خواهد کرد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با خلاصه ای از زندگی رییس جمهوری کنونی و نخست وزیر سابق ترکیه آشنا کنیم.

اطلاعات شخصی رجب طیب اردوغان:

تاریخ تولد: ۲۶ فوریه ۱۹۵۴ (۶۴ سال)

محل تولد: استانبول، ترکیه

رجب طیب اردوغان

نام پدر: احمد اردوغان، عضو گارد ساحلی و کاپیتان کشتی

نام مادر: تنزیل اردوغان

نام همسر: امینه (گلباران) اردوغان، از جولای ۱۹۷۸ تاکنون

فرزندان: ۲ دختر و ۲ پسر

تحصیلات: عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی دانشگاه مرمره از سال ۱۹۸۱

Turkey 4T 2 300x162 - بازیکن فوتبال دیروز و رییس جمهور جنجالی امروز ترکیه

اردوغان در دهه ۱۹۷۰ و ۸۰ میلادی در محافل اسلامی فعالیت خود را آغاز کرد و قبل از وارد شدن به دنیای سیاست، یک بازیکن نیمه حرفه ای فوتبال بود.

دیدگاه ها در مورد او کاملاً متفاوت و متناقض است: در حالی که حامیان اردوغان ادعا می کنند که او اقتصاد ترکیه را بهبود بخشیده و اصلاحات سیاسی قابل توجهی در این کشور ایجاد کرده است، منتقدانش او را به تمایالات اقتدارگرایانه، فساد و افراط گرایی متهم می کنند. وی همچنین به دلیل مسایل مربوط به زنان و حقوق بشر، محدود کردن آزادی بیان و رسانه ها و همچنین تلاش برای از بین بردن ماهیت سکولار حکومت در این کشور نکوهش می شود. در دوران زمامداری اردوغان و حزب متبوع او، حزب عدالت و توسعه، دولت ترکیه محدودیت های تعیین شده در مورد ابراز عقاید و نشانه های مذهبی را برداشته که از آن میان می توان به لغو ممنوعیت پوشیدن روسری در مراکز آموزشی و دولتی اشاره کرد.

رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان در گذر زمان:

۱۹۸۴: انتخاب به عنوان رهبر منطقه ای حزب آسایش

۱۹۸۵: انتخاب به عنوان رهبر منطقه ای حزب آسایش در استانبول و عضویت در هیئت اجرایی مرکزی حزب

۱۹۹۴ تا ۱۹۹۸: شهردار استانبول

رجب طیب اردوغان

۱۹۹۸: فعالیت های حزب آسایش ممنوع شده و اردوغان ۴ ماه را به دلیل دامن زدن به نفرت و مناقشات دینی پس از خواندن یک قطعه شعر جنجالی به زندان می افتد.

آگوست ۲۰۰۱: رجب طیب اردوغان همراه با متحدانش حزب اسلام گرای عدالت و توسعه را تاسیس می کند.

۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳: حزب عدالت و توسعه اکثریت کرسی های پارلمان را بدست آورده و اردوغان به عنوان نخست وزیر انتخاب می شود.

۲۰۰۳ تا ۲۰۱۴: حضور در مقام نخست وزیر ترکیه

رجب طیب اردوغان

ژوئن ۲۰۱۳: تظاهرات ضد دولتی سیاست های اردوغان از جمله برنامه او برای تبدیل کردن پارک گزی به یک مجتمع تجاری را مورد نکوهش قرار داده و تظاهر کنندگان خواستار اصلاحات سیاسی می شوند. در درگیری ها هزاران نفر زخمی و یا دستگیر می شوند.

دسامبر ۲۰۱۳: تحقیقات مربوط به فساد در دولت با بیش از ۵۰ مظنون آغاز می شود که برخی از آن ها از نزدیکان اردوغان هستند. ماه بعد، در حین انجام تحقیقات، دولت بیش از ۳۵۰ پلیس فعال در پرونده را اخراج می کند. ۱۰ ماه بعد همه اتهامات رد شده و تحقیقات پایان می یابد.

مارس ۲۰۱۴: بعد از اینکه اردوغان در یک گردهمایی خیابانی اعلام می کند که توئیتر را «ریشه کن» خواهد کرد، دولت ترکیه این رسانه اجتماعی را فیلتر کرده و این شرایط ۲ هفته در سراسر کشور ادامه می یابد.

رجب طیب اردوغان

۱۰ آگوست ۲۰۱۴: در طی اولین رأی گیری مستقیم از مردم، اردوغان به عنوان رییس جمهور کشور انتخاب می شود.

نوامبر ۲۰۱۴: در گردهمایی تشکیل شده توسط زنان در استانبول، اردوغان می گوید که زنان و مردان حقوق برابر ندارند زیرا «ذات آن ها با یکدیگر متفاوت است». وی قبلاً نیز در سخنرانی دیگری برای دانشجویان گفته بود که دختران جوان نباید در انتخاب شوهر بیش از حد وسواسی و مشکل پسند باشند و از تمام زنان ترک خواست که دستکم ۳ فرزند به دنیا بیاورند.

۷ ژوئن ۲۰۱۵: در انتخابات پارلمانی ترکیه، حزب عدالت و توسعه ۴۱ درصد آرا را بدست آورد.

رجب طیب اردوغان

۱۵ تا ۱۶ جولای ۲۰۱۶: در طی یک کودتای نافرجام توسط گروهی از نظامیان، دستکم ۱۶۱ نفر کشته و ۱٫۱۴۰ نفر زخمی می شوند. رجب طیب اردوغان از طریق فیس تایم برای مردم پیامی ویدیویی ارسال کرده و از مردم می خواهد که به خیابان ها آمده و در مقابل نیروهای نظامی کودتاگر بایستند. او روحانی مخالف و رقیب خود فتح الله گولن را طراح کودتا می داند، کسی که در گذشته با اردوغان دوست و همفکر بوده و اکنون در تبعیدی خود خواسته در پنسیلوانیا، ایالات متحده زندگی می کند.

۱۶ آوریل ۲۰۱۷: در یک رفراندوم برای تغییر سیستم حکومتی در کشور، نزدیک به ۵۱ درصد رأی دهندگان به تغییر سیستم اجرایی کشور از پارلمانی به ریاست جمهوری رأی مثبت می دهند که این موضوع به اردوغان اجازه می دهد تا سال ۲۰۲۹ در قدرت بماند. اعتراضاتی داخلی و بین المللی نسبت به غیرمنصفانه بودن انتخابات و تقلب در آن صورت می گیرد که بی نتیجه می مانند.

رجب طیب اردوغان

۱۶ می ۲۰۱۷: در دیداری که بین رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ در کاخ سفید انجام می گیرد، دو رییس جمهور پیروزی های یکدیگر را تبریک می گویند اما در بیرون از کاخ، بین برخی از معترضان به سیاست های اردوغان و تعدادی از محافظان او درگیری ایجاد می شود که طی آن ۹ نفر از معترضان زخمی می شوند.

۲۴ ژوئن ۲۰۱۸: انتخابات زود هنگام ریاست جمهوری و پارلمان، بیش از یک سال پیش از موعد مقرر و به درخواست اردوغان و احزاب متحدش برگزار می شود و نتیجه نسبتاً قطعی نشان می دهد که رجب طیب اردوغان با کسی اکثریت آرا به عنوان رییس جمهور دستکم ۵ سال آینده کشور، تمامی قدرت اجرایی را در کشور در دست خواهد داشت و حزب عدالت و توسعه نیز همراه با حزب متحد حرکت ملی اکثریت پارلمان را بدست می آورد.

 

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

نویسنده: حسین علی پناهی/ روزیاتو

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده :
Milad

نظراتنظر شما چيست ؟

- پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.

- پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.

- انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

آخرین خبر ها

برد تیم شهرداری گنبدکاووس در هفته نخست لیگ برتر والیبال+ تصاویر...

پرداخت ۲۳۹۲ میلیارد ریال تسهیلات صرف اشتغال در گلستان...

نجات مادر باردار در نخستین ماموریت اورژانس هوایی گلستان...

محیط بانان در سایه کمبود تجهیزات جان می دهند...

برگزاری تور تک ستاره والیبال ساحلی نام شهرستان ترکمن را جهانی کرد...

۲۵۰ برنامه فرهنگی – ورزشی در هفته تربیت‌بدنی در گلستان اجرا...

سفر به ماه با دلار ۴۲۰۰ تومانی!

جاذبه​های گردشگری روستای “تگلک حوز” شهرستان جرگلان+وج...

شناسایی شکارچیان حادثه پارک ملی گلستان...

افزایش دمای هوای در گلستان

آغاز توزیع ۶۵۰۰ کیلوگرم گوشت قرمز منجمد و گرم در گنبدکاووس...

شهادت محیط بان پارک ملی گلستان در درگیری با شکارچیان...

اختصاص ۴۳ میلیارد تومان به هنر گلستان/ ساخت گذرگاه فرهنگ و هنر...

اولویت‌های فرهنگ و هنر گلستان تدوین می‌شود...

پیگیری تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی وزارت فرهنگ و ارشاد از طریق آ...

تغییرات جالب و جدید بزودی در اینستاگرام...

کدام غذا‌ها در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده‌اند؟...

امضا تفاهم نامه وزارت فرهنگ و ارشاد با استانداری گلستان...

دستگاههای اجرایی استان با پیگیری ، بودجه ملی و استانی خود را تقوی...

زیرساخت‌های فرهنگ و هنر کشور با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد...

شهروند،خبرنگار

آمار و ارقام

افراد آنلاین : 13

بازدید امروز : 7665

بازدید دیروز : 9709

بازدید این هفته : 25743

بازدید این ماه : 128761

بازدید کل : 12076

تبلیغات

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به وب سایت "ترکمن نیوز" می باشد. کپی برداری از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است .

بالا