بازدید سفیر ترکمنستان از میگوی گمیشانگمیشان-ترکمن نیوز- سفیر کشور ترکمنستان در ایران به همراه شماری از مدیران اقتصادی گلستان از محل سایت و مجتمع پرورش میگوی شهرستان گمیشان واقع در شمال غرب استان دیدن کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، احمد قربان اف سفیر ترکمنستان در تهران را در این بازدید توماج فرماندار گمیشان، قوانلو مدیر کل صنعت، معدن و تجارت گلستان، قدس علوی مدیر کل شیلات و چوپانی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان همراهی می کردند.
سایت پرورشی گمیشان واقع در شمال غرب گلستان، تنها مجتمع تولید میگو در شمال کشور است.
به گفته کارشناسان شیلات گلستان؛ میگوی تکثیری در این مجتمع از گونه ‘وانامی’ است، این گونه به علت شوری کم آب و اقلیم و خاک مناسب طی ۱۲۰ روز پرورش و به وزن ۱۵ گرم می رسد.
از استخرهای مجتمع پرورش میگوی گمیشان به طور متوسط سه و نیم تن محصول در هکتار برداشت می شود.
این طرح از سال ۹۰ پس از مدتها مطالعات، در سطح ۷۰ هکتار از اراضی منطقه عملیاتی شد و در اولین مرحله ۱۴۰ تن محصول برداشت شد که ۱۰۲ تن به کشورهای اروپایی و عربی صادر و مابقی به مصرف داخلی رسید.
هم اینک سطح زیرکشت ۳۲ مزرعه پرورش میگوی شهرستان گمیشان افزون بر ۶۵۰ هکتار است، طبق سند آمایش و چشم انداز امکان توسعه این طرح تا ۴۰ هزار هکتار، تولید ۷۵ هزار تن میگو و ۲۵ هزار تن ماهی قزل آلا وجود دارد.
این ظرفیت در مجموع برای ۳۰ هزار نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد می کند.
وجود چنین ظرفیت مطلوبی در پرورش میگو در گمیشان و در شهرستانی که شغل عمده ساکنان آن به دلیل همجواری با دریای خزر ماهیگیری بوده، فرصتی برای هدایت سرمایه گذاری ها در صنعت شیلات و پرورش آبزیان بویژه میگو است.

 

لینک عضویت در کانال

https://t.me/ITNAnews

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۱۷

۲۴ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

27567

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک