bazarmarz 29t 300x195 - بازارچه مرزی اینچه‌برون در آستانه تعطیلی/ اشتغال مرزنشینان نابود می‌شودگلستان-ترکمن نیوز-  یک سوم از مغازه‌های بازارچه مرزی اینچه‌برون تعطیل شده و اگر وضعیت به همین شکل ‌ادامه پیدا کند فروشندگان از این بازارچه می‌روند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  پایین بودن سطح زندگی روستائیان مرزنشین در مناطق مرزی استان گلستان و نداشتن اراضی کشاورزی مناسب در مقایسه با دیگر مناطق، سبب شده تا پاره‌ای از مشکلات مانند نداشتن منبع درآمدی پایدار و مهاجرت‌های گسترده گریبان مردم این مناطق را بگیرد. در این مناطق یکی از راهبردها برای کاهش مشکلات ساکنان، ایجاد بازارچه‌های مرزی است تا هم زمینه اشتغال و هم ایجاد یک منبع درآمدی نسبتا پایدار را فراهم کند.

وضعیت مناطق مرزی استان گلستان و ساکنانش از نظر درآمدی و تأمین معیشت چنگی به دل نمی‌زند. وقوع خشکسالی های متعدد و مکرر و مقرون به صرفه نبودن کشاورزی موجب شده برخی خانواده‌ها اقدام به مهاجرت به دیگر مناطق کنند. در این اوضاع و احوال ناخوش، وجود بازارچه مرزی اینچه‌برون می‌توانست مرهمی باشد بر درد نداری این مردم.

بازارچه‌ای که حدود ۲۵ سال قبل راه افتاد تا شاید مرزنشینان از تجارت با کشور همسایه نفعی ببرند اما اوضاع آن‌چنان که باید و شاید روی روال نیست.

نبود زیرساخت‌های لازم برای حضور مردم در این بازارچه در کنار سخت گیری‌هایی که اخیرا گمرک اعمال می‌کند، مشکلات را دوچندان کرده و حتی وضعیت آن، داد استاندار را هم درآورده است.

مناف هاشمی مدتی قبل در یکی از جلسات از شرایط موجود انتقاد کرده و گفته بود: وضعیت فعلی بازارچه مرزی اینچه‌برون به هیچ وجه برازنده مردم نیست و دستگاه‌های متولی باید هرچه سریع‌تر نسبت به بهبود شرایط آن اقدام کنند.

نورمحمد پورتوماج، یکی از اعضای هیئت مدیره بازارچه مرزی اینچه‌برون در این باره به تسنیم می‌گوید: از سال‌های قبل جوانان اینجا کار می‌کردند، نانی در می‌آوردند و اشتغالزایی شده بود اما سخت گیری‌های گمرک سبب شده بسیاری از مغازه‌ها تعطیل شود.

به گفته او در گذشته ٥� � نفر در این بازارچه کار می کردند و ٥ هزار نفر هم به شکل غیرمستقیم از طریق این بازارچه نان در می‌آوردند اما امروز این تعداد به ١� � نفر هم نمی‌رسد.

با وجود نرخ بالای اجاره‌ها و رکود بازار دیگر کارکردن در این بازارچه مقرون به صرفه نیست و بسیاری از غرفه ها در حال تعطیلی است. یک سوم از مغازه‌های این بازارچه تعطیل شده و اگر وضعیت به همین شکل ‌ادامه پیدا کند فروشندگان از این بازارچه می‌روند.

توماج به سخت گیری های گمرک و افزایش عوارض هم اشاره می‌کند و می‌گوید: با عوارضی که گمرک می‌گیرد و سخت‌گیری‌هایی که می‌کند، از ابتدای امسال حتی ۲ کیلو بار هم نتوانستیم به این سوی مرز بیاوریم. معیشت مردم مرزنشین در این منطقه وابسته به همین بازارچه است، اگر قرار باشد همه به جای کمک به مردم، سنگ‌اندازی کنند که ما باید کوچ کنیم و از اینجا برویم.

دغدغه‌های فروشندگان و فعالان در بازارچه مرزی اینچه برون، تنها به اجاره بالای مغازه‌ها و افزایش عوارض گمرکی ختم نمی‌شود. نبود امکانات برای حضور مردم و گردشگران در این بازارچه هم از موضوعاتی بوده که سال‌هاست مورد غفلت قرار گرفته است.

جاده دسترسی نامناسب، نبود امکاناتی از قبیل رستوران، سرویس های بهداشتی مناسب، پارکینگ و غیره موجب شده مردم کمتر برای رفتن به بازارچه مرزی اینچه برون رغبت داشته باشند.

یکی از بازاریان در این باره می‌گوید: هوا در این منطقه نسبت به دیگر مناطق استان گرمتر است و با گذشت حدود ۲۵ سال از ایجاد این بازارچه هنوز امکانات اولیه برای حضور مسافران و گردشگران فراهم نشده است. اینجا نه پارکینگی برای خودروها وجود دارد و نه مکانی که مردم بتوانند در آن استراحت کنند. سرویس‌های بهداشتی در این بازارچه وضعیت بسیار بدی دارد، بارها به همراه هیئت امنا به بخشداری و فرمانداری مراجعه کردیم اما اتفاقی نیفتاد تا اینکه با هزینه غرفه‌داران، چند چشمه سرویس بهداشتی ایجاد کردیم.

حسینقلی قوانلو، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گلستان هم با بیان اینکه اینچه‌برون، بازارچه رسمی نیست، می‌گوید: به طور قطع وضعیت اینچه‌برون با بازارچه‌های رسمی متفاوت است و باید بپذیریم این بازارچه رونق چندانی هم ندارد.

با این‌حال او معتقد است، ضعف رونق در بازارچه مرزی اینچه برون مربوط به استان نیست بلکه به طرف ترکمنستانی بازمی‌گردد. از طرفی هم برخی سخت‌گیری‌ها در خصوص واردات کالا که عمدتا پارچه و شکلات است، صورت می‌گیرد که قرار شد به علت محرومیت مرزنشینان، شرایط بهبود پیدا کند.

علی اصغر طهماسبی، معاون سیاسی امنیتی استاندار گلستان هم در پیگیری‌های تسنیم با بیان اینکه نباید شرایط را برای مردم سخت کنیم، از برخی دستگاه‌ها انتقاد کرده و گفته است: کاش بازاریان اینچه برون نام مسئولان و افرادی که این‌همه سخت‌گیری و مشکل برایشان ایجاد کرده بودند را می‌گفتند.

به گفته او برخی از افراد در گمرک فشار زیادی به بازاریان اینچه برون می آوردند و ما هم مطلع شدیم. یکی از دلایل سفر اخیر وزیر کشور به استان و بازدید از مناطق مرزی بررسی مشکلات مردم در بازارچه مرزی اینچه‌برون بود.

طهماسبی تأکید می‌کند: گمرک نباید از مسئولیتی که دارد، شانه خالی کند و وظایفش را به افراد دیگری بسپارد. ما به گمرک اعلام کردیم، فرافکنی نکند و وظایفش را به درستی انجام دهد.

با توجه به محرومیت منطقه مرزی استان و تنگی معیشت ساکنان آن، مسئولان باید فکری به حال بهبود اوضاع بازارچه مرزی اینچه برون که این روزها روزنه امیدی برای گذران زندگی است، داشته باشند. در غیر این‌صورت نه تنها اشتغالی که در ۲ دهه گذشته در منطقه ایجاد شده نابود خواهد شد، بلکه شاهد مهاجرت مرزنشینان به دیگر مناطق خواهیم بود.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

https://turkmensnews.com/

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۳:۰۳

۲۹ تیر ۱۳۹۷

کد خبر :

28359

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک