images 17 300x168 - بازارِ پُررونقِ دعانویسانیادداشت- ترکمن نیوز-  یکی از نشانه های فقر فرهنگی بی توجهی به علم واعتقاد به دعا، رمل، اسطرلاب، غیب گویی و فال بینی و جادوگری و جن گیری و حل مشکلات و بیماریها از این راه می باشد. بعضی از افراد با کمال میل وبدون تامل وتعمق به این کار تن می دهند و سالهای سال آنرا ادامه می دهند. من خودم یک نفر را می شناسم برای حل یک مشکل کوچک روحی اش به پیش دو نفر دعا نویس نزدیک پانزده بار رفت. درنهایت نیز مشکل حل نشد.

من هرچقدر می گفتم راه حل این مشکل مراجعه به یک متخصص اعصاب و روان می باشد و با یکی دوتا قرص این بیماری بهتر می شود گوش نمی کردند. علت بیماری هم یک مقدار اقتصادی و معیشتی بود که طرف از بیکاری و از نداشتن درآمد می ترسید و بصورت خفیف دچار افسردگی در ایام بیکاری و بی پولی می شد و امید خود را از دست می داد. حتی از بعضی از خانمها برای حل یک مشکل کوچک، مانند قطع شیرِ کودک از پستان مادر بعد از دوسالگی کودک هم به این دعا نویسان مراجعه می کنند تا کودک هنگام قطع شیر گریه نکند.

اینها نمی دانند بی قراری کودک برای یکی دو روز طبیعی است و بعد از یکی دو روز برطرف می شود. چند روز پیش من خودم به یکی از این دعا نویسان ساعت ۷ شب مراجعه کردم دیدم یک لشگر خانم آنجا نشسته اند که نوبتشان برسد. سئوال کردم کی نوبت به ما می رسد؟ گفتند: حداقل دوساعت طول می کشد تا نوبت به شما برسد. بعد ما دست خالی برگشتیم و آمدیم به خانه. یکی از پیرمردهای روستا که در قدیم طلبه بوده است تعریف می کرد، ما زمانیکه درس می خواندیم یکی از طلبه ها تنبل بود و هیچی نمی فهمید.

او بعد از چند سال درس را رها کرد و در عین حال لباس روحانی و طلبگی تنش بود و دعا نویسی را شروع کرد و چقدر هم مردم و زنان برای حل مشکلاتشان به او مراجعه می کردند. وقتی افراد بدون علم و دانش و بحث و فحص صاحب درآمد شوند چه لزومی دارد درس بخوانند و دچار زحمت شوند. بعضی از بیماریها هم ممکن است با مراجعه به آنها معالجه شود یا وضعیت عمومی بیمار بهترازقبل شود.اما این ممکن است دلایل دیگر داشته باشد. ولی افراد بدون تامل و تفکر آنرا به آنها(دعا نویس) نسبت می دهند.

اما یک مشکل دیگری هم که وجود دارد، کمبود پزشکان حاذق وبا تجربه و مجرب؛ و فراوانی پزشکان کم دانش و کم سواد و صاحب مدرک می باشد که مردم و بیماران را به علم پزشکی بدبین و ناامید می کنند. در نهایت مردم با تحمل هزینه های گزاف و کمر شکن و مصرف داروهای جور وا جور آنرا کنار می گذارند. مستاصل و ناامید به این افراد مراجعه می کنند تا بیماریشان التیام یابد.

علاوه بر اینها مسئله ی دیگر این است که خیلی از افراد تفکر مدرن دارند و لباسهای شیک و گران قیمت می پوشند و ماشیهای مدل بالا سوار می شوند ولی هنگام عمل و تصمیم گیری بسیار سنتی عمل می کنند. تفکر سنتی در وجودشان نهادینه شده و اعتماد بنفس لازم برای عمل به تفکر مدرن خود را ندارند. گویا فکر می کنند تفکر مدرن برای عمل نیست تنها هنگام محاوره و صحبت کردن با دیگران لازم است. در نتیجه می بینیم تعداد رمالان و دعانویسان کمتر از عالمان نیست. این مشکل زمانی حل یا کم می شود که جامعه ارتقاء فرهنگی داشته باشد و افراد به جای تقلید راه اندیشه و تفکر را در پیش بگیرند.

نوشته:امان محمد خوجملی

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : shirzad
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۴۹

۲۴ آبان ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک