بارش و توفان، خسارات سنگینی به حوزه مسکن، دام و زراعت مناطق مرزی گنبدکاووس وارد کردگنبدکاووس-ترکمن نیوز:  بخشدار داشلی برون گنبدکاووس درشرق گلستان اعلام کرد که براثر بارش های سیل آسا توام با وزش شدید باد و توفان روزهای پایانی سال ۹۷، خسارات سنگینی به سه حوزه مسکن، دام و زراعت مردم این بخش مرزی وارد کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛به نقل ایرنا، حاجی نظر شیرمحمدلی روز شنبه در حاشیه جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی گنبدکاووس به خبرنگاران گفت: براساس اعلام دهیاران ۳۰ روستای این بخش مرزی ۷۵۴ واحد مسکونی عموما خشتی و گلی دچار خسارت ۴۰ تا ۱۰۰ درصدی شدند.
وی بابیان اینکه کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درحال برآورد دقیق خسارت وارده به این بخش هستند، افزود: افرادی که مسکن آنان دچار خسارت شده مجموعا ۱۷۱۶ نفر هستند که هم اکنون در منزل اقوام و بستگان و یا همسایگان اسکان یافته و تعدادی هم در چادر زندگی می کنند.
شیرمحمدلی اضافه کرد: براثر بارش های سیل آسا توام با وزش شدید باد و توفان همچنین ۹۹۳ راس دام مربوط به مردم و عشایر بومی بالاخص در سه روستای آق بند، ماسانکوب و آرتق قلیچ چشمه تلف شد.
وی تصریح کرد: علاوه بر تلف شدن دام ها، ۴۳۹ واحد طویله نگهداری دام و ۶۸۳ واحد انبار نگهداری خوراک دام نیز دربخش مرزی داشلی برون گنبدکاووس دچار خسارت شدند.
بخشدار داشلی برون گنبدکاووس همچنین گفت: براثر بارش های شدید توام با توفان که سبب طغیان رودخانه مرزی اترک شد، ۳۷۲۱ هکتار از اراضی زراعی حاشیه این رودخانه نیز به کلی دچار خسارت شدند.
شیرمحمدلی افزود: برآورد دقیق میزان خسارت این بخش نیز توسط کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی گنبدکاووس در حال انجام است.
وی با سنگین دانستن خسارات وارده به مردم این بخش محروم و مرزی، اضافه کرد: اکنون مردم آسیب دیده این منطقه نیازمند توجه ویژه مسئولان و دریافت کمک های مردمی هستند.
وی همچنین از مشاهده بیماری ‘تب برفکی’ در برخی دام های این بخش مرزی خبر داد و علت آن را وجود برخی لاشه دام های تلف شده اعلام کرد.
دکتر ‘ نادر گوگلانی’ رییس شبکه دامپزشکی گنبدکاووس وجود چنین بیماری را رد کرد و در عین حال گفت: واکسن این بیماری به مقدار کافی تامین شده و درصورت مشاهده، دام ها به صورت رایگان علیه آن واکسینه می شوند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱:۱۹

۲۵ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

51321

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک