vdsl internet 300x197 - اینترنت پرسرعت VDSL جایگذین ADSL می‌شود/آموزش ثبت‌نامترکمن نیوز: اینترنت VDSL (خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا) چیست، چه مزیت‌هایی دارد و به‌طور کلی چه تفاوت‌هایی بین آن با ADSL و فیبر نوری دیده می‌شود؟
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ارائه‌دهندگان اینترنت پهن‌باند برای مشترکان‌ خود انواع خاصی از اتصالات را در دسترس قرار می‌دهند؛ البته اتصال اینترنت در ایران فعلا به‌صورت گسترده از طریق ADSL صورت می‌پذیرد. بااین‌حال طبق اعلام محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اینترنت ADSL قرار است به‌مروز زمان به VDSL ارتقاء پیدا کند. جهرمی می‌گوید به‌لطف VDSL، سرعت اینترنت خانگی حداقل ۴ برابر می‌شود.

با استفاده از اینترنت VDSL امکان ارسال اطلاعات اینترنت به کاربر تا ۵۲ مگابیت بر ثانیه و ارسال اطلاعات کاربر به اینترنت تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه برای مشترکان فراهم می‌شود. در این فناوری، ارتباط تا کابینت محل انشعاب خط مشترک، از طریق فیبر نوری و در منطقه محل سکونت، از طریق سیم مسی تامین می‌شود، در نتیجه مشتری سرویس را با کیفیت و سرعت بسیار بالا و متفاوت دریافت می‌کند.

مودم‌های ADSL شرکت مخابرات ایران باید تعویض شده و به VDSL ارتقاء یابند. پس از اینکه کابل‌های مناطق مختلف این دو شهر تعویض شدند و زیرساخت‌های لازم برای ارائه این اینترنت فراهم شد، انجام این روند بر روی سایت مخابرات اطلاع رسانی خواهد شد و سپس مشترکان باید با مراجعه به صورت غیرحضوری به سایت این شرکت به آدرس www.tci.ir برای دریافت اینترنت پر سرعت خود اقدام کنند.

در حال حاضر پیش ثبت نام این مودم‌ها از طریق سایت مخابرات امکان پذیر است. مخابرات به صورت تدریجی اقدام به تعویض مودم‌های مشترکان خود می‌کند و هزینه آن را به صورت نقد و یا متعهد شدن فرد برای پرداخت اقساطی آن همراه با قبض تلفن خود، دریافت می‌کند.

هیچ اصراری برای ارتقاءاین اینترنت وجود ندارد، اما با این کار سرعت اینترنت تا ۷۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یافته و به علاوه فاصله کاربر تا مرکز مخابراتی به ۳۰۰ متر کاهش می‌یابد و سرعت آپلود و دانلود این سرعت تا ۴ برابر افزایش می‌یابد.

درحال حاضر دیگر شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت ADSL و VDSL اطلاعیه‌ای درباره روند ثبت نام و فعال سازی این فناوری بر روی خطوط تلفن مشترکان را ارائه نداده اند. درصورت دریافت اطلاعات از این شرکت ها، برروی سایت رسمی باشگاه خبرنگاران جوان بارگذاری خواهد شد.

گفتنی است؛ شرکت‌هایی مانند مبین نت که اینترنت ثابت ارائه نمی‌دهند شامل طرح VDSL نمی‌شوند.

 

انواع سرویس‌های مبتنی‌بر VDSL
نسخه نام استاندارد نام معمول نرخ Downstram نرخ Upstream
VDSL ITU G.993.1 VDSL ۵۵ مگابیت‌برثانیه ۳ مگابیت‌برثانیه
VDSL2 ITU G.993.2 VDSL2 ۲۰۰ مگابیت‌برثانیه ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه
VDSL2-Vplus ITU G.993.2 VDSL2 Annex QVPlus/35b ۳۰۰ مگابیت‌برثانیه ۱۰۰ مگابیت‌برثانیه

 

UFBنوری چیست؟ 300x197 - اینترنت پرسرعت VDSL جایگذین ADSL می‌شود/آموزش ثبت‌نام یا فیبر نوری

UFB مخفف عبارت Ultra-Fast Broadband به‌معنی «پهن‌باندِ فوق‌سریع» است و معمولا از آن با نام اینترنت فیبری یاد می‌شود. اینترنت UFB طی سال‌های اخیر در کشورهای زیادی به‌طور ویژه توسعه پیدا کرده و توانسته است توجهات زیادی را به‌خود جلب کند. اینترنت فیبری با وعده‌ی ارائه‌ی سرعت دانلود و آپلود یک گیگابیت‌برثانیه آغازبه‌کار کرد، اما آمار نشان می‌دهند که این نوع اینترنت به‌طور معمول به سرعت دانلود و آپلود ۳۰۰ مگابیت‌برثانیه دست پیدا می‌کند. اینترنت فیبری هنوز هم پتانسیل بسیار زیادی برای بهبود دارد و بسیار از خانوارهای پرچمعیت و کسب‌و‌کارهایی که به اینترنت بسیار پرسرعت و باکیفیت نیازمند هستند، به استفاده از آن روی می‌آورند.

در اینترنت UFB خبری از استفاده از خطوط تلفن ثابت نیست. UFB برای ارائه‌ی اینترنت به بهره‌گیری از کابل‌های فیبر نوری با اندازه و وزن کمتر نسبت‌به خطوط تلفن عادی، روی می‌آورد. این کابل‌های فیبر نوری دارای رشته‌هایی خاص هستند که درون محفظه‌ای غیررسانا جای گرفته‌اند. رشته‌های یادشده به‌جای انتقال سیگنال‌های الکتریسیته، سیگنال‌های نوری را منتقل می‌کنند، بنابراین مقوله‌هایی مانند تداخل در آن‌ها از طریق سیم‌های برق یا آسیب واردشدن از طریق برخورد صاعقه، برای کابل‌های فیبر نوری مطرح نمی‌شود. به‌بیانی بهتر، کابل‌های فیبر نوری مقاومت بیشتری در برابر آسیب‌دیدن از طریق عوامل محیطی از خود نشان می‌دهند.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۲۸

۲۸ فروردین ۱۳۹۹

کد خبر :

73435

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک