iran turkmenistan 300x151 - ایران شریک اقتصادی ترکمنستانبین الملل-ترکمن نیوز-  سرکنسول جمهوری ترکمنستان در مشهد گفت: ترکمنستان خواستار گسترش روابط خود با تمامی کشورهای جهان است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور دوست و شریک اقتصادی آن دارای جایگاه ویژه‌ای است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، امشب جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان با حضور نماینده سازمان ملل در مشهد، معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان، سرکنسول جمهوری قزاقستان، استاندار خراسان شمالی و رئیس اتاق بازرگانی ایران در هتل درویشی مشهد برگزار شد.

اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور باعث گسترش روابط دوستانه شده است

در این مراسم سرکنسول ترکمنستان در مشهد گفت: ترکمنستان امسال بیست و هفتمین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد و با اتخاذ سیاست بی‌طرفی و «درهای باز» توانست با همه کشورهای جهان روابط دوستانه‌ای برقرار کند.

الیاس غایپ اف افزود: ترکمنستان خواستار گسترش روابط خود با تمامی کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه بر مبنای تفاهم، حقوق برابر و منافع مشترک است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور دوست، همسایه و برادر ترکمنستان و شریک اقتصادی آن دارای جایگاه ویژه‌ای است.

وی با بیان اینکه سرچشمه روابط برادرانه ترکمنستان و ایران قدمتی هزاران ساله داشته که پایه ارتباط ناگسستنی و حسن همجواری دو کشور است، گفت: نکته حائز اهمیت این است که ایران و ترکمنستان در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای حسن تفاهم و مواضع نزدیک به‌یکدیگر هستند، اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور نیز باعث گسترش و تعمیق روابط دوستانه دو کشور در همه زمینه‌ها شده است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد اظهار کرد: همان‌طور که رئیس جمهور ترکمنستان خاطرنشان می‌سازد دو کشور همسایه دارای اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی بوده و این اشتراکات به ما این امکان را می‌دهد تا در قرن بیست و یکم نیز روابط دوستانه خود را که در طی اعصار، مورد محک قرار گرفته، مستحکم‌تر کرده و باعث ارتقای کیفی آن به سطوح بالاتر شویم.

غایپ اف خاطرنشان کرد: معاهده دیپلماتیک منعقد شده بین دو کشور در تاریخ ۱۸ فوریه ۱۹۹۲ میلادی همزمان با اعلام استقلال ترکمنستان موجب ایجاد فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی بین دو کشور شد.

وی سفر رئیس جمهور ایران را در مارس ۲۰۱۸ سفری پر برکت برای دو کشور قلمداد و اظهار کرد: یکی از دستاوردهای این سفر معاوضه زندانیان بین دو کشور بود که نشان‌دهنده تأکید و احترام هر دو طرف بر رعایت موازین حقوق بشری است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در زمینه مسائل مهم اقتصادی نیز در حال گسترش روابط هستند، افزود: ما دارای صدها کیلومتر مرز مشترک توأم با دوستی و برادری هستیم که در طول این مرز، گذرگاه‌های گمرکی فعال دارای خیر و برکت فراوان برای دو کشور و منطقه وجود دارد.

امیدواریم با همکاری دو کشور موانع حمل‌و‌نقل برطرف شود

در ادامه معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز گفت: پایه‌های روابط ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بر پایه‌های فرهنگی عمیقی استوار است.

محمود صادقی افزود: ایران نخستین کشوری است که استقلال و سیاست بی‌طرفانه ترکمنستان را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی به‌رسمیت شناخت.

وی به‌دستور رئیس جمهور وقت ایران در دهه هفتاد شمسی، مبنی بر کمک به‌دولت تازه استقلال یافته و ملت ترکمنستان اشاره کرد و ادامه داد: در همین راستا راه آهن سرخس ـ تجن افتتاح شد.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به مسیر ریلی سه طرفه ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان هم اشاره کرد و آن را زمینه‌ای برای گسترش روابط در بخش حمل‌ونقل دانست.

صادقی ادامه داد: سه معبر رسمی مرزی سرخس، لطف‌آباد و باجگیران هر روز شاهد تردد صدها کامیون از مبدأ ایران و ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان و کشورهای آسیای میانه است و جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان قلب تپنده مسیر راه ابریشم هستند.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری بیشتر دو کشور، موانع حمل‌و‌نقل بین ایران و کشورهای همسایه برطرف شود.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به تاریخچه روابط خوب اقتصادی دو کشور پس از استقلال ترکمنستان هم اشاره و اظهار کرد: در دهه ۷۰ شمسی شرکت‌های مختلف فنی مهندسی و راه و ساختمان ایرانی با کشور ترکمنستان همکاری کردند.

صادقی به سفر سال جاری رئیس جمهور ایران به‌ ترکمنستان هم اشاره و اظهار امیدواری کرد: در بخش‌های اقتصادی و تجاری، حمل‌ونقل و انتقال مجرمین و محکومین اقدامات خوبی انجام شده که جای تشکر دارد.

وی افزود: مقامات جمهوری اسلامی ایران سعی کردند که مرزهای مشترک با ترکمنستان مرز صلح و دوستی باشد و تحکیم و تقویت این صلح و دوستی در مرزها با توجه به‌حضور بعضی گروه‌های خلافکار دخیل در ایجاد ناامنی مرزهای مشترک، وظیفه دستگاه دیپلماسی دو کشور است.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به پتانسیل‌های خوب گردشگری دو کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم دولت ترکمنستان هم به‌منظور توسعه صنعت گردشگری بین دو کشور تسهیلاتی به‌گردشگران ترکمنستانی اعطا کند تا زمینه‌های عمیق فرهنگی دو ملت از مسیر گردشگری تقویت شود.

گفتنی است؛ بیست و هفت سال پیش مقارن با ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱، ترکمنستان پس از نزدیک به ۷۰ سال که بخشی از اتحاد شوروی محسوب می‌شد، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال خود را به‌عنوان جمهوری ترکمنستان اعلام کرد و مردم ترکمنستان همه ساله روزهای ۲۷ الی ۲۸ اکتبر را به‌عنوان روز ملی جشن می‌گیرند.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

http://turkmensnews.com

منبع:fars

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۳

۰۶ آبان ۱۳۹۷

کد خبر :

38701

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک