ایران برنده مرحله اول دعوای گازی با ترکمنستانتورکمن نیوز: بر اساس آخرین اخبار وزارت نفت؛ ایران در دادگاه داوری به دلیل اختلافات بر سر گاز ترکمنستان در مرحله اول برنده شد و بر اساس این حکم کشور ترکمنستان به علت قطع گاز بر روی ایران غرامت پرداخت کند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  از شکایت جمهوری اسلامی ایران به دلیل قطع گاز توسط ترکمنستان در زمستان سال ۹۵ حدود ۲ سال می‌گذرد و ایران مدارک معتبر و مستدلی را تحویل داد که نشان می دهد این کشور اجازه قطع گاز را نداشته است؛ بنابراین این عشق آباد باید بابت این کار به ایران غرامت پرداخت کند.

به گزارش فارس، رسیدگی به دیگر بخش‌های این اختلافات در داوری بین‌المللی ادامه دارد.

 

* ماجرای دعوای گازی ایران و ترکمنستان چه بود؟

ساعت حدود ۸ شب ۱۲ دی ماه سال ۹۵ بود که شرکت ملی گاز ایران در خبری فوری اعلام کرد واردات گاز از ترکمنستان قطع شد؛ در اطلاعیه شرکت ملی گاز از مردم خواسته شده بود در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

ترکمنستان در حالی یک طرفه گاز خود را به روی ایران قطع کرد که چند روز قبل از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی مذاکرات فشرده‌ای بین مسئولان شرکت ملی گاز ایران و ترکمنستان صورت گرفته بود؛ مسئولان شرکت ملی گاز ایران رسما اعلام کرده بودند در سفری که مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به ترکمنستان داشت توافق واردات گاز از این کشور به مدت ۵ سال آینده امضا شده و به همین دلیل گاز بدون مشکل از این کشور وارد خواهد شد، اما قطع گاز در اولین روز از سال نو میلادی به یک باره مسئولان ایرانی را شوکه کرد.

ترکمن‌ها رسما در بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه آن کشور صادر شد اعلام کردند «قطع گاز به روی ایران دلایل اقتصادی دارد»، زیرا شرکت ملی گاز ایران از سال ۲۰۱۳ میلادی، تمهیدات لازم را جهت پرداخت بدهی خود بابت گازی که پیش‌تر به جمهوری اسلامی ایران صادر شده انجام نداده است و در نتیجه میزان بدهی ایران افزایش یافته است.

به گزارش فارس، تبادل گاز با همسایگان یک راهبرد استراتژیک برای تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه محسوب می‌شود چنانکه ایران علاوه بر صادرات گاز خود، می تواند گاز را از همسایگانی چون ترکمنستان دریافت کرده و به متقاضیان در شرق و غرب و جنوب کشور صادر کند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۴۶

۰۷ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

58500

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک