معاون اداره کل میراث فرهنگی گلستان:

ایجاد مجتمع کارگاهی فرش ترکمن در گنبدکاووس/ تقویت و حمایت از هنرمندان صنایع دستی ترکمناخبار گنبدکاووس– ترکمن نيوز- معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان بر ضرورت ایجاد مجتمع کارگاهی فرش ترکمن در گنبدکاووس تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، مریم حاجی‌ابراهیمی در حاشیه جلسه هماهنگی ثبت گنبدکاووس به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن با اشاره به اینکه انتخاب شهرهای جهانی در حوزه‌های مختلف در وهله اول برای ترویج و توسعه صنایع دستی در آن شهر و منطقه است، اظهار کرد: افزایش تولید، ایجاد درآمد پایدار و اثرات مثبت اقتصادی تنها بخشی از رخدادهای مثبتی است که پس از ثبت گنبدکاووس به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه در ۲۰ خرداد سال جاری با تلاش‌های مسوولان اداره کل میراث فرهنگی و حمایت مدیران و مسوولان شهرستانی نام شهر گنبدکاووس به عنوان شهر ملی فرش ترکمن ثبت شد، افزود: با توجه به شاخصه‌های بسیار خوب گنبدکاووس که آن را در سطح بالایی از این منظر قرار می‌دهد در حال تدوین پرونده این شهر برای ارسال به یونسکو هستیم تا نام این شهر را به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن ثبت کنیم.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با تاکید بر اینکه تعداد هنرمندان، دانشگاه دارای رشته مرتبط با فرش، داشتن موزه فرش، وجود برج قابوس، کارگاه‌های فرشبافی و … از جمله شاخصه‌های ویژه گنبدکاووس در این حوزه است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با پرونده بسیار خوب و بی‌نظیری که برای گنبدکاووس تهیه شده است بتوانیم با تکمیل زیرساخت‌های لازم در سطح شهر این مهم را عملی کنیم.

حاجی‌ابراهیمی بر لزوم تقویت کارگاه‌ها از لحاظ فنی و تجهیزاتی، افزایش تعداد هنرمندان این رشته، ارتقای کیفیت تولیدات، ایجاد مجتمع‌های کارگاهی و تابلوهای راهنما و معرف فرش ترکمن بخشی از انتظارات بونسکو برای ثبت گنبدکاووس به عنوان شهر جهانی فرش ترکمن است، تصریح کرد: در ورودی شهر گنبدکاووس باید تابلویی با مضمون خوشامدگویی به شهر ملی فرش ترکمن نصب شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری گنبدکاووس باید نمادها و المان‌هایی از فرش ترکمن را در نرده‌ها، کف‌پوش و میدان‌های شهر استفاده کند، تاکید کرد: موزه فرش ترکمن نیز که در گنبدکاووس قرار دارد باید تجهیز و تقویت شود و نشانه‌هایی از هنرمندان این شهر و شهرهای دیگر در حوزه فرش باید در سطح شهر دیده شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان بر تشکیل دبیرخانه‌ای با عنوان دبیرخانه شهر جهانی فرش ترکمن در گنبدکاووس تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد در صورت اجرای این مقدمات قطعا یونسکو با ثبت گنبدکاووس به عنوان شهر جهانی ترکمن موافقت خواهد کرد.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

منبع: farsnews.com

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۷

۳۰ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

38333

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک