نگارستان ایران در انتظار تدبیر دولت 29/ مطالبات فعالان فرهنگی اجتماعی گنبدکاووس از دولت

ایجاد فرهنگسرا و توسعه کتابخانه‌ها انتظار فعالان فرهنگی گنبدی از دولت/ مدیریت سوارکاری و منافع آن را به گنبدکاووس برگردانیداخبار گنبدکاووس– ترکمن نیوز- فعالان فرهنگی و اجتماعی گنبدکاووس در آستانه سفر رئیس جمهور به این شهرستان مطالبات خود را از هیئت دولت و رئیس جمهور بیان کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، هر چند در شرایط اخیر دنیا و به تبع آن کشور عزیزمان ایران اسلامی مهم‌ترین دغدغه و مشکلات مردم در حوزه اقتصاد و معیشت خلاصه شده و لزوم توجه و تمرکز دولت برای رقع این معضل‌ها بر همگان واضح و مبرهن است اما نباید از وظایف دستگاه حاکمیتی و دولتی در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی با توجه به گسترش و افزایش روزافزون آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی غافل شد.

در روزگاری که به دلیل تمرکز صرف بر امور اقتصادی توسط برخی مسوولان توجه به مبانی اجتماعی و اقدامات لازم در سطوح مختلف اجتماع تادیده گرفته شده و شاهد آمار نگران کننده طلاق، اعتیاد، نزاع و … در سطح جامعه هستیم بدون تردید باید نگاه ویژه و کارشناسانه‌ای به این حوزه داشت.

از سویی دیگر بسیاری از مشکلات اجتماعی دارای سرمنشا فرهنگی بوده و در صورت ریشه‌یابی این موضوعات به فقدان فرهنگ‌سازی و توجه به مفاهیم فرهنگی در جامعه خواهیم رسید.

به هر تقدیر در آستانه سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان گلستان و دیدار با مردم شهرستان گنبدکاووس لازم است برخی از نیازمندی‌ها و مطالبات مردم این منطقه از کشور عزیزمان را بررسی کنیم تا اطلاع‌رسانی پیرامون این دغدغه‌ها به دولت و مدیران متبوع صورت بگیرد.
از این رو با تعدادی از فعالان فرهنگی و اجتماعی گنبدکاووس پیرامون مطالبات و خواسته‌های آنان و مردم این شهرستان از هیئت دولت و رئیس جمهور در سفر به استان گلستان گفت و گویی انجام داده‌ایم که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

* حاشیه‌نشینی در گنبدکاووس را دریابید/ اشتغال در روستاها را جدی بگیرید
مدیرعامل موسسه اجتماعی مهرآفرینان جوان گنبدکاووس با اشاره به اینکه درخواست از دولت و رئیس جمهور باید در سطح آنها باشد، تصریح کرد: به عنوان یک فعال اجتماعی و کارشناسی که سالهاست در این حوزه توقیق خدمت به مردم را دارم معتقد هستم مهم‌ترین مطالبه کاربردی و کارآمد امروز ایجاد اشتغال پایدار در شهر، منطقه و کشور است.
سید محمد حسینی با بیان اینکه این ایجاد اشتغال باید با دو اولویت روستائیان و جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی باشد، افزود: امروز ایجاد اشتغال در روستاها به ویژه مشاغل خانگی هم به رشد اقتصادی و تولید ملی کمک کرده و هم آسیب‌های اجتماعی را به شدت کاهش می‌دهد.
وی با تاکید بر اینکه موضوع حاشیه‌نشینی در گنبدکاووس با وجود تلاش‌های بسیار صورت گرفته توسط سازمان‌های مردم‌نهاد و دستگاه‌های دولتی در حال آسیب زدن به فضای اجتماعی شهرمان است، گفت: مطالبه جدی ما از هیئت دولت توجه ویژه به مساله حاشیه‌نشینی در گنبدکاووس و توسعه فضاهای فرهنگی، تفریحی و ورزشی در سطح شهرستان به ویژه حاشیه شهر است.

* تکمیل جاده نفت در دستور کار دولت باشد/ بستر قانونی استفاده از نخبگان احزاب و سمن‌ها ایجاد شود
فعال سیاسی، اجتماعی و رسانه‌ای گنبدکاووس با اشاره به اینکه بدون شک مطالبات اصلی مردم گنبدکاووس در حوزه اقتصادی و زیرساختی است، افزود: در این حوزه مطالبات جدی مردم ایجاد راه آهن و فرودگار و تکمیل جاده نفت در کنار توسعه پتروشیمی و نیروگاه برق در سطح استان گلستان است.
مهدی سیدکلاته با بیان اینکه اما در کنار این مطالبات بدون شک نباید از خواسته‌های مردم در حوزه فرهنگی و اجتماعی نیز غافل شد، گفت: ایجاد تحرک در مدیران و اصلاح روندهای نظارتی بر عملکرد مدیران فرهنگی منطقه و ایجاد بسترهای نقش‌آفرینی واقعی و بیشتر جوانان و نخبگان در امور فکری، اجرایی تحت حمایت کامل مدیران از جمله مطالبات در این حوزه است.
وی با تاکید بر اینکه دولت باید شرایط مناسبی را برای استفاده بهینه از ظرفیت نیروهای داوطلب و مردمی اعم از سمن‌ها، احزاب، شوراهای مشورتی و بنیادهای مردمی در منطقه در امور نظارتی، فکری و حتی اجرایی ایجاد کند، اضافه کرد: مطالبه ما هم در حوزه ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی از جمله فرهنگسرا، سینمای مدرن و سالن‌های نمایش تئاتر بوده و هم در حوزه ساختارسازی برای ایجاد بستر قانونی و پذیرش نظرات جوانان و نخبگان اجتماعی و هنری توسط مدیران خسته در دستگاه‌های اجرایی مطالبه جدی داریم.
* ایجاد فرهنگسرا و توسعه کتابخانه‌ها انتظار فعالان فرهنگی گنبدی از دولت
مدیرعامل انجمن دوستداران کتاب گنبدکاووس با اشاره به اینکه مطالبه ما از هیئت محترم دولت در سفر به استان گلستان و شهرستان ما توسعه کتابخانه‌ها و اماکن فرهنگی است، تصریح کرد: دولت باید در کنار توجه به زیرساخت‌های عمرانی از جمله راه آهن و توسعه جاده‌ها به حوزه فرهنگ و به ویژه کتاب نیز توجه ویژه داشته باشد.
سیدعلی کریمیان با بیان اینکه تقویت و حمایت از اهالی قلم نیز یکی از مطالبات ما از رئیس جمهور و هیئت دولت در سفر به استان گلستان است، گفت: انتظار داریم در سیاهه مصوبات نهایی سفر خبرهای خوشی نیز برای اهالی قلم و رسانه نیز مشاهده شود.
وی با تاکید بر اینکه رسیدگی به امور مناطق کمتر توسعه یافته شهرستان گنبدکاووس و اختصاص اعتبارات ویژه برای مناطق کم برخوردار استان گلستان مطالبه جدی مردم و مسؤولان ماست، خاطرنشان کرد: ایجاد اماکن و خانه‌های فرهنگ و فرهنگ‌سرا در شهرستان گنبدکاووس به ویژه بخش مرزی «داشلی‌برون» نیز از خواسته‌های اساسی ما در این سفر است.

* ایجاد راه آهن، فرودگاه و ابلاغ چارت فرمانداری ویژه/ مدیریت سوارکاری و منافع آن را به گنبدکاووس برگردانید
فعال اجتماعی شهرستان گنبدکاووس با اشاره به اینکه مطالبات اصلی مردم گنبدکاووس از دولت در سفر اخیر به این شهرستان در وهله نخست احداث و بهره‌برداری راه آهن گرگان_گنبد_مشهد و اینچه‌برون_گنبد_شاهرود و فرودگاه گنبدکاووس است، اظهار کرد: این رخدادهای زیرساختی می‌تواند عقب ماندگی‌های تاریخی گنبدکاووس را در حوزه توسعه و آبادانی تا حدودی جبران کند.
کیوان فرهمند با بیان اینکه تفویض اختیارات فرمانداری ویژه شهرستان گنبدکاووس و ارائه خدمات دستگاه‌های دولتی بدون نیاز به دستور ادارات کل استانی خواسته بعدی ما از دولت در این سفر است، افزود: ارائه بودجه مستقیم جهت توسعه متوازن به شهرستان اتفاقی است که تنها از مسیر ایجاد فرمانداری ویژه به صورت واقعی رخ خواهد داد.
وی با تاکید بر اینکه ایجاد و بهبود زیرساخت‌ها و روساخت‌های شهری و روستایی برای توسعه پایدار گردشگری شهرستان گنبدکاووس با توجه به ظرفیت‌های بی‌بدیل این شهرستان در بخش گردشگری یکی از اقداماتی است که دولت باید در این سفر مقدمات آن را فراهم، کند، تصریح کرد: شایسته‌سالاری در انتصاب مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان بدون احتساب وابستگی‌های سیاسی و جناحی نیز خواسته مردم از هیئت دولت برای تذکر به مدیران استانی و شهرستانی است.
این فعال اجتماعی گنبدکاووس با ضروری دانستن ایجاد بسترهای درمانی در بخش‌های جراحی قلب و عروق، مرکز جامع سرطان جهت ارائه خدمات به بیماران شرق گلستان، تاکید کرد: واگذاری تمام و کمال مدیریت و درآمدهای حاصل از مجموعه سوارکاری شهرستان گنبدکاووس به این شهرستان برای کمک به توسعه پایدار این شهرستان خواسته‌های جدی دیگر مردم ماست.
به هر تقدیر با توجه به وعده‌های استاندار مبنی بر عزم جدی دولت برای رفع محرومیت استان گلستان و توجه به شهرستان‌های غیر ‌مرکز استان، امیدواریم این سفر بتواند بخش عمده‌ای از مطالبات نخبگان شهرستان گنبدکاووس را مرتفع بسازد.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۰۱

۲۳ دی ۱۳۹۷

کد خبر :

43638

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک