اول فروردین، سالروز وفات دولت محمد آزادی پدر اندیشمند مختومقلی فراغیترکمن نیوز:   اول فروردین، سالروز وفات دولت محمد آزادی پدر اندیشمند مختومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن را گرامی می داریم.

آتامینگ (شعری از مختومقلی در وصف پدر)
آلتمیش یاشدا، نوروز گونی لو ییلی
توردی آجال، یولون توتدی آتامینگ
بو دنیانینگ ایشی بیله میش بللی
عمرینینگ طانابین کسدی آتامینگ
منکر بیلمز، مخلص لارینگ شکی یوق
پیغمبر دوستی دیر دوستی آتامینگ
جایی جنت ایچره، گوگده شادگزر
یرده خوشوقت یاتارپوستی آتامینگ
مختومقلی گیزلی سرینگ بار ایچده
کامل تابسانگ قیل قوللیغین سرشته
محشر گون قایقی سیز گیرر بهشته
هرکیم چندان بولسا، دوستی آتامینگ

دولت_محمد_آزادی

دولت محمد (دولت مامد) از شاعران قرن دوازده هجری می باشد. وی در نواحی رود اترک- گرگان متولد شده و لقب ادبی وی آزادی می باشد و چون در ایام میانسالی ازدواج کرده به قاری ملا مشهور است.

پدر وی مختومقلی نام داشته و چون به کار ساختن زین و شلاق از چرم مشهور بود به مختومقلی یونه چی مشهور شده است. دولت محمد علوم ابتدایی را نزد پدرش که از علم و سواد شاعری بهره ای داشت فرا گرفته سپس برای ادامه تحصیل به خیوه رفته است.

دولت محمد ابتدا با «اوراز گل» ازدواج کرده و از وی صاحب فرزندانی چون؛ محمد صفا، عبدالله، مختومقلی، غاهرقلی، قولچه و زبیده می شود و بعد از مرگ اوراز گل با زنی از طایفه قزاق که عاشق علم و استادی دولت محمد گردیده بود ازدواج می کند و از این زن نیز چاقی و یاری به دنیا آمدند. (محمد صفا و عبدالله در ایام جوانی در حین شرکت در جنگ احمد خان در بین راه کشته شدند.) دولت محمد در ۱۱۱۲ هجری متولد و در ۱۱۷۴ هجری در سن ۶۲ سالگی دار فانی را وداع گفت. وی آثاری چون «وعظ آزادی» حکایت جابر انصار، مناجات نامه و همچنین کتابی مذهبی به نام مختصر را با خط خویش و با حاشیه نویسی فرزند برومندش مختومقلی به رشته تحریر در آورده است.

برگرفته از صفحه اینستاگرامی دانشجویان ترکمن

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۰۰

۰۱ فروردین ۱۳۹۹

کد خبر :

71826

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک