اولین همایش دانشگاه،صلح و توسعه ششم اردیبهشت در دانشگاه شمس گنبد برگزار میشوداخبار فرهنگی – ترکمن نیوز-  سرپرست مؤسسه آموزش عالی شمس گنبد کاووس و رئیس اولین هایش ملی، “دانشگاه، صلح و توسعه” اظهار داشت: در یکی از بزرگترین و منحصربه فردترین رویدادهای علمی کشور و استان گلستان، اولین همایش ملی، “دانشگاه، صلح و توسعه” توسط مؤسسه آموزش عالی شمس گنبد و با مشارکت انجمن علوم سیاسی ایران و انجمن مطالعات صلح ایران در ششم اردیبهشت در مرکز همایش های مؤسسه برگزار میگردد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران  دکتر علی اکبر رجبی خاطر نشان شد: از یک سال گذشته با برنامه ریزی های صورت گرفته ،زیر ساخت های لازم برای برگزاری این همایش بزرگ و فراخوان مقاله برای این همایش در بهمن ماه سال گذشته منتشر گردید که جمعا ۱۲۲ مقاله از پژوهشگران وصاحب نظران برجسته کشورمان از سراسر ایران و جهان دریافت شد که ۸۹ اثر چکیده مورد پذیرش قرار گرفتند و در کتاب چکیده مقالات همایش به چاپ رسید.

دکتر رجبی در ادامه افزود: آئین نامه افتتاحیه این همایش با حضور استادان برجسته کشور در رشته های مختلف اعم از علوم سیاسی روابط بین الملل ، جامعه شناسی و از این نظیر و با رئیس انجمن علوم سیاسی ایران و هیات مدیره این انجمن و رئیس انجمن علمی مطالعات صلح ایران و هیات مدیره این انجمن و مسئولین و صاحب نظران این عرصه از سراسر کشور برگزار خواد شد.

وی محورهای همایش شامل موارد زیر اعلام کرد:

نقش آموزش عالی در صلح و توسعه پایدار

نقش آموزش های مجازی در صلح و توسعه پایدار

نقش اخلاق علمی در صلح و توسعه پایدار

چالش های آموزش عالی در دستیابی به صلح و توسعه پایدار

جایگاه صلح در برنامه های درسی آموزش عالی

دانشگاه، صلح و سند چشم انداز ۱۴۰۴

دانشگاه، صلح و اقوام ایرانی

چشم انداز (آینده) صلح و توسعه پایدار در آموزش عالی

نقش نخبگان دانشگاهی در صلح و توسعه

فلسفه صلح و توسعه پایدار و ضرورت آن در آموزش عالی

دانشگاه، صلح و حقوق بشر دوستانه

دانشگاه، صلح و نفی تروریسم و خشونت

نقش تشکل های دانشجویی و انجمن های علمی در ترویج صلح می باشد.

دکتر رجبی که قریب ۲۰ سال ریاست دانشگاه رازی کرمانشاه، کردستان، صنعتی شاهرود و علوم قرآنی و دبیر هیأت امناء دانشگاه های غرب کشور را بر عهده داشته و از دانشمندان فیزیک هسته ای به شمار میرود در ادامه افزود: در حالی اولین همایش ملی دانشگاه، صلح و توسعه در دانشگاه شمس گنبد برگزار می شود که بیش از سه دهه است که صلح و آرامش از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رخت بربسته و این منطقه به یکی از پرآشوب ترین مناطق جهان تبدیل شده و سرعت و شتاب رخدادها به قدری بالاست که تعقیب و درک دقیق و صحیح آنها را دچار مشکلات جدی نمونده است.

سؤالات مطرح آن است که ریشه این حوادث و آشوبها چیست؟ چرا کشورهای منطقه نمیتوانند با گفتگو و دیپلماسی مسائل خود را حل نمایند؟ عوامل بروز و ظهور تروریسم و خشونت در این منطقه چیست؟ و سؤالات مطرح با محورها و موضوع همایش عبارتند از: توسعه پایدار چه نقشی در ایجاد صلح و آرامش دارد؟ دانشگاه چه نقشی در ایجاد توسعه پایدار و صلح دارد؟

دکتر رجبی در پایان افزود: امید است این همایش با یافتن پاسخ های مناسب برای سؤالات فوق گامی مؤثر در تبیین و تحلیل نقش دانشگاه در ایجاد توسعه پایدار و نیز رسیدن به صلح دائمی در این منطقه و سایر نقاط جهان بردارد و از این طریق نقش مهم و تاثیرگذار دانشگاه و آموزش عالی در توسعه و صلح را به ویژه در کشور عزیزمان ایران نهادینه نماید.

لینک عضویت در کانال تلگرامی

https://t.me/ITNAnews

 

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۲۱

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

کد خبر :

17011

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک