osh paitakht farhangi 300x212 - «اوش» پایتخت فرهنگی سازمان همکاری کشورهای ترک‌زبان در سال ۲۰۱۹بین الملل-ترکمن نیوز-  شورای سازمان فرهنگی کشورهای ترک زبان، شهر «اوش» قرقیزستان را پایتخت فرهنگی این سازمان در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران، رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان طی خبری اعلام کرد که سازمان همکاری فرهنگی کشورهای ترک زبان در چارچوب سی و ششمین نشست شورای این نهاد بین‌المللی، شهر «اوش» را به عنوان پایتخت فرهنگی این سازمان در سال ۲۰۱۹ انتخاب کرد.

قرار است در شهر اوش چند مراسم فرهنگی بین‌المللی به میزبانی سازمان مذکور برگزار شود. قرقیزستان برای نخستین بار است که پایتخت فرهنگی کشورهای ترک زبان را بر عهده گرفته و پیش از این ترکیه، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و تاتارستان این مسئولیت را بر عهده داشتند.

سازمان همکاری فرهنگی کشورهای ترک زبان سال ۲۰۱۴ را سال «توکتوقول ساتیلغان اف» شاعر قرقیز، سال ۲۰۱۶ را سال «جسوب بالاساقین» زبان شناس قرقیز و سال ۲۰۱۸ را سال «چنگیز آیتماتوف» نویسنده قرقیز اعلام کرده بود. سازمان همکاری فرهنگی کشورهای ترک زبان در سال ۱۹۹۲ با هدف توسعه همکاری بین کشورهای ترک زبان وبرای حفظ آداب و رسوم آنان تأسیس شد. دفتر مرکزی این سازمان در شهر «آنکارا» ترکیه قرار دارد.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیوز

منبع:مهر

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۴۰

۰۴ دی ۱۳۹۷

کد خبر :

42520

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک