رئیس‌جمهور ترکمنستان:

index 15 300x177 - انرژی می‌بایست دینامیک توسعه روابط در خزر باشدتورکمن نیوز: رئیس‌جمهور ترکمنستان در سخنرانی خود در کنفرانس «دریای خزر و منافع همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی در حال توسعه» اولویت درباره خزر را همکاری در حوزه انرژی عنوان کرد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ به نقل از ترند، قربانقلی بردی‌محمداف، طی ارائه سخنرانی خود در کنفرانس «دریای خزر و منافع همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی در حال توسعه» که در منطقه توریستی آوازه در ترکمنستان برگزار می‌شد، اولویت‌های همکاری در این دریا پیرامون مساله انرژی را مشخص کرد.

بردی‌محمداف با اشاره به این که انرژی دریای خزر می‌بایست به یک پایه برای دینامیک توسعه اقتصاد منطقه شود، می‌افزاید: در زمینه استفاده بهینه، ذخایر بزرگ هیدروکربنی در بطن دریای خزر و حوزه‌های پیرامونی آن ممکن است یک ضریب موثر در پویایی و کیفیت بالای رشد اقتصادهای ملی کشورهای خزر و مناطق پیرامونی آن، و نیز تضمین شرایط مطلوب برای ایجاد شرکت‌های تولیدی جدید و ساخت و ساز تاسیسات صنعتی جدید شود.

رئیس‌جمهور ترکمنستان همچنین تاکید کرد که این امر مستلزم ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، ارتقاء کیفیت و استانداردهای زندگی مردم و ساخت و ساز زیرساخت‌های اجتماعی کشورهای پیرامونی می‌شود.

بردی‌محمداف همچنین می‌افزاید: رشد صنعتی، به ویژه در ارتباط با رشد تولید منابع هیدروکربنی ممکن است به صورت بنیادین وضعیت اقتصادی کل منطقه را تغییر دهد، و در نهایت منطقه خزر را با اقتصاد جهانی به عنوان یک شریک برابر همگرا کند.

۳۲ بلوک با مجوز در ذخایر اثبات شده ۱۱ میلیارد تونی نفت و ۵٫۵ تریلیون متر مکعبی گاز از بخش ترکمنی خزر (بدون در نظر گرفتن بلوک‌های قرارداد بسته شده) در مناقصه‌های بین‌المللی قرار داده شده‌اند. اولویت فعلی جمع‌بندی موافقتنامه‌های تولید سهامی است.

بر اساس برآوردهای محلی، بیش از ۸۰ درصد منابع بخش ترکمنی از دریای خزر در رسوبات در عمق ۳۰۰۰ متر قرار دارد. ترکمنستان سالانه ۱۰ میلیون تن نفت استخراج می‌کند. تولید نفت توسط شرکت دولتی «ترکمن اویل» و شرکت‌های سهامی در بریتانیا، مالزی و امارات متحده عربی صورت می‌گیرد.

این شرکت‌های بین‌المللی نظیر پتروناس، دراگون اویل، برید هیل، RWE Dea AG، آرتی و ینی در توسعه بخش ترکمنی دریای خزر درگیر هستند. مذاکرات با شرکت‌های دیگری از اروپا، ایالات متحده و آسیا نیز در دست انجام است.

گفتنی است این سخرانی رئیس‌جمهور ترکمنستان در حالی انجام می‌شود که طی هفته‌های اخیر شایعات بسیاری پیرامون بیماری شدید و حتی فوت او مطرح شده بود. با این حال با شرکت وی در مجمع اقتصادی خزر در عشق‌آباد و دیدار با مقامات عالی‌رتبه کشورهای ساحلی خزر، در کنار سخنرانی در این مجمع، تمام شایعات مذکور رد شدند.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۲:۱۶

۲۲ مرداد ۱۳۹۸

کد خبر :

59508

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک