1 177 300x185 - انحراف خوشایند ذهن!ترکمن نیوز: احسان محمدی در یادداشتی برای روزنامه ورزشی درباره علاقه فوتبالیست ها به اسب چنین نوشت:

به سر تاختند که چرا مثل ورزشکاران کشورهای دیگر به مردم کمک نمی کند و به فکر اسب خریدن است. در فضای تند و توأم با فراموشکاری ذهن عموم ما، بسیاری یادمان رفت که که او در سیل گلستان تا چه اندازه کوشید.

دوسال پیش بعد از بهار یک هفته استان زیبای گلستان را گشتم. در گنبد یاد سردار آزمون افتادم و در آزادشهر(شاه‌پسند) یاد احمد نوراللهی. فوتبال را نمی‌شود در خانه جا گذاشت. با آدم سفر می‌کند. در صوفیان بخت دیدن یک باشگاه‌ پرورش اسب را پیدا کردم. به اصطبل‌ها سرک کشیدم، با مربی‌ها حرف زدم، پسرهای کوچک چابک‌سواری را دیدم که با عشق اسب‌ها را قشو می‌کردند. می‌گفتند به اسب‌ها گاهی عسل و تخم مرغ می‌دهند و حتی بدن‌شان را با گلاب می‌شورند. اسب در فرهنگ ترکمنی یک موجود عزیزکرده است. «مخدوم قلی» شاعر و حکیمی که برایشان جایگاهی هم‌پای حافظ دارد از اسب به عنوان «برادر» یاد می‌کند.

هرگز فکر نمی‌کردم در یک نیم‌روز این همه عاشق اسب‌ها شوم. تا به بدن عضلانی یک اسب مسابقه دست نکشید، پاهای باریک و کشیده‌اش را نبینید، سوارش نشوید و درست وقتی که گردنش را لمس می‌کنید به دشت نگاه کنید، این همه تحسین را هرگز درک نمی‌کنید. برای همین مجتمع سوارکاری گنبد را هم دیدم. گرچه مسابقه‌ای برگزار نمی‌شد اما اطرافش چند نفر بودند که اسب‌ها را تر و خشک می‌کردند و از علی دایی و سردار آزمون و هدیه تهرانی گفتند که اینجا آمده‌اند، اسب دیده‌اند، اسب خریده‌اند و …

در چند هفته گذشته که کشور درگیر کرونا شده، خبر خرید اسب توسط سردار آزمون تیتر شد. به او تاختند که چرا مثل ورزشکاران کشورهای دیگر به مردم کمک نمی کند و به فکر اسب خریدن است. در فضای تند و تلخ و توأم با فراموشکاری ذهن عموم ما، بسیاری از ما یادمان رفت که که او در سیل گلستان تا چه اندازه کوشید، هزینه کرد و حتی کنار مردم با چکمه‌های پلاستیکی توی آب رفت. او قبل از هر چیزی یک ترکمن است و عاشق اسب. این را پنهان نمی‌کند.

سردار آزمون در برهه‌ای که بعد از جام‌جهانی ۲۰۱۸ اعلام کرد از تیم ملی جدا می‌شود، در میان همه نقدها و حمله‌ها به او گفتند که اسبش را بیشتر از فوتبال دوست دارد. مرتضی پورعلی‌گنجی هم‌بازی او در تیم ملی مقابل دوربین بهاره افشاری در مستند «سریک» گفت سریک پسر سردار است!

سرآلکس فرگوسن یکی از کسانی است که شیفته سوارکاری و اسب است. او از مسابقات اسب دوانی به عنوان «انحراف خوشایند از شغل طاقت‌فرسای فوتبال» اسم می‌برد. چند اسب خرید و همیشه پای ثابت این مسابقات بود. در کتاب خاطراتش می‌نویسد:«اسب‌ها شیر تخلیه ذهن مرا باز کردند. به جای بیکار ماندن در دفترم یا تلف کردن وقتم در مکالمات تلفنی پایان ناپذیر، می‌توانستم فکرم را معطوف به مسابقات اسب دوانی کنم.»

وین رونی و سرخیو راموس، کیلور ناواس، دیه گو مارادونا، توماس مولر و … هم یا اسب دارند یا در مسابقات اسب دوانی سهم و شراکت و شرطی می‌بندند. آنتوان گریزمان مهاجم فرانسوی بارسا هم که شیفته اسب‌هاست به همراه پدرش یک مرکز پرورش اسب مسابقه‌ای تأسیس کرد. درست مثل ویدال که در شیلی این کار را کرده است.

فوتبال برخلاف آنچه که عده‌ای تصور می‌کنند شغلی نیست که بتوان همیشه از آن لذت برد. بازیکنان حرفه‌ای که از هفت-هشت سالگی مجبور به انجام پروسه تکراری تمرین- مسابقه می‌شوند و زیر فشار خردکننده توقعات و انتظارات و حمله‌های رسانه‌ها و شایعات شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرند گاهی به یک جان پناه نیاز دارند. یک پنجره برای نفس عمیق. فضایی که ذهن‌شان را از فوتبال منحرف کند. بسته به علایق و سلایق هر کسی برای فرار از این فشارها راهی پیدا می‌کند.

کسانی مثل جرج بست و پل گاسکویین الکل و مخلفاتش را به آغوش می‌کشند، عده‌ای مثل گرت بیل به گلف و ورزش‌های دیگر پناه می‌برند، تیمی مثل مارادونا و اورتگا و رنه هیگوئیتا و … کوکائین را انتخاب می‌کنند، داور شوکر و مندیتا و رضا قوچان‌نژاد سراغ موسیقی می‌روند و کسانی هم اسب‌ها را انتخاب می‌کنند. همجواری با اسب‌ها، خیلی بهتر از شب‌نشینی با الاغ‌هاست!

این همان چیزی است که الکس فرگوسن از آن به عنوان «شیر تخلیه ذهن» پرفشار اسم می‌برد. سردار اگر آنقدر روی اسب‌هایش تمرکز کرد که نمایشش در زمین فوتبال کم رمق بود حق داریم او را نقد کنیم اما دست از سرک کشیدن در کیف پول دیگران برداریم. به ویژه کسانی مثل او که در برهه‌هایی که مردم گرفتار بوده‌اند کنارشان ایستاده است. نمونه‌اش سیل گلستان.

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Besya
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۰

۲۶ فروردین ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک