نشست سران کشورهای همسودبین الملل-ترکمن نیوز-  در پایان نشست سران کشورهای همسود که امروز در محل «کاخ سامان» شهر دوشنبه برگزار شد ریاست دوره ای این اتحادیه از تاجیکستان به ترکمنستان منتقل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  از آنجا که «قربانقلی بردی محمد اف» رئیس جمهور ترکمنستان به دلیل شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در این اجلاس حضور نداشت «پورلی آقامراداف» معاون نخست وزیر این کشور به نمایندگی از وی ریاست دوره ای همسود را قبول کرد.

وی ضمن سخنانی در این راستا گفت: طی یک سال آینده ریاست در این اتحادیه «عشق آباد» جهت ترویج بیشتر مناسبات میان کشورهای عضو، بویژه توسعه همکاری های اقتصادی تلاش به خرج خواهد داد.

در جریان این نشست مسائل مربوط به همکاری کشورهای عضو در چارچوب جامعه همسود، نتایج ریاست تاجیکستان در این اتحادیه و سایر موضوعات مهم از جمله تامین امنیت و اقدامات فوری علیه تهدیدات جهانی مانند تروریسم و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و سلاح، حل مسائل مربوط به تامین امنیت در بخش جنوبی همسود و سایر مسائل مهم جامعه جهانی مورد بررسی قرار گرفت.

تاکید شد که در دوره ریاست تاجیکستان در این اتحادیه به مسائل رشد همکاری های علمی، آموزش و پرورش، سیاست جوانان، بهداشت، ورزش و گردشگری توجه ویژه شده است.

در این دوره با حمایت کشورهای عضو بسته بزرگی از اسناد آماده و برای توسعه مشارکت انسانی تصمیمات مرتبط تصویب گردید.

طی این نشست سران کشورهای عضو ریاست دوره ای تاجیکستان در این اتحادیه را مثبت ارزیابی کردند.

در کار اجلاس سران کشورهای همسود، علاوه بر سران کشورهای عضو همچنین رئیس کمیته اجرایی و رئیس شورای مجمع بین پارلمانی همسود و رئیس شورای فدراسیون روسیه شرکت و سخنرانی کردند.

در پایان این نشست تعدادی از اسناد به امضا رسید.

«سرگی لیبیداف» رئیس کمیته اجرای همسود در جریان نشست مطبوعاتی از تشریح جزئیات بشتر این نشست خودداری و تنها گفت که ضمن این اجلاس در تمامی مسائل توافق حاصل شد.

باید گفت که بنابه گزارشات قبلی قرار بود طی این نشست سران کشورهای عضو ۱۶ مسئله از جمله مبارزه با تروریسم را مورد بررسی قرار دهند.

بنابه پیشنهاد طرف ترکمن نشست آتی سران کشورهای همسود در تاریخ ۱۱ آکتبر سال ۲۰۱۹ به میزبانی این کشور در شهر «عشق آباد» برگزار می شود.

اتحاد کشورهای مستقل مشترک المنافع ۲۷ سال قبل با هدف گرد هم آوردن ۱۵ کشور شورای سابق تاسیس یافته که در حال حاضر آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان عضو آن می باشند.

گرجستان بعد از درگیری سال ۲۰۰۸ میلادی با روسیه از عضویت این سازمان دست کشید.

اوکراین نیز به دلیل مخالفات هایش با روسیه درسال۲۰۱۴ میلادی چند سال است در نشست های این سازمان شرکت نمی کند./فارس

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۲۰

۰۷ مهر ۱۳۹۷

کد خبر :

36433

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک