گلستان 1 300x154 - انتصاب استاندار ترکمن؛ شایسته‌سالاری، فارغ از قومیت‌گرایی (بخش سوم) انتصاب استاندار گلستان یاشار نیازی: این سرزمین همانقدر که استان گلستان است بلکه بیشتر تورکمنصحرا هم هست با مردمانی شریف، ساده، وفادار معتقد به أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ.

احزاب در گلستان (تورکمنصحرا) همانطور که در سایر استانها موفق نبود به لحاظ سیاسی و ایفای جایگاه سیاسی در این استان نیز موفق نبود.
احزابی که در گلستان وجود دارند تنها در زمان انتخابات و یا انتصابات خودی نشان می‌دهند و در سایر موارد در طول سال خاموش و کمرنگ هستند آنهم با تکیه بر رای ترکمن‌های ایران، به طوری که در انتخابات دوره دوم دولت تدبیر و امید از تشکیل ستاد مستقل دکتر روحانی در ترکمن صحرا ممانعت شد بدین دلیل که آرای ترکمن ها نیز به نام ستاد مرکزی گلستان نوشته شود. و در عمل نیز همین اتفاق افتاد.
فعالین حزبی به عنوان هدفگرایی و برنامه‌ریزی در جهت منافع ملی و رونق منطقه‌ای کمترین نقش خود را در کشور دنبال می‌کنند و بیشتر آنان به دنبال حفظ و توسعه منافع شخصی هستند.
در چند روز اخیر پس از واقعه بی‌سابقه سیل در آغاز سال ۹۸ و خسارت دیدن مردم منطقه به خصوص بخش عظیمی از تورکمنصحرا کمترین تحرک و فعالیت دریغ از بیانیه‌ای تکان دهنده از احزاب فعال ندیدیم و یا اگر فعالیتی هم بوده بسیار کمسو بوده است و در این بهبوحه تنها بیانیه که در انتقاد از مسئولین مدیریت بحران در فضای مجازی طنین انداخت قبل از هر کس یا حزبی از سوی مهندس آنه محمد غراوی منتشر شد.
اما این روزها که بررسی پرونده مدعوین سکانداری استانداری روی میز بررسی انتخاب و انتصاب آمده است احزاب به شکل محافل خصوصی به تکاپو افتاده و با عده‌ای معدود هرکسی در گوشه‌ای می‌نشینند و برای یاران خود رای‌گیری کرده و در فضای مجازی منتشر می‌سازند، به امید آنکه با متاثر شدن افکار عمومی بتوانند وزنه استاندار دلخواه خود را برای انتصاب سنگین‌تر کنند.
آیا این است تمام کاری که احزاب سیاسی باید انجام دهند؟!

اقوام در انتخابات کشور نقش تعیین کننده دارند
آخرین انتخابات موفق حزبی کشور شاید ریاست جمهوری دکتر روحانی بود که با کلی تعهد به مطالبات اقوام همراه بود اما قفل وعده‌هایش باید و شاید کلید نخورد.
برای کاندیداهای انتخاباتی کشور کاملا محرز شده است که تنها راه موفقیت در انتخابات کسب آرای اقوام و اقلیت‌های دینی است و این در برآورده کردن مطالبات قومی و جلب اعتماد اقوام میسر خواهد شد.
یکی از مطالبات مهم اقوام انتصاب مدیران بومی در راس استان و بخش‌های تاثیرگزار به تعداد کافی است و دیگری عمل کردن به وعده‌هایی که در رابطه با اصل ۱۵ قانون اساسی (تحصیل زبان در مناطق قومی کشور) است. اما تاکنون هیچیک از وعده‌ها عملی نشده است.

انتصاب استاندار ترکمن؛ شایسته سالاری، فارغ از قومیت گرایی
جمهوری اسلامی ایران بر پایه و رای مردم سالاری، همانا دموکراسی بناشد و استوار است. انتخاب و انتصاب مقامات دولتی بر نظام پاسخگویی به خواسته‌های مردم و مبنای پاسخگویی به سوالات مردم است. (مسئول: سوال شونده).
روند سیاسی و اجتماعی کشورهای مختلف حول مساله قومیت است، بنابراین انتخابات و انتصابات مسئولین بستگی به تنوع قومی، رفتارهای اجتماعی متاثر است.
سیل در آغاز نوروز ۱۳۹۸ ثابت کرد که مدیریت فقط برای روزهای عادی و شرح وظایف معمول نیست و در چنین روزهای بحرانی است که مدیران قدرتمند و توانمند با تدبیر و عملکردشان باعث مدیریت بحران و عدم خسارت و کاهش آسیب مردم می‌شوند.
متاسفانه وقوع سیل در استان توأم با نمایش “بحران مدیریت” در گلستان و شهرهای مختلف همراه بود غیر از بندرترکمن در تمامی شهرستان‌های استان سیل آنچه توانست خود را بر مدیران و مردم تحمیل کرد و آسیب جدی اقتصادی و روحی به مردم رساند.
نظر به موارد فوق بهترین موقعیت است؛ آیت الله نورمفیدی نماینده محترم ولی فقیه در استان گلستان با معرفی مدیران توانمند ترکمن چون مهندس آنه محمد غراوی که در طراز مدیران موفق کشوری است، همچنین یاغمور قلی زاده و تنی چند از مدیران توانمند دیگر به وزارت کشور حسن نیت خود را بیش از پیش برای ترکمن‌های ایران به عرصه ظهور بگذارند.
در چنین روزهایی که مردم تورکمنصحرا بر اثر عدم مدیریت مدیران دچار بحران و آسیب شده است با انتخاب استانداری بر مبنای شایسته‌سالاری از مدیران ترکمن به جهانیان به خصوص غرب، فارغ از قومیت‌گرایی ثابت کنیم جمهوری اسلامی ایران کشوری مردم سالار است.

💠در سایت خبرگزاری ترکمنهای ایران (تورکمن نیوز) مطالعه کنید:

بهترین گزینه استانداری گلستان کیست؟ (بخش اول)

برای گزینه‌های استانداری گلستان بهتر است واقع گرا باشیم (بخش دوم)

 

یاشارنیازی

عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران گلستان

عضو خانه مطبوعات استان گلستان

مدیر مسئول خبرگزاری تورکمن‌‌های جهان

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۴۲

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

کد خبر :

51954

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک