ملی 1 300x210 - انتشار دو تصویر از گنجینه موزه ملی برای سومین روز فروردینترکمن نیوز:  موزه ملی ایران همزمان با «مبعث حضرت رسول (ص)» و روز جهانی «آب» دو تصویر مرتبط با این مناسبت‌ها را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ موزه‌ ملی ایران، نخست تصویرِ بخشی از کتیبه کاشی بزرگ فیروزه‌ای مزین به نام حضرت محمد (ص) را برای «مبعث حضرت رسول (ص) انتخاب کرد.

در کتیبه‌ی انتخاب شده از کاشی بزرگ فیروزه‌ای، مزین به نام حضرت محمد (ص) به طول ۵۴  و عرض ۴۳ سانتی‌متر که به خط کوفی نوشته شده است از شهر باستانی گرگان/جاجرود در شهر امروز گنبد کاووس از سده چهارم هجری قمری  به دست آمده است.

این اثر تاریخی امروز به به شماره ۸۴۱۹ در تالار صدر اسلام موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی موزه ملی ایران در معرض نمایش قرار دارد.

ملی 2 300x208 - انتشار دو تصویر از گنجینه موزه ملی برای سومین روز فروردین

همچنین موزه مادر ایران، همزمان با سومین روز جهانی «آب» در سوم فروردین، با انتشار کاسه‌ای سفالی با نقش ماهی این روز را نیز تبریک گفت.

این شی تاریخی که در شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان به دست آمده و متعلق به دوره‌ی مفرغ (حدود ۱۸۰۰ – ۲۵۰۰ پیش از میلاد) است با شماره اثر ۱۳۲۴۷ در موزه ملی ایران نگه‌داری می‌شود. این اثر تاریخی پیش از این در تعدادی از نمایشگاه‌های موزه ملی ایران به نمایش در آمده است.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۲۹

۰۳ فروردین ۱۳۹۹

کد خبر :

71805

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک