امیدآفرینی مقدمه راهبردهای انتخاباتیانتخاباتتورکمن نیوز: وزارت کشور در فاصله چند ماه مانده به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، توجه به ۴ رکن «مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت» را به عنوان راهبردهای اصلی خود مورد تأکید قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ تأکید بر چنین راهبردهایی، در حالی است که کشور به واسطه فشارهای تحریمی امریکا در جنگ اقتصادی قرار گرفته و چنین شرایطی ملزومات و مقدمات خاص خود را دارد. از میان ۴ رکن عنوانی وزارت کشور برای انتخابات، ارکان مشارکت و رقابت از شرایط بسیار پراهمیت‌تری برخوردار بوده به این جهت که ارکان امنیت و سلامت بیشتر تابع دو رکن مشارکت و رقابت خواهند بود.
اهمیت تحقق این دو راهبرد مهم در شرایطی است که فضای عمومی با مضایق اقتصادی و فشارهای تحریمی و به معنای دقیق کلمه با جنگ تمام عیار اقتصادی روبه‌رو است که امریکا پدید آورده است.این درحالی است که براساس ارزیابی‌ها «کاهش تاب‌آوری اجتماعی»، از اهداف امریکا برای شکستن مقاومت ملّت ایران بوده و این وضعیت، پایش و افزایش قدرت پایداری و حس همبستگی مردم را پراهمیت می‌کند.در وضعیت فعلی تلاش معاندان برای یأس‌آفرینی و تقویت احساس نارضایتی از کارکرد مدیران کشور است و این راهبرد در ادامه جنگ روانی تعریف می‌شود که از سال گذشته با خروج از توافقنامه برجام و بازگرداندن تحریم‌ها کلید خورد. از این رو، تلاش برای رساندن مشارکت مردم به حداقل ممکن و تنگ شدن عرصه رقابت، هدفی است که از راهبرد یأس‌آفرینی و سست کردن ملت ایران دنبال می‌شود.آنچه اما خنثی کننده و باطل السحر نسخه «یأس و ناامیدی» است، ترویج گفتمان «امید» است. به این معنی که هر یک از نهادها و گروه‌های مدخل در انتخابات راهبرد خود را با جهت‌گیری امیدآفرینی و پرهیز از مأیوس سازی مردم قرار دهند.
تجارب برگزاری انتخابات در ادوار مختلف نشان داده که مشارکت هنگامی حداکثری بوده که احساس همبستگی اجتماعی تقویت شده و امید و انگیزه به ایجاد تغییر وضعیت بیشتر بوده است.
ترویج گفتمان امید نیز در شرایط کنونی می‌تواند با تأکید بر حلقه‌های واصلی باشد که قرن‌های متمادی حافظ و ضامن بقای ایران بوده است. تقویت احساس میهن دوستی، برجسته‌سازی اهمیت وحدت ملی و نمایاندن افقی روشن با عبور از شرایط فعلی می‌تواند بخوبی گفتمان امید را اثربخش کند.
مجموعه نهادهای نظام، گروه‌های مرجع، احزاب سیاسی و رسانه‌ها نقش برجسته‌ای در امیدآفرینی در جامعه را بر دوش خواهند داشت. یکی از ضرورت‌های امروز، پایش روانی، کنترل و تقویت توان فکری و رفتاری جامعه برای ایستادگی در مقابل اهداف شوم دشمن است.
رقابتی شدن انتخابات نیز به عنوان دیگر راهبرد مهم در انتخابات متأثر از کنش‌هایی فراتر از وزارت کشور است که می‌توانند با عملکرد خود فضای رقابت را گرم‌تر کرده و زمینه حضور گروه‌های مختلف سیاسی متعهد به قانون اساسی را پدید آورند.با نتیجه بخشی گفتمان امید و تلاش برای رقابتی‌تر شدن فضای انتخابات، عملاً زمینه برپایی انتخاباتی سالم و امن در کشور رقم خواهد خورد. رقم خوردن این میدان نیاز به تلاش همه جانبه از سوی تمامی مسئولان و پشتیبانی از استراتژی مقاومت است که گزینه ایران در مقابل امریکا است.

سعید زارع صفا- ایران آنلاین

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۱۱

۰۲ تیر ۱۳۹۸

کد خبر :

55874

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک