شوکت میرضیایف:

16 300x206 - امسال 10 میلیارد دلار سرمایه‌ جذب می‌کنیمترکمن نیوز:  رئیس جمهور ازبکستان گفت: برنامه‌ریزی شده تا پایان سال جاری میلادی در اقتصاد کشور معادل ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جذب شود.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  شوکت میرضیایف اظهار کرد: قصد داریم تا پایان سال جاری میلادی به اقتصاد کشور معادل ۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری جذب کنیم که معادل ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری‌های خارجی مستقیم و معادل ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری نهادهای مالی بین‌المللی جذب می‌شود.

رئیس جمهور ازبکستان در نشست بررسی سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان در ۶ ماه اول سال جاری میلادی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری میلادی کارخانجات ازبکستان کالاهایی به ارزش ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار صادر کردند اما در بازار جهانی کاهش عرضه و تقاضا مشاهده می‌شود.

رئیس جمهور ازبکستان به مقامات این کشور دستور داد اقداماتی مبنی بر کاهش تاثیر منفی پاندمی کرونا بر فعالیت اقتصادی خارجی کشور انجام دهند. با توجه به این اقدامات می‌توان در سال جاری میلادی صادرات را به سطح ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار رساند.

میرضیایف همچنین در این نشست با اشاره به روند اجرایی طرح‌ها و چشم انداز گسترش همکاری‌ها با ژاپن، کره جنوبی و امارات متحده عربی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون با همکاران ژاپنی در ازبکستان ۴۸ طرح به ارزش ۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار در زمینههای زمین شناسی، شیمی و پتروشیمی، بخش بانکی – مالی، بهداشت و آموزشی اجرا میشود.

وی افزود: مبادلات بازرگانی با کره جنوبی از بدو سال جاری میلادی به یک میلیارد دلار رسیده، با تاسیس ۶۰ شرکت جدید با سرمایهگذاری کره جنوبی، تعداد کلی آنان به ۸۵۵ واحد رسیده است. همچنین با مساعدت آژانس همکاری بینالمللی (KOICA) و بنیاد توسعه اقتصادی کره جنوبی ۱۷ طرح به ارزش ۷۵۰ میلیون دلار در زمینههای مختلف اجرا میشود.

رئیس جمهور ازبکستان گفت: در نتیجه اجرایی طرح‌های مشترک با ژاپن و کره جنوبی برنامه‌ریزی می‌شود به ارزش بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذب شود.

«میرضیایف» ادامه داد: با همکاری امارات متحده عربی نیز طرح‌های مشترک در زمینه های انرژی، زیربناها، شیمی و پتروشیمی، کشاورزی، گردشگری و دیگر حوزه‌ها اجرا شود. امروز طرح‌هایی به ارزش ۴ میلیارد دلار اجرا می‌شود، تعداد کل شرکت‌ها با سرمایه‌گذاری امارات به ۱۴۱ واحد رسیده است.

رئیس جمهور ازبکستان در پایان بر ضرورت اجرایی کامل و با کیفیت اقدامات مشخص برای سال ۲۰۲۰ میلادی طبق «نقشه های جاده» با ژاپن، کره جنوبی و امارات متحده عربی تاکید کرد.

 

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع: farsnews

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۵۴

۱۴ تیر ۱۳۹۹

کد خبر :

78323

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک