دولت محمد آزادی اخبار فرهنگی – تورکمن نیوز: مدیر مسئول بنیاد مختومقلی فراغی از لغو مراسم دولت محمد آزادی شاعر و عالم بزرگ ترکمن خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالرحیم نیازی ساعی در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز ضمن تبریک سال جدید و جشن نوروز ۱۳۹۸ اظهار داشت: به علت طغیان رودخانه و سیل که باعث آسیب دیدن همشهریان و مردم ترکمن صحرا شد امسال برنامه بزرگداشت دولت محمد آزادی پدر گرانقدر شاعر بزرگ ترکمن مختومقلی فراغی لغو شده و برگزار نخواهد شد.

وی افزود: مراسم بزرگداشت دولت محمد آزادی همه سال در اولین هفته فروردین و در تعطیلات نوروزی با همکاری انجمن های مردم نهاد و به همت بنیاد مختومقلی فراغی شهرستان گنبدکاووس برگزار می شد.

نیازی ساعی تاکید کرد: هزینه تخصیص یافته برای برگزاری مراسم دولت محمد آزادی برای کمک به آسیب دیدگان و خسارت دیدگان سیل اخیر به عنوان کمک های مردمی اهدا شد.

بر اساس گزارش خبرنگار ترکمن نیوز: دولت محمد (دولت مامد) از شاعران قرن دوازده هجری است. وی در نواحی رود اترک- گرگان متولد شده و لقب ادبی وی آزادی می باشد و چون در ایام میانسالی ازدواج کرده به قاری ملا مشهور شده است.
پدر وی مخدومقلی نام داشته و چون به کار ساختن زین و شلاق از چرم مشهور بود به مختومقلی یوناچی مشهور شده است. دولت محمد علوم ابتدایی را نزد پدرش که از علم و سواد شاعری بهره ای داشت فرا گرفته سپس برای ادامه تحصیل به خیوه رفته است.
دولت محمد ابتدا با «اوراز گل» ازدواج کرده و از وی صاحب فرزندانی چون؛ محمد صفا، عبدالله، مختومقلی، غاهرقلی، قولچه و زبیده می شود و بعد از مرگ اوراز گل با زنی از طایفه قزاق که عاشق علم و استادی دولت محمد گردیده بود ازدواج می کند و از این زن نیز چاغی و یاری به دنیا آمدند. (محمد صفا و عبدالله در ایام جوانی در حین شرکت در جنگ احمد خان در بین راه کشته شدند.)

دولت محمد در ۱۱۱۲ هجری متولد و در ۱۱۷۴ هجری در سن ۶۲ سالگی دار فانی را وداع گفت. وی آثاری چون «وعظ آزادی» حکایت جابر انصار، مناجات نامه و همچنین کتابی مذهبی به نام مختصر را با خط خویش و با حاشیه نویسی فرزند برومندش مختومقلی به رشته تحریر در آورده است.

گزارش از: یاشار نیازی

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱:۳۲

۰۲ فروردین ۱۳۹۸

کد خبر :

49544

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک