امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس:

امانتداری از احکام مهم دینی و نیاز اساسی جامعه استاخبار گنبدکاووس– ترکمن نیوز- امام جمعه اهل سنت شهرستان گنبدکاووس در سخنان پیش از خطبه نماز عبادی جمعه این هفته گفت: لذت ایمان در اعتقاد به قرآن و رسول خدا، عمل به احکام دینی و نیز باور به شفاعت پیامبر و رحمت خداوند در روز رستاخیر نهفته است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، حاج آخوند عبدالباسط نوری زاد اظهار داشت: یکی از احکام و آموزه های مهم دین اسلام، امانتداری نسبت به صاحبان امانت است. اعتماد اجتماعی یکی از سرمایه ها و نیازهای اساسی جامعه انسانی است بگونه ای که اگر اعتماد از جامعه سلب شود روابط مردم با یکدیگر متزلزل و موجب فروپاشی نظم اجتماعی می شود.

وی در ادامه افزود: امر خداوند در امانتداری بر این است که هر شخصی در هر مقام و منصبی باشد وظیفه خود را در کمال صداقت و با رعایت قوانین و حفظ عدالت اجتماعی انجام دهد.

وی با بیان حدیثی از پیامبر(ص) گفت: هرگاه در جامعه ای امانتداری کمرنگ و خیانت ها پررنگ گردد بیانگر این است که ایمان مردم ضعیف و جامعه به سوی فساد کشیده شده و این نقص از نشانه های قیامت است.

خطیب جمعه اهل سنت گنبدکاووس اظهار داشت: از مهمترین قشرهایی که باید نسبت به حفظ و توسعه امانتداری در جامعه همت کنند، علمای دین، مدرسین و اساتید علمی، خدمت گذاران جامعه، اطباء و نیز سرمایه دارانند.

حاج آخوند نوری زاد تصریح کرد: علمای دین احکام دینی، شرعی و سنن پیامبر(ص) را بدون اعمال نظر و تحریف بیان کرده و با عمل به آنان بین مردم ترویج و تعمیم دهند و در واقع الگویی برای آحاد جامعه باشند.

وی با بیان اینکه مراکز آموزشی در تعلیم و تربیت آینده سازان جامعه مسئولیت سنگینی بر عهده دارندِ افزود: مدرسین دانشگاه ها و معلمین مدارس نیز نسبت به امانتی که در اختیار دارند، یعنی انتقال علم و تربیت دانشجویان و دانش آموزان به سمت افزایش کیفیت و معلومات متعهد می باشند.

امام جمعه اهل سنت گنبدکاووس از دیگر قشرهایی که نسبت به حفظ و توسعه امانتداری درجامعه نقش مهمی ایفاء می کنند را کارکنان دستگاه های اجرایی و خدماتی برشمرد و اظهار داشت: کارکنان اداری و خدماتی نیز در قبال وظایفی که به عهده آنان گذاشته شده مسئول اند و رسیدگی به امور مردم بنحو صادقان و با حداقل تشریفات اداری تکلیف شرعی و قانونی آنان است؛ زیرا که برای تسهیل در انجام همین امور از بیت المال حقوق می گیرند.

آخوند نوری زاد تصریح کرد: از دیگر اقشاری که مسئولیت مهمی در این زمینه بر عهده آنان می باشد؛ اطباء و زیر مجموعه های آنان اند. قشر زحمتکش و همیشه بیدار جامعه که نسبت به سلامت روحی و جسمی انسان ها تعهد سنگینی بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه سرمایه داران و متمولان جامعه نیز نقش بسزایی در این امر ایفاء می کنند افزود: پیامبر (ص) می فرماید: خداوند مال دنیا را در اختیار شما قرار داده و ناظر بر اعمالتان در برابر این امانت الهی است.

ایشان با اشاره به اینکه مردم امروزه در شرایط اقتصادی، اجتماعی و درمانی بدی قرار دارند افزود: همه ما در برابر خدا و ⁦رسول الله و اعتماد و حسن نظر مردم مسئول هستیم و دستگیری و خدمت به این مردم خدمتی ماندگار و باقیات صالحات خواهد بود.

خبرنگار: مصطفی صبوحی

لینک عضویت کانال تلگرام

https://tlgrm.in/ITNAnews

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۸:۵۶

۱۷ شهریور ۱۳۹۷

کد خبر :

34881

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک