نماد وحدت اقوام ایرانیاجتماعیتورکمن نیوز: هر ساله همزمان با فرارسیدن ماه ربیع الاول در مناطق مختلف کشور، مراسم های ویژه هفته وحدت رخ نمایی می کند. اوج این مراسم، برگزاری کنفرانس سالانه وحدت اسلامی در تهران با حضور علما و شخصیت های شاخص داخلی و خارجی است.

همه فلسفه نامگذاری این هفته را می دانیم و در این زمینه اطاله بحث جایز نیست .مساله مهم در مقوله وحدت این سوال اساسی است که وحدت و همگرایی جامعه اسلامی در سطح نظام بین الملل و اقوام و مذاهب مختلف در چارچوب جغرافیای ایران از چه اهمیتی برخوردار است ؟

یکی از رویه های غالب در ایام هفته وحدت این است که در این مناسبت، همزمان انتشار با مطالب و تحلیل هایی که در زمینه اهمیت حفظ وحدت در عرصه داخلی و خارجی مطرح می گردد ، نقدهایی نیز از طرف برخی از فعالان رسانه ای اهل سنت در زمینه مبانی و مصادیق وحدت و همدلی در کشور مطرح می شود.نقد بارز برخی از فعالان اهل سنت این است وحدت در کشور نباید در حد شعار و حرف باقی بماند و این مساله باید در بخش های مختلف سیاسی و اجتماعی جامه عمل بپوشد .

عدالت در توزیع منابع و امکانات موجود در کشور و باز تعریف از الگوهای استفاده از توانایی های فکری و مدیریتی نخبگان اهل سنت در بخش های مختلف، از جمله مواردی است که فعالان اهل سنت به عنوان نمادهای عملی ایجاد وحدت و همدلی در جامعه، انتظار دارند تحولات بنیادین در آنها رخ دهد .

بنظر می رسد مباحث فوق متناسب با شرایط روز جامعه و با نظر گرفتن تلاش غیر قابل انکار اهل سنت ایران در ایفای وظایف شهروندی شان باشد.

اهل سنت ایران در صحنه های مختلف سیاسی و اجتماعی مانند انتخابات که حضور در آن به منزله اعلام وفاداری و حمایت از نظام تلقی می گردد، با تمام توان حاضر شده و متناسب با فضای حاکم بر جامعه به نقش آفرینی موثر سیاسی _ اجتماعی می پردازند.علاوه بر این در صحنه های دیگر انجام وظیفه و تکالیف اجتماعی، اهل سنت همواره پیشرو بوده اند .در این شرایط اهل سنت ایران انتظار دارند رابطه ای متعادل و قابل دفاع از حقوق و وظایف شان ایجاد گردد .

مساله مهم دیگر در رابطه با وحدت مبانی و محورهای ایجاد انسجام مذهبی در جغرافیای ایران است . برخی از فعالان اجتماعی اعتقاد دارند ایران در طول تاریخ ، سرزمین مدارا و مسالمت دینی و نژادی بوده و هیچ کشور دیگری را در منطقه خاورمیانه نمی توان پیدا کرد ( چه در دوره قبل از اسلام چه در دوره اسلامی ) که اقوام و اقلیت های مذهبی ساکن در آن ، با این سطح در هم آمیختگی ملی در کنار یکدیگر زندگی نمایند .بر اساس این سابقه تاریخی، این گروه از صاحب نظران ، اعتقاد دارند که به شرط اصلاح برخی از رویه ها و تسری عدالت اجتماعی در بخش های مختلف جامعه ، افق های آینده همگرایی و همنوایی ملی روشن بوده و نباید از این منظر هراس به دل راه داد.

نویسنده این سطور بر این اعتقاد است که همانگونه که بزرگ نمایی برخی از رویداد ها و روندها در فضای سیاسی و اجتماعی کشور فرایندی غیر علمی است ،کم اهمیت جلوه دادن تلاش های برخی از دولت های بیگانه برای تعمیق گسل های مذهبی در ایران نیز ساده انگاری و خوش باوری فاجعه بار است .بر اساس این اعتقاد، دقت در پیچیدگی های ایجاد شده در فرایند واگرایی اجتماعی در جامعه ایرانی یک ضرورت حیاتی است.

با این مقدمه لازم به مبحث مبانی و محورهای وحدت در کشور وارد می شویم .یکی از مباحثی که در زمینه وحدت همواره مورد بحث فعالان رسانه ای قرار داشته است ، مبانی ایجاد وحدت است .برقراری وحدت عملی در هر جامعه ای بر یک مبنای اساسی شکل می گیرد .این مبنای اساسی احترام متعهدانه اقشار مختلف به برداشت های متفاوت جاری در جامعه است .در مقوله وحدت شیعه و سنی در ایران این مفروض از اهمیت بیشتری برخوردار است .

زمانی که ما هدف راهبردی خود را بر ایجاد وحدت و همنوایی مذهبی در جامعه می گذاریم، باید تلاش کنیم از تولید و انتشار پالس هایی که باعث تحریک حساسیت های مذهبی طرف مقابل می گردد، جلوگیری کنیم .توفیق در این روند محتاج نهادینه شدن اصل احترام به برداشت های یکدیگر در روح و جان جامعه است .

پس از درک ضرورت های احترام متقابل به باورهای یکدیگر ،مرحله دوم در ایجاد و تقویت وحدت در جامعه ،مساله انتخاب مبانی اعتقادی مرضی الطرفین است .یکی از مشکلات اساسی در مقوله وحدت این است که در حالی که مبانی بسیار پررنگ شخصیتی و اعتقادی برای تقویت رگه های همدلی مذهبی وجود دارد ،برخی اوقات تلاش می کنیم آن دسته از مبانی را به عنوان محور اتحاد و همدلی پررنگ نماییم که طرف مقابل نسبت به آنها حساسیت هایی دارد .

بنظر می رسد قرآن کریم به عنوان کتاب آسمانی مشترک همه مسلمانان و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به عنوان شخصیت بزرگ دین اسلام ،ظرفیت بسیار بالایی برای ایجاد و تقویت وحدت عملی در جامعه دارند .اگر ما مبانی حرکت ها و نشست های خود را بر دو محور فوق قرار دهیم، بدون شک دامنه نفوذ داخلی و خارجی تلاش های ما در این ایام چند برابر خواهد شد .

بعد از درک و پایه گذاری مبانی فوق، محورهای تلاش های ما برای امر خطیر وحدت مذهبی در جامعه روشن تر می گردد.محور بنیادین در این گونه تلاش ها این است که همه به این درک مشترک برسیم که منافع و اهداف مشترک حفظ اتحاد و همدلی در جامعه، از مضرات یک وحدت حتی در نوع ناقص آن بسیار فراتر است .مثال روشن این ادعا ، شرایط کنونی کشورهایی مثل عراق و سوریه و نتایج ویران کننده تحریک مذهبی در این کشورهاست.

در کشورهایی که بافت جمعیتی آنها از تنوع و تکثر قومی و مذهبی بالایی برخوردار است ، بالا رفتن عصبیت های گروهی آثار مخرب زیادی در پی داشته است و باعث هدر رفتن بخش قابل توجهی از توان و انرژی جامعه در مسیرهای غیر ضرور می شود .این کشوها بالذات آمادگی لازم برای ورود در منازعات ویران کننده داخلی را دارند.در این زمینه آگاهی و هوشیاری نخبگان و دلسوزان می تواند جامعه را از افتادن در ورطه تنگ نظری های قومی و مذهبی رهایی بخشد.

در نهایت مساله مهمی که در شرایط کنونی بهتر است مد نظر همه ما قرار گیرد، این است که دولت هایی که اقتدار و توانمندی داخلی و منطقه ای ایران برای آنها یک خطر بزرگ محسوب می گردد، بعد از توفیق استراتژی دیگ جوشان در سوریه و عراق، در صددند این استراتژی را در مورد ایران نیز پیاده نمایند .

محور مهم این استراتژی،تحریک تعصبات قومی _ مذهبی در حدی است که منافع محدود منطقه ای و گروهی، منافع و اهداف کلان ملی را به حاشیه برده در نهایت جامعه را درگیر یک منازعه درونی نماید .

هدف مد نظر از اجرای این راهبرد تضعیف ایران و توان اثرگذاری منطقه ای آن است .حتی اگر این هدف با آوارگی زنان و بچه های ما در کوه ها و بیایانها محقق گردد.

بر اساس شرایط مذکور امروز حفظ وحدت و انسجام ملی نه تنها یک انتخاب نیست ،بلکه یک ضرورت حیاتی است.البته در این بین باید حرف های افرادی را که صحبت کردن از وحدت و همگرایی در ایران را به مثابه آب در هاون کوبیدن می دانند، شنید.

نویسنده: عبدالقیوم شکاری

منبع: اساس نیوز

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۰۷

۲۸ آبان ۱۳۹۷

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک