eghamatgah gomishan3 300x225 - اقامتگاه «اسحاق و مرضیه» نماد توسعه بوم گردی گلستانگمیشان-ترکمن نیوز-  یک فنجان چای آتشی، نان و غذای محلی، صفا و صمیمیت و محیطی که تداعی کننده فرهنگ و سنن گذشتگان است تنها بخشی از زیبایی اقامتگاه «اسحاق و مرضیه» است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن های ایران،  گردشگران در حیاط اصلی جمع شده اند و مشغول تماشای رقص ترکمن هستند. بعد هم نوبت صرف غذای سنتی است. این روزها اقامتگاه «اسحاق و مرضیه» هواداران بسیاری را جذب کرده و گردشگران زیادی از سراسر کشور می آیند تا در این فضا اقامت داشته باشند.

بوم گردی یا گردشگری در اقامتگاه های سنتی، شکلی جدید از صنعت گردشگری رواج یافته در کشورمان است که در آن افراد به جای حضور در هتل‌های گران قیمت و اماکن شلوغ راهی اماکن سنتی و کم هزینه تر و در عین حال آرامش بخش می شوند.

«اسحاق حمایتی» جوانی اهل شهرستان گمیشان در شمال غربی استان گلستان است که از سه سال پیش فعالیت خود را در این بخش با سرمایه و امکانات اندک آغاز کرده و به واسطه داشتن پشتکار و اطلاعات کافی از شرایط و ویژگی‌های مناطق گردشگری، موفقیت‌هایی را به دست آورده است.

او اقامتگاهی با عنوان «اسحاق و مرضیه» یعنی به اسم خود و همسرش راه اندازی کرده و علاوه بر پذیرایی از گردشگران آن ها را به تماشای نقاط دیدنی ترکمن صحرا و خلیج گرگان هم می برد.

eghamatgah gomishan2 300x225 - اقامتگاه «اسحاق و مرضیه» نماد توسعه بوم گردی گلستان

گفتگویی صمیمانه‌ای را با آقای حمایتی ترتیب داده‌ایم که در زیر خواهد آمد.

* چطور به این کار علاقه‌مند شدید و چگونه آن را شروع کردید؟

ابتدا عکاس روزنامه همشهری بودم و خبرهای زیادی مبنی بر تخریب بافت تاریخی، توسعه گردشگری، بوم کلبه، بوم گردی و غیره می‌شنیدیم و این مسائل برای من ملموس نبود یا با بی‌تفاوتی از کنار آن می‌گذشتم.

ساکن گرگان بودم یک روز که به گمیشان برگشتم نگاهم به دو خانه قدیمی چوبی که پشت منزل ما وجود داشت، افتاد. قبلاً آن‌ها را دو خانه مخروبه و قدیمی که باید توسط شهرداری خراب شود، می‌دیدم اما ناگاه نگاهم عوض شد و نسبت به بناهای قدیمی و تاریخی احساس خاصی پیدا کردم.

یک روز مشاهده کردم که می خواهند آن دو خانه قدیمی را تخریب کنند، من با هر بهانه‌ای که شده توانستم این خانه را اجاره کرده و با ۲۰۰ هزار تومان که آن را هم از دوستم قرض گرفته بودم شروع کردم به رفع خطر آن دو بنای قدیمی که متعلق به دوره قاجار بود.

یک روز پای تور لیدری به این مکان باز شد و فهمید این اقامتگاه جای خاص است و بعد از آن تعداد گردشگران بالا رفت و من هم کارم را توسعه دادم و از یک اتاق به ۱۰ اتاق و دو آلاچیق رسیدم
در اینجا هم از کار عکاسی و هم از کار دامپزشکی بیرون آمدم و تصمیم گرفتم که تمام همتم را برای مرمت این دو بنا صرف کنم.

در ابتدا صاحب‌خانه از هشت اتاق آنجا تنها یک اتاق را به من اجاره داد و من هم به خاطر این‌که آن بنا تخریب نشود هر پولی که داشتم را برای خرید تجهیزات مورد نیاز ساخت آنجا اعم از تخته و مصالح هزینه کردم.

گاهی دوستانم از تهران یا از سایر شهرها می‌آمدند و من در آنجا از آن‌ها پذیرایی می‌کردم و موقع برگشت علیرغم امتناع من پول اقامت را به من پرداخت می‌کردند.

* چگونه کار شما رونق گرفت؟

یک روز پای تور لیدری به این مکان باز شد و فهمید این اقامتگاه جای خاص است و بعد از آن تعداد گردشگران بالا رفت و من هم کارم را توسعه دادم و از یک اتاق به ۱۰ اتاق و دو آلاچیق رسیدم.

البته بعد از شروع کار بوم گردی با همسرم «مرضیه» ازدواج کردم و وی در این کار از من مشتاق‌تر بود و حمایتم کرد.

صفا و صمیمت برای جذب گردشگر لازم است با این‌که شهر ما جاذبه معروفی مانند جنگل، کوه و یا آثار تاریخی باارزشی چون برج آجری و مانند آن را ندارد اما توانسته‌ایم به خوبی در استان و کشور مطرح شویم.

در غرب استان تقریباً تنها کلبه بومگردی را من دارم البته عده‌ای هم تازه شروع به کار کرده‌اند.

* یک بوم کلبه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

خانه‌هایی که برای این طرح انتخاب می‌شوند به صورت عمده دارای بافت کاملاً سنتی، بدون هرگونه امکانات و لوازم جدید، برخوردار از بخاری‌های هیزمی، سماورهای نفتی، کرسی، بشقاب‌های چوبی و همه ابزار قدیمی مورد استفاده است تا همان فضا و شرایط سنتی زندگی سبک قدیمی برای گردشگران بومگرد تداعی شود.

همچنین باید در برخورد میان گردشگران و بومیان منطقه دقت شود تا سنت بومی دستخوش تغییرات نشود.

* برای چند نفر توانسته‌اید شغل ایجاد کنید؟

توانسته‌ام برای خود و همسرم و هفت نفر دیگر اشتغال ایجاد کنم و همچنین به کسانی که مشتاق این کار هستند، مشاوره می‌دهم و آن‌ها را تشویق می‌کنم.

* چه تعداد گردشگر و از چه شهرهایی به اقامتگاه شما مراجعه می‌کند؟

سه سال است که این کار را شروع کردم اما اوج کارم امسال است، در ۶ ماهه اول امسال دو هزار گردشگر در بوم کلبه‌ام اقامت داشتند و پیش‌بینی می‌کنم تا پایان سال این عدد به سه هزار نفر برسد.

گردشگران از همه استان‌ها مخصوصاً تهران به اینجا می‌آیند گردشگر خارجی هم داشته‌ام ولی به دلیل سختگیری‌های که وجود دارد تمایل زیادی به آن ندارم.

eghamatgah gomishan1 300x300 - اقامتگاه «اسحاق و مرضیه» نماد توسعه بوم گردی گلستان

* در زمینه تبلیغات چه کاری انجام داده‌اید؟

در عرصه تبلیغات هم کار خاصی انجام نداده‌ام و بیشتر علاقه دارم با پذیرایی و ارائه خدمات به گردشگران زمینه حضور سایر افراد را هم فراهم کنم.

این افراد عکس‌ها و متن‌های خود را در مورد اقامتگاه در صفحات مجازی خود گذاشته و یا از لذت اقامت در بوم کلبه برای دوستان خود تعریف می‌کنند و سبب جذب نفرات دیگر می‌شوند و به نوعی تبلیغ دهان به دهان شکل می‌گیرد.

برخی مسئولان هم برای برگزاری جلسات به بوم کلبه من مراجعه می‌کنند.

* از اقامتگاه خود و غذاهایی که در آنجا ارائه می‌شود، بگویید.

همه بوم کلبه‌های استان گلستان در روستاها و خارج از شهر قرار دارند اما اقامتگاه من در داخل شهر واقع شده است.

در عرصه تبلیغات هم کار خاصی انجام نداده‌ام و بیشتر علاقه دارم با پذیرایی و ارائه خدمات به گردشگران زمینه حضور سایر افراد را هم فراهم کنم
هزینه اقامت برای تورها نسبت به خانواده‌ها متفاوت است و در اینجا افراد علاوه بر صرف صبحانه، ناهار و شام میان وعده‌های محلی و چای آتشی را هم تجربه می‌کنند.

انواع ماهی، چکدرمه و سایر غذاهای محلی به همراه دوغ شتر و انواع ترشیجات در این اقامتگاه سرو می‌شود.

* درآمد رضایت‌بخش است؟

درآمد این کار بسیار عالی است و در یک سال اولیه بازگشت سرمایه صورت می‌گیرد.

هر کسی که تمایل داشته باشد این کار را ادامه دهد اگر بنای اولیه را داشته باشد، نیازمند ۱۰۰ میلیون تومان برای یک اقامتگاه مجهز و با تمام امکانات است

* به فکر توسعه کار خود هستید؟

علاقه زیادی به این فعالیت دارم و اگر محقق شود دوست دارم کارم را توسعه دهم تا علاوه بر جذب گردشگر به رونق اقتصاد منطقه هم کمک کنم.

این کار علاوه بر این‌که می‌تواند پاسخگوی دغدغه‌های فکری گردشگران باشد از سوی دیگر با ایجاد درآمد مکمل، از مهاجرت مردم به مناطق دیگر هم جلوگیری می‌کند.

امروزه ذائقه گردشگر به جای اقامت در هتل‌های چند ستاره به سمت زندگی در کنار روستاییان و مکان‌های قدیمی کشش پیدا کرده است و این اقامتگاه‌های بوم گردی ظرفیت و فرصتی طلایی برای استان‌هایی مانند گلستان است تا جاذبه‌های طبیعی و بکر خود را به همگان بشناسانند؛ اما رسیدن به این هدف‌ها مستلزم زیرساخت‌های بیشتر است./مهر

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۲۱

۲۵ آذر ۱۳۹۷

کد خبر :

41984

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک