افکار عمومی یا جوسازی؟ترکمن نیوز:  پس از واکنش های مختلف در مخالفت با اعدام سه جوان بازداشتی در اعتراضات ۹۸، مقامات فرمودند: ما با جو سازی عقب نشینی نمی کنیم.

۱٫ معلوم نیست که چرا میان مخالفت افکار عمومی با جوسازی تفاوتی قائل نمی شویم؟ حداقل باید در این جا همه را با یک چوب نراند چرا که در میان مخالفین اعدام، افراد فرهیخته، تحصیل کرده و حتی مردم عادی بسیاری وجود دارد که اعدام سه جوان را فارغ از توفان توئیتری، مطابق نرم های حقوقی و شرط عقل ندانسته و از سر دلسوزی علم مخالفت برداشتند. و البته مخالفت امثال ترامپ، از دلسوزان وطنی جداست و در آن شکی نیست.

۲٫ جوسازی همیشه بد است و قاضی نباید تحت تاثیر آن قرار گیرد حتی اگر از ناحیه تظاهرات پس از نماز جمعه و مشت هایی گره کرده و فریاد «اعدام باید گردد» باشد، یا فشار رسانه هایی مانند روزنامه کیهان و برادران و سایت های همسو متعلق به نهادهای خاص و بولتن سازان که این جوسازی ها در دهه ۶۰، در بستن مطبوعات یا دادگاه کرباسچی یا عبد الله نوری، حصر برخی سیاسیون و… در یاد و خاطره هست.

۳٫ اگر افکار عمومی مورد تأمل و توجه برخی نیست، نباید همه جا این گونه باشد، و اگر در آمریکا و اروپا هم افکار عمومی با تصمیمی از ناحیه حاکمان مخالفت کردند، نباید آن را در صدا و سیما و تریبون ها به رخ بکشیم. اگر افکار عمومی مهم نیست معنا ندارد که در صدا و سیمای نا ملی، به مستند سازی و اعترافات روی آورند که اتفاقا برخی از آنها مانند اعترافات مازیار ابراهیمی و پرونده ترور دانشمندان هسته ای دروغ از کار در آمد!

۴٫ به نظر می رسد برخی، اصلا بحث افکار عمومی را سوسول بازی بدانند و کشک! ولی مگر سازوکار رفراندوم و انتخابات، خود به نوعی اهمیت دادن به افکارعمومی نیست؟ آیا این دو در قانون اساسی پیش بینی نشده است؟

۵٫ گذشته از این و بالاتر از این در آموزه های دینی نشانه های صریحی از احترام به انظار و افکار عمومی وجود دارد از باب نمونه حضرت ابراهیم پس از آن همه ابتلائات و امتحانات، از خدا می خواهد:« فاجعل افئدۀ من الناس تهوی الیهم»، آن پیامبرعظیم القدر در حق نسل خویش دعا می کند که دل و نظر مردم به آنها متمایل شود. اگر نظر و دل مردم برای ابراهیم مهم نبود چنین دعایی نمی کرد. در روایات شیعی نیز کلید واژه «حب» و «حبّنا» بسیار بکار رفته و برای امامان شیعه دوستی مردم مهم قلمداد شده است و البته آنان انتظاری یک طرفه نداشتند بلکه خود در سیره و روش چنان می کردند که مردم بدانها متمایل شوند گرچه در برهه های مختلف با سیل تبلیغات و تضییقات حکومتی بخشی از مردم دچار تردید می شدند.

۶٫ مخالفان اعدام، به دنبال توقف اعدامند با هر چه باشد. اگر چه قوه قضا به زبان می آود که ما مرعوب جوسازی نمی شویم؛ اشکالی ندارد، شما بفرمایید ما مرعوب نیستیم. اما اگر در گفتار چنین گفته شود ولی از اعدام سه جوان جلوگیری شود، گامی رو به جلو است و جناب رئیسی می تواند نامی نیک از خود بجای گذارد و اتفاقا در این صورت است که متأثر از جو سازی نشده است.

 

✍️ مجتبی لطفی/سه نقطه

هدف " ترکمن نیوز " گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست
انتشار دهنده : Medeniyet
تاریخ و زمان خبر

۱۶:۰۹

۰۱ مرداد ۱۳۹۹

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک