افغانستان محور گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ازبکستان و کاناداترکمن نیوز:  وزرای امور خارجه ازبکستان و کانادا در گفت‌وگوی تلفنی اوضاع افغانستان را بررسی کردند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «عبدالعزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان و «فرانسوا فیلیپ» وزیر امور خارجه کانادا طی گفت‌وگوی تلفنی اوضاع افغانستان را بررسی کردند.

وزرای امور خارجه ازبکستان و کانادا بر لزوم برقراری صلح در افغانستان، جلب این کشور به پروسه های اقتصادی و بازرگانی و زیربنایی در آسیای مرکزی تاکید کردند.

«عبدالعزیز کامل اف» و «فرانسوا فیلیپ» در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین چگونگی و چشم انداز روابط دو کشور، همکاری های متقابل در چارچوب سازمان های بین المللی را بررسی کردند.

طرفین علاقمندی خودرا برای ورود فعال شرکت های بازرگانی کانادا به بازار ازبکستان و اجرای طرح های سرمایه گذاری در زمینه های انرژی تجدید پذیر، صنعت و کشاورزی را اعلام کردند.

وزرای امور خارجه در این تماس تلفنی همچنین وضعیت کنونی در جهان ناشی از شیوع کرونارا نیز بررسی کردند. آنها بر اهمیت انجام تلاش های مشترک برای کاهش تاثیر منفی پاندمی تاکید کردند.

وزیر اور خارجه کانادا در این زمینه اعلام کرد که این کشور برای مبارزه با کرونا به ازبکستان معادل ۲۵۰ هزار دلار اختصاص می دهد.

کانادا استقلال این کشوررا در تاریخ ۲۵ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۷ آوریل سال ۱۹۹۲ میلادی بین این دو کشور روابط دیپلماتیک برقرار شده است.

 

گردآوری:گروه بین الملل ترکمن نیوز
http://turkmensnews.com
منبع:farsnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۵:۵۰

۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

76658

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک