ایران هیات مشترک 300x174 - افغانستان از ایران به دلیل همکاری در تشکیل هیئت تحقیق قدردانی کردترکمن نیوز: وزارت خارجه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کابل و تهران بر روی تشکیل یک هیأت تحقیق مشترک توافق کرده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  پایگاه وزارت خارجه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که کابل و تهران بر روی تشکیل یک هیأت تحقیق مشترک توافق کرده‌اند.

گفته شده این هیئت تحقیق با هدف بررسی چگونگی جان باختن شماری از شهروندان افغان در مرز با ایران خواهد بود و هدف از تحقیق، دستیابی به حقیقت و تأمین عدالت عنوان شده است.

وزارت خارجه افغانستان همچنین افزوده است که «محمدهارون چخانسوری»، معاون سیاسی این وزارت خانه با سفارت ایران در کابل و سفیر افغانستان در تهران با مقامات ایرانی در تماس بوده و قضیه را پیگیری می‌کنند.

در این ارتباط گفته شده است که وزارت خارجه ایران شب گذشته در یک تماس تلفنی با سفیر افغانستان در تهران، برای انجام تحقیقات در مورد کشته‌شدن شماری از مسافران افغان در مرز با ایران، اعلام آمادگی کرده است.

در پایان این بیانیه همچنین وزارت خارجه افغانستان با قدردانی از همکاری تهران، اعلام کرد که منتظر دریافت یادداشت رسمی ایران است تا در چارچوب آن یادداشت زمینه آغاز فوری تحقیقات مشترک مساعد شود.

روز گذشته نیز، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پی انتشار برخی اخبار در رسانه‌های افغانستان در خصوص وقوع حادثه برای تعدادی از شهروندان این کشور که با عبور از رودخانه مرزی قصد ورود غیرقانونی به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته‌اند، ضمن ابراز همدردی با خانواده جانباختگان تصریح کرد: این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک ایران را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: به‌جهت اهمیت موضوع و به‌منظور کسب اطلاع دقیق از چگونگی وقوع این حادثه در خاک افغانستان، مراتب را در همکاری با مقامات این کشور تحت بررسی قرار داده‌ایم.

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۳:۲۹

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

کد خبر :

76701

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک