افشای ابعاد تازه از نقض حقوق اقلیت مسلمان اویغور در چین تورکمن نیوز یک سازمان حامی حقوق مسلمانان اویغور چین اعلام کرد که حدود ۵۰۰ بازداشتگاه و زندان مخصوص نگهداری اویغورها در چین را شناسایی کرده است.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛   از ایکنا، فعالان مسلمان اویغور می گویند اطلاعات مربوط به حدود ۵۰۰ کمپ و زندان دولتی در چین که اقلیت مسلمان اویغور در آنها نگهداری می شوند را مستند سازی کرده اند. آنها معتقدند که دولت چین تعداد بسیار بیشتری از رقم یک میلیون اویغور را که پیش از این اعلام شده بود در بازداشتگاه‌ها و زندان‌های این کشور نگهداری می‌کند.

سازمان نهضت بیداری ملی ترکستان شرقی (ETNAM) که مقر آن در آمریکاست می گوید ۱۸۲ بازداشتگاه، ۲۰۹ زندان و ۷۴ اردوگاه کار اجباری مخصوص اویغورهای چین را شناسایی کرده است.

«کایل اولبرت» مدیر اجرایی این سازمان می‌گوید: بسیاری از این مراکز پیش از این شناخته شده نبود؛ از این رو می‌توانیم از اعداد بزرگتری نسبت به آنچه قبلا تصور می‌شد، سخن بگوییم. ما نگرانیم که مراکز بیشتری وجود داشته باشد که ما نتوانسته ایم از وجود آنها باخبر شویم.

وی افزود: ما معتقدیم با در نظر گرفتن زندان‌ها و اردوگاه‌های کار اجباری، تعداد اویغورهای بازداشتی بسیار بیشتر از یک میلیون نفر است.
به تازگی دیدبان حقوق بشر در گزارش ۱۱۷ صفحه ای خود شواهد تازه ای از بازداشت‌گاه‌های اویغورها و دخالت ماموران دولت چین در امور روزمره خانواده‌های اویغور ارائه کرده است.

«رندل شریور» از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا در ماه می اعلام کرده بود که پنتاگون تخمین می‌زند حدود ۳ میلیون مسلمان اویغور در کمپ‌ها و زندان‌های چین نگهداری می‌شوند.

 

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۴:۰۹

۲۵ آبان ۱۳۹۸

کد خبر :

64814

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک