صادرات فرش دستباف استان گلستاناخبار اقتصادی– ترکمن نیوز- ۱۲ درصد از اشتغال استان گلسان مربوط به صنعت فرش دستباف و تولیدات صنایع دستی است که طبق گزارش معاون امور بازرگانی توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، امسال صادرات فرش دستباف ۶۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، به نقل از ایرنا، درویشعلی حسن زاده گفت: امسال میزان صادرات فرش دستباف از گلستان ۲۵ هزار مترمربع به ارزش یک میلیون و ۳۰۰هزار دلار بود.
وی بیان کرد: امسال ۸۲ هزار مترمربع فرش دستباف در استان تولید شده که این میزان تولید ۵۴ درصد بیشتر از مدت مشابه پارسال است.
حسن زاده در خصوص حمایت از بافندگان فرش دستباف در استان، گفت: پرداخت تسهیلات در قالب مشاغل خانگی ، بیمه قالیبافان، برپایی دوره های آموزشی برای ارتقا مهارت و تجهیز و راه اندازی کارگاه قالیبافی از جمله برنامه های حمایتی این سازمان در استان است.
به گفته وی امسال ۳۸ کارگاه قالیبافی در استان تجهیز و راه اندازی شد و تسهیلات به هر بافنده فرش دستباف واجد شرایط هم تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال با کارمزد ۴ درصد پرداخت می شود.
مراسم پایانی و معرفی نفرات برتر دومین نمایشگاه تخصصی فرش دستباف و صنایع وابسته در گلستان قرار است بهمن ماه سالجاری در استان برگزار شود.
طبق گزارش سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، در این استان ۵۰ هزار بافنده فعال وجود دارد که ۳۸ هزار نفر از آن ها کارت بافندگی دارند و ۶ هزار نفر هم زیر پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند.
همچنین طبق آمار این سازمان، میزان تولید سالیانه فرش دستبافت شامل انواع قالی، قالیچه، گبه، تابلو فرش و فرش‌های بزرگ حدود ۳۰ هزار مترمربع است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۱۵

۱۳ دی ۱۳۹۷

کد خبر :

43056

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک